به گزارش اکوایران، پس از اینکه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مس جهان اخیراً با بحران مالی مواجه شد، دولت بایدن بر سر تصاحب معادن زامبیای این شرکت که ارزشی بالغ بر 3 میلیارد دلار دارند، با سرمایه‌گذاران بالقوه درگیر شده است. 

بر اساس گزارشی از وال استریت ژورنال، این تمایل به شرکت‌های آمریکایی محدود نمی‌شود و شرکتهایی از امارات متحده عربی، ژاپن و عربستان سعودی (که همگی دوستدار منافع ایالات‌متحده هستند) علاقه خود را به سهام شرکت First Quantum Minerals FM نشان دادند. به گفته افراد آشنا، هدف ایالات متحده و دوستدارانش دور نگه داشتن چین از کنترل و جلوگیری از افزایش کنترل ابرقدرت آسیایی بر عرضه جهانی فلزات و مواد معدنی حیاتی است. این مناقصه که انتظار می‌رود اواخر امسال به نتیجه برسد، بخشی از یک تلاش جهانی برای به دست آوردن سهم بیشتر از بازار مس است؛ یک عنصر کلیدی در همه بخش‌ها، از خودروهای الکتریکی گرفته تا خطوط انتقال و مراکز داده که پایه‌های انقلاب هوش مصنوعی را بنا می‌کند.

 گروه بی‌اچ‌پی، با مبلغی نزدیک به ۴۳ میلیارد دلار، که روز دوشنبه رد شد، تقاضای خرید معادن مس شرکت انگلو آمریکن را داشت شدید. انگلو که در فهرست بورس لندن قرار دارد، طیف وسیعی از کالاها را از الماس گرفته تا نیکل، تولید می کند.  انگلو ماه گذشته اولین پیشنهاد BHP را رد کرد و گمان می‌رود که سایر شرکت‌ها در حال بررسی پیشنهادات رقبا باشند.

 

به گفته افراد مطلع، در حالی که دولت ایالات متحده هیچ نظارتی بر توافق پیشنهادی ندارد، مقامات به مدیران انگلیسی اعلام کرده‌اند که نگران این هستند که ادغام این دو شرکت عرضه کلی مس را محدود کند. ایالات متحده همچنین نگران است که چین امکان دارد بر بی‌اچ‌پی فشار بیاورد تا برخی از دارایی‌های خود را بفروشد یا با فروش بیشتر مس خود به این کشور موافقت کند تا نگرانی های ضدرقابتی احتمالی را برطرف کند.

دولت ایالات متحده محدودیت‌هایی در تزریق پول مستقیم به پروژه‌های امنیت ملی دارد. این بدان معناست که باید با شرکت‌های خصوصی در داخل و خارج و همچنین کشورهای دوست با سرمایه‌های مستقل همکاری کند تا آنها را به سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مفید برای منافع ملی ترغیب کند.

رابطه ورود پول به صندوق‌های طلا و بازار ارز معکوس شد؟

به عنوان مثال، وال استریت ژورنال سال گذشته گزارش داد که ایالات متحده و عربستان سعودی مذاکراتی را برای توافقات احتمالی در جمهوری دموکراتیک کنگو انجام داده‌اند که بر اساس آن عربستان سعودی در معادن سهام خواهد داشت و شرکت‌های آمریکایی برخی از حقوق آنها را تضمین می‌کند.  آموس هوخشتاین، یکی از مشاوران ارشد بایدن، در راس این پروژه قرار دارد. هوخشتاین و یک تیم کوچک در وزارت امور خارجه با سفر به نقاط مختلف جهان،  جلساتی را با مقامات دولتی در جنوب صحرای آفریقا و سرمایه‌گذاران آمریکایی برگزار کردند.

هوخشتاین در مصاحبه‌ای گفت: در مورد مس، "ما عرضه های جدید زیادی در سراسر جهان نداریم." چیزی که من را نگران می‌کند این است که حتی زمانی که یک اکتشاف انجام می‌شود، ممکن است بین 7 تا 15 سال طول بکشد تا اولین مس استخراج شود. ایالات متحده متعهد شده بیش از یک میلیارد دلار به کریدور لوبیتو برای توسعه زیرساخت‌های محلی، از جمله برق سبز و راه‌آهن اتصال آنگولا، کنگو و زامبیا برای صادرات مواد معدنی حیاتی سرمایه‌گذاری کند.

همچنین این کشور سال گذشته از امارات متحده عربی خواست تا سرمایه‌گذاری در معادن مس موپانی زامبیا را در نظر بگیرد. این تلاش موفقیت آمیز بود و زامبیا در ماه دسامبر، هلدینگ منابع بین المللی امارات متحده عربی را به عنوان شریک جدید سهام انتخاب کرد. هوخشتاین گفت او و تیمش برای دولت‌های آفریقایی شفاف‌سازی کرده‌اند که ایالات متحده در تلاش است مدل جایگزینی را ارائه دهد که منجر به بدهی، فساد و تخریب محیط‌زیست نشود.

 آژانس فدرال که به تامین مالی پروژه‌های خارج از کشور کمک می‌کند با سرمایه گذاری 740 میلیون دلاری در سال گذشته در بخش معدن موافقت کرد که تقریبا سه برابر تعهد قبلی این آژانس است. . به گفته افراد آشنا، این نهاد در حال حاضر در حال مذاکره برای تامین مالی یک معدن چند میلیارد دلاری مس در پاکستان است که وقتی در سال 2028 به بهره‌برداری برسد، یکی از بزرگترین پروژه های مس جهان خواهد بود.

یک شرکت ایرلندی به نام TechMet یکی از سرمایه‌گذاری‌هایی است که در این پروژه حضور دارد. طی دولتهای ترامپ و بایدن، آژانس حدود 105 میلیون دلار بودجه به TechMet داده و دومین سهامدار بزرگ آن شده است. یک شرکت سرمایه‌گذاری تحت حمایت یکی از فرزندان خانواده والتون نیز در جدیدترین دور جمع‌آوری سرمایه، سرمایه‌گذاری کرد تا برآورد ارزش شرکت به بیش از یک میلیارد دلار برسد.

برایان منل، مدیر عامل TechMet، در آفریقای جنوبی گفت: «ما در یک جنگ سرد دوم قرار داریم. باید دوستان خود را انتخاب کنیم.  حتی یک لحظه شک ندارم که این رقابت بین ارزش‌های غربی و دیکتاتوری است.» TechMet سهام شرکت‌های استخراج‌کننده لیتیوم، کبالت، نیکل، وانادیوم و خاک‌های کمیاب را در اختیار دارد.

در همین حال، معدنچی‌های چینی، با حمایت دولت، به سرعت در حال تصاحب دارایی‌ها هستند. بر اساس گزارش مرکز توسعه و مالی سبز در دانشگاه فودان در شانگهای، چین سال گذشته بیش از 19 میلیارد دلار برای سرمایه‌گذاری در فلزات و معادن هزینه کرد که 158 درصد نسبت به سال 2022 افزایش داشته است. این بالاترین سطح از سال 2013 است.

رمزگشایی از یک انتصاب تعجب‌برانگیز؛ پوتین چه در سر دارد؟/ دشمن سابق پریگوژین در پایان راه؟

به گفته افراد مطلع، در آخرین نمونه، یک شرکت چینی برای خرید شرکت Chemaf که یک تولیدکننده فلزات بوده و در حال توسعه یک معدن کبالت و مس در کنگو است؛ در حال مذاکره پیشرفته است. علاوه بر این، شرکت Chilean Cobalt Corp یا C3 (یک شرکت آمریکایی که در شمال شیلی فعالیت های مس-کبالت دارد) حداقل دو متقاضی خرید غربی دارد.

دانکن بلونت، مدیر اجرایی C3، گفت که با شرکت مالی توسعه بین‌المللی و وزارت امور خارجه در مورد ارائه پیشنهاد صحبت کرده، اما به این نتیجه رسیده که این پیشنهاد بسیار گران بوده است. با این حال، او گفت: «آنها در این سرمایه‌گذاری و پروژه‌های دیگر بسیار مفید بودند. آن‌ها مشتاق دیدن کسب‌وکارها و کارآفرینان آمریکایی هستند که به کنگو بازگردند.»