به گزارش اکوایران، بورسی‌ها در شرایطی به استقبال معاملات روز دوشنبه می‌روند که روز یکشنبه شاخص‌های‌ بازار سهام رشد قابل توجهی کردند. برای پیش بینی بورس امروز –دوشنبه 14 اسفند- به روند بازار سهام در روز کاری گذشته نگاه می‌کنیم. روز یکشنبه شاخص کل 60 هزار و 470 واحد صعود کرد و شاخص کل هم‌وزن 15 هزار و 559 واحد رشد کرد. همچنین شاخص کل فرابورس  438 واحد بالا آمد و شاخص هم وزن فرابورس افزایش 2 هزار و 889 واحدی داشت. 

بیشترین افزایش قیمت

روز یکشنبه در بورس شرکت ملی صنایع مس ایران (فملی)، شرکت بیمه پارسیان (پارسیان) و شرکت سرمایه گذاری رنا (ورنا) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت بیمه نوین (نوین)، شرکت گسترش سرمایه گذاری ایرانیان (وگستر) و شرکت توکا رنگ فولاد سپاهان (شتوکا) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت 

در بورس نمادهای سدشت (شرکت سیمان دشتستان)، ثشرق (شرکت سرمایه گذاری مسکن شمال شرق) و خلنت (شرکت لنت ترمز ایران) در روز یکشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت توسعه سامانه نرم افزاری نگین (توسن)، شرکت آلومتک (فالوم) و شرکت آ س پ (آ.س.پ) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات یکشنبه، 80 نماد صف خرید داشتند و 45 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 21 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 316 میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش 91 درصدی به 244 میلیارد تومان رسید.

021213

پیش بینی بورس امروز 

دیروز بورس تهران برای دومین روز صعودکرد. شاخص بیش از 60 هزار واحد معادل 2.9 درصد رشد کرد که نرخ قابل توجهی است. تعداد نمادهای سبزپوش بیشتر بود به طوری که 77 درصد نمادهای رشد قیمتی را پشت سر گذاشتند. 

دیروز نمادهای فملی و فولاد بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند و این دو نماد در مجموع بیش از 16 هزار واحد شاخص را بالا کشیدند. همچنین دیروز ارزش معاملات خرد با رشد 17 درصدی به 7 هزار و 54 میلیارد تومان رسید.

روز یکشنبه برای دومین روز کاری سرمایه حقیقی به بورس وارد شد که رقم آن 559 میلیارد تومان بود. در دو روز اخیر بیش از هزار میلیارد تومان سرمایه حقیقی به بورس وارد شده است.

دیروز نمادهای توسن، شپنا، فولاد، ورنا، شبندر، وبملت، ولشرق، وبانک، وپارس و خودرو بیشترین ورود پول حقیقی را ثبت کردند. 

هرچند ارزش صف‌های خرید پایین‌تر از روز شنبه بود، اما همچنان مازاد تقاضا در بازار وجود داشت که انتظارات را درباره تداوم صعود بازار تقویت می‌کند.