به گزارش اکوایران، در معاملات روز دوشنبه چهاردهم اسفند ماه 1402، شاخص کل بورس تهران 6 هزار و 915 واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 140 هزار و 173 واحد رسید. 

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با ریزش 4 هزار و 438 واحدی در رقم 735 هزار و 791 واحدی ایستاد. 

شاخص کل فرابورس با افت 176 واحدی به رقم 25 هزار و 40 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با کاهش هزار و 898 واحد به سطح 135 هزار و 586 واحد رسید. 

خروج پول حقیقی از بورس 

روز دوشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 266 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.

امروز نماد خودرو بیشترین خروج پول حقیقی را داشت که ارزش آن 31 میلیارد تومان بود. پس از خودرو، نمادهای خگستر، ذوب، خساپا و ورنا بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای پارسیان، فخاس، وپارس، ثزاگرس و بفجر تعلق داشت.

021214

نمادهای اثرگذار بر شاخص‌های بازار سهام

امروز فولاد، وبملت و فملی نمادهای قرمز پوش بورس بودند که بیشترین اثر را در افت شاخص کل بورس داشتند. در سوی دیگر نمادهای خودرو، مبین و بفجر از نمادهای سبز بودند که اثر مثبت بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای آریان، زاگرس و بساما بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص داشتند و نمادهای تجلی، تماوندن و بساما بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص کل فرابورس داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نماد خودرو بیشترین تراکنش را داشت و خگستر و خساپا در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز آردینه، بیوتیک و فنر بیشترین تراکنش را داشتند. 

ارزش معاملات سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 313 هزار و 772 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 303 هزار و 498 میلیارد تومان بود که 97 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 14 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 6 هزار و 87 میلیارد تومان رسید. 

021214

بیشترین ارزش معاملات

در معاملات امروز نماد خودرو بیشترین ارزش معاملات  بازار سهام  را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 410 میلیارد تومان بود. 

پس از خودرو، خگستر بیشترین ارزش معاملات را داشت و وپارس رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد ورنا و خساپا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات نیز سهام خودرو با تعداد یک میلیارد و 445 میلیون و 649 هزار و 151 سهم در صدر قرار گرفته است. وپارس در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خساپا تعلق داشت. دو نماد خگستر و شستا نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

صف‌های خرید و فروش بورس  

در معاملات دوشنبه، 42 نماد صف خرید داشتند و 65 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 67 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 104 میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش 17 درصدی به 286 میلیارد تومان رسید.

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

021214

خبر مرتبط
روز رکوردزنی بورس/ اولین حراج سکه برگزار شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات روز قبل و در ادامه روند مثبت ایجاد شده در هفته جاری بیش از 60 هزار واحد مثبت شد تا رکورد تازه‌ای را ثبت کند. اما اهالی بازار معتقد هستند با این مثبت بازار سرمایه به ابتدای زمستان سال جاری برگشته و برای رسیدن به روزهای اوج سال جاری زمان و راه زیادی در پیش دارد.