به گزارش اکوایران، در معاملات دومین روز کاری هفته شاخص کل بورس 3 هزار و 499 واحد رشد کرد و به سطح یک میلیون و 434 هزار واحد رسید. 

بورس

صعود کم رمق

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و در نیم ساعت ابتدایی بیش از 3 هزار واحد افت کرد. اما پس از آن روند بازار صعودی شد و در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز یکشنبه 3 هزار و 499 واحد رشد کرد و به سطح یک میلیون و 434 هزار و 392 واحد رسید.

شاخص هم وزن نیز در پایان معاملات امروز 237 واحد نسبت به روز یکشنبه بالا آمد و در رقم 384 هزار و 929 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 117 واحد صعود کرد و به رقم 20 هزار و 349 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 207 نماد رشد قیمت داشتند که 149 نماد بورسی و 58 نماد فرابورسی بودند. همچنین 270 نماد کاهش قیمت داشتند که 188 نماد بورسی و 82 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 41 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 54 درصد بازار افت قیمت داشتند.

خروج نقدینگی حقیقی

امروز برای دومین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 118 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

 در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 24 میلیارد تومان بود. پس از فملی، فجهان (شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان) و فولاد (شرکت فولاد مبارکه اصفهان) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

امروز نمادهای «نوری»، «خودرو» و «رمپنا» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند. همچنین سه نماد «شستا»، «شتران» و «شپنا» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

پارسان، شبریز، فملی، کالا و فارس دیگر نمادهای بزرگ بازار هستند که افت قیمت داشتند و اثر کاهنده بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «بپاس»، «غصینو» و «آریا» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «فرابورس»، «وسپهر» و «هرمز» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خودرو صدرنشین است و خساپا و شستا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای توسن، فجهان و مدیریت پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افزایش ارزش صف‌های فروش پایانی

امروز پس از افت اندک نیم ساعت ابتدایی، شاخص کل میل به صعود داشت اما رشد عرضه‌ها مانع از رشد قیمت‌ها شد. در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به یکشنبه 155 درصد افزایش یافت و 281 میلیارد تومان شد.  ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 36 درصد افت کرد و در رقم 164 میلیارد تومان ایستاد. 

نماد سمگا (شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی) با صف‌ خرید 46 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سمگا، نمادهای اتکای (شرکت بیمه اتکایی ایرانیان) و غشان (شرکت شیر پاستوریزه پگاه خراسان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به حسیر (شرکت ریل سیر کوثر) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 153 میلیارد تومانی داشت. پس از حسیر، وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) و وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) بیشترین صف فروش داشتند.

کاهش ارزش معاملات خرد 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام با افزایش 484 درصدی به رقم 62 هزار و 871 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 55 هزار و 360 میلیارد تومان بود که 88 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

 ارزش معاملات خرد نیز با افت 20 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 5 هزار و 884 میلیارد تومان رسید که تنها 9 درصد از ارزش کل معاملات بازار را شامل می‌شود.

خودرو صدرنشین جدول معاملات

در معاملات امروز نماد خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 379 میلیارد تومان بود.

پس از خودرو، خساپا بیشترین ارزش معاملات را داشت و شستا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد نوری و کالا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز خودرو با تعداد یک میلیارد و 856 میلیون و 803 هزار و 942 سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خبهمن تعلق داشت. خپارس و خگستر نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس