به گزارش اکو ایران بهای سنگ‌آهن در چین ظرف روز پایانی هفته اخیر یعنی جمعه پنجم نوامبر به علت افت تقاضا از سوی فولادسازان این کشور در مسیر کاهش نرخ قدم برداشت. براساس داده‌های گروه Mysteel نرخ بهره‌برداری از ظرفیت 163 کوره بلند در کارخانه‌های فولادسازی چین تا 5 نوامبر به 62.39 درصد رسید؛ این درحالی بود که در هفته قبل این نرخ برابر 66.17 درصد بود. محدودیت در تولید فولاد چین به افت تقاضا برای سنگ‌آهن منجر شده و این موضوع زمینه تعدیل نرخ بیشتر در این بازار را فراهم کرده است.

بر اساس گزارش فست مارکت (Fastmarkets )، بهای سنگ‌آهن عیار 62 درصدی وارداتی به شمال چین در روز جمعه به 93.14 دلار در هر تن کاهش یافت که این نرخ نسبت به بهای معامله آن در روز پنجشنبه کاهش 7 درصدی داشت.

معاملات آتی سنگ آهن در بورس کالای دالیان برای تحویل در ژانویه نیز در روز جمعه با افت 3.2 درصدی روبرو شد و قرارداد هر تن سنگ‌آهن به 561 یوان (87.65 دلار) در هر تن رسید. در عین حال میزان معاملات قراردادها نیز در این هفته با کاهش 12.1 درصدی روبرو شد.

380664278-1024x576

گروه تحقیقاتی ANZ در یادداشتی نوشت: انتظار می‌رود که سنگ آهن در سطح فعلی قیمت کف‌سازی کند. با توجه محدودیت‌های تولید فولاد چین که احتمالا تا بعد از بازی‌های المپیک زمستانی پکن استمرار پیدا خواهد کرد، در این شرایط ایجاد روند صعودی در نوسان قیمتی سنگ‌آهن در کوتاه مدت دور از انتظار است.

فولاد چین در آستانه عقبگرد جدید قیمتی

طبق گزارش  Mysteelمصرف هفتگی فولاد در چین به‌عنوان بزرگترین بازار مصرف کننده فلزات در دنیا رو به کاهش گذاشته است به‌گونه‌ای که میزان تقاضای هفتگی برای فولاد در چین افت 2.3 درصدی نسبت به هفته قبل داشته است.

کاهش تقاضا برای فولاد سیگنالی در جهت تضعیف قیمتی آن به‌شمار می‌رود؛ تحلیلگران Galaxy Futures  در یادداشتی نوشتند: تشدید انتظارات برای کاهش هزینه‌های تولید و تضعیف تقاضای می‌تواند بهای فولاد را در سراشیبی افت نرخ تقویت کند.