به گزارش اکوایران؛ معاون صنایع عمومی وزیر صمت گفت: با اشاره به کالاهای گروه ۴ که مطلقاً واردات آن‌ها ممنوع است و همچنین ممنوعیت واردات بخش دیگری از کالاها که جزو گروه ۲۷ هستند (گروه ۲۷ دارای اولویت ارزی غیرفعال است)، گفت که به زودی فهرست جدید کالاهای دارای ممنوعیت واردات اعلام می‌شود.

اظهارنظر محمد مهدی برادران در یک برنامه تلویزیونی در حالی است که وزیر صنعت، معدن و تجارت از بازنگری لیست ۲۰۰۰ قلم کالای ممنوعه وارداتی خبر داده و گفته بود، حذف ممنوعیت واردات ۴ تا ۵ قلم کالا به دولت پیشنهاد شده که در حال بررسی در ستاد اقتصادی دولت است، اما عمده ساختار ممنوعیت واردات ۲۰۰۰ قلم کالا که از سال  1397 تصویب شده حفظ می‌شود. به گفته سید رضا فاطمی امین عمده کالاهای ممنوعه وارداتی، مصرفی و نهایی هستند، که مشابه داخل داشتند. طبیعتا به هیچ وجه واردات مواد اولیه و ماشین آلات ممنوع نمی‌شود.

با این حال با گذشت حدود سه ماه از اظهار نظر فاطمی امین، معاون صنایع عمومی وزیر صمت اعلام کرده، براساس قانون حمایت از تولید داخل، وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) مکلف است ثبت سفارش کالاهای مصرفی یا مصرفی با دوام و خارجی دارای مشابه کالای داخلی با شرط اینکه دارای کیفیت مناسب و میزان کافی تولید باشند را تا پایان مدت قانون پنج ساله ششم ممنوع کند.

برادران درباره فهرست کالاهای دارای ممنوعیت واردات گفت: کتاب منتشر شده و اطلاعات کامل تقدیم می‌شود، اما بحث اصلی به بحث ارزبری و رقابت در منطقه مربوط می‌شود؛ چراکه می‌توان با صرفه جویی منابع ارزی به جای اختصاص دادن آن به کالاهایی که مشابه داخلی دارد، در ساخت کارخانه آن کالا که باعث تعمیق تولید خواهد شد، استفاده کرد.

معاون صنایع عمومی وزیر صمت در ادامه با بیان اینکه قانون کلیات کار را تعیین می‌کند و در قالب ستاد هماهنگی، چهارچوب دقیق‌تر می‌شود، اظهار کرد: وزارت صمت موارد را کنترل می‌کند و قانونگذار این اختیار را به وزارت صمت داده که به عنوان مجری قانون برای تنظیم نوسانات و ارتقای کیفیت موجودی کالا در کشور به سمت آزاد سازی برویم یا ممکن است واردات کالایی به کشور آزاد باشد و به این نتیجه برسیم تولید کالایی در کشور به میزان کافی و کیفیت و قیمت مناسب انجام می‌شود و به سمت محدودسازی برویم.

این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه ۳۱۸ کالا در کارتابل فنی وجود دارد، اظهار کرد: کارتابل فنی یعنی واردات کالا ممنوع نیست، اما محدود است. معاونان وزارتخانه آمادگی دارند که هر کالایی که به تولید مطلوب رسیده و وزارت صمت از آن مطلع نیست را به سامانه توان ایران اعلام کنند تا دفاتر تخصصی آن‌ها را جزو کالاهای ممنوعه قرار دهند. ممکن است این کالاها حداقل در کارتابل فنی قرار گیرد یا کلاً به گروه ۲۷ که به هیچ وجه وارد نمی‌شود منتقل شود.