به گزارش اکوایران و به نقل از گلوبال‌تایمز برنامه ریز ارشد اقتصادی چین اعلام کرد: تولید ملی زغال سنگ چین و عرضه به بازار همچنان در حال افزایش است؛ این کشور تلاش برای تضمین عرضه انرژی و ثبات قیمت برای زمستان و بهار آینده را افزایش داده است. 

کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی چین (NDRC) روز دوشنبه هشتم نوامبر اعلام کرد تولید روزانه زغال سنگ چین به 11 میلیون و 930 هزار تن رسیده است که بالاترین میزان تولید این محصول ظرف سال‌های اخیر است. 

از اول تا پنجم نوامبر امسال میانگین تولید و ارسال روزانه زغال سنگ چین به  11 میلیون و 660 هزار تن رسید که این رقم یک میلیون و 20 هزار تن بیش از میانگین تولید زغال‌سنگ حرارتی چین در پایان ماه سپتامبر است. 

اعمال قوانین سختگیرانه ایمنی در معادن زغال چین، کاهش سرمایه‌گذاری بر روزی ذخایر زغال‌سنگ داخلی چین ظرف سال‌های گذشته با هدف حرکت به سمت استفاده از انرژی‌های پاک و وقوع باران‌های موسمی در فصل تابستان در این کشور باعث شد تا از میزان تولید و عرضه داخلی زغال‌سنگ چین کاسته شود. همزمان با کاهش تولید و عرضه زغال‌سنگ داخلی چین تنش تجاری میان چین و استرالیا نیز شدت گرفت و همین موضوع زمینه کاهش واردات و در نتیجه کسری محسوس عرضه نسبت به تقاضا و صعود قیمتی بهای انرژی در چین را رقم زد. در این شرایط دولت چین با هدف کنترل قیمتی زغال‌سنگ دستور افزایش تولید از معادن داخلی و مقابله با احتکار خود را داد. تصمیمات اخذ شده از سوی دولت پکن به منظور افزایش تولید و عرضه زغال‌سنگ حرارتی در این کشور ظرف هفته‌های پایانی ماه اکتبر نتیجه داد و ظرف هفته‌های اخیر بهای این محصول وارد مسیر کاهش نرخ شد. 

بر اساس گزارش NDRC، در 6 نوامبر، ذخایر زغال‌سنگ در سراسر نیروگاه‌های چین از 117 میلیون تن گذشت که در مقایسه با پایان سپتامبر حدود 40 میلیون تن افزایش داشته است.

در همین حالNDRC  مجدد از شرکت‌های صنعتی چین خواست تا قراردادهای میان مدت و بلندمدت برای خرید زغال سنگ و برق را در سه ماهه چهارم سال 2021 منعقد کنند؛ تا استان‌های اصلی تولید کننده زغال‌سنگ در چین از جمله شانشی (Shanxi) در شمال چین و مغولستان داخلی بتوانند در خصوص تامین زغال‌سنگ مورد نیاز هماهنگی ایجاد کنند. 

درحالی که بر میزان تولید زغال‌سنگ داخلی چین افزوده شده بر میزان واردات این محصول نیز اضافه شده است. بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط اداره کل گمرک چین در روز یکشنبه هفتم نوامبر میزان واردات زغال سنگ چین ن در ماه اکتبر به 26 میلیون 943 هزار تن رسید که این رقم نسبت به زمان مشابه در سال قبل رشد 96 درصدی داشته است. 

کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی چین می‌گوید: افزایش تولید و عرضه زغال‌سنگ در سراسر چین به افت نرخ این محصول منجر شده است. در این شرایط انتظار می‌رود که با افزایش مستمر عرضه این محصول روند کاهشی ایجاد شده در بهای زغال‌سنگ در چین ادامه‌دار شود. 

اتمام رالی صعود فولاد

تضمین عرضه و کنترل بهای انرژی با کاهش هزینه‌های تولید زمینه افت نرخ کالاهای صنعتی از جمله فولاد را در بازار داخلی چین فراهم می‌کند. اوج‌گیری بهای انرژی و البته محدودیت در عرضه آن یکی از مهم‌ترین دلایل رکوردشکنی تاریخی بهای فلزات صنعتی در سال جاری میلادی بود. در این شرایط فاصله‌گیری نرخ انرژی از اوج تاریخی خود و کنترل بهای آن می‌تواند سیگنال بنیادی جدی در مسیر تضعیف نرخ کالاهای پایه صنعتی در دنیا با محوریت چین باشد. قیمت فولاد داخلی چین در ناحیه تانگشان در روز سه‌شنبه نهم نوامبر با افت 6.1 درصدی روبرو شد و به 719 دلار به ازای هر تن رسید. این نرخ نسبت به قیمت معامله این فولاد در ماه قبل کاهش 106 دلاری به ازای هر تن داشت. در شرایطی که تضعیف رشد اقتصادی به کاهش تقاضا برای فولاد در چین منجر شده، کاهش نهاده‌های تولید در این کشور شامل افت نرخ زغال‌سنگ حرارتی و سنگ‌آهن زمینه اجازه افت نرخ را به فولادسازان می‌دهد.