به گزارش اکوایران؛ تسهیل مبادلات تجاری ایران با اورسیا یکی از برنامه های اصلی متولیان بخش تجاری کشور محسوب می شود و به همین منظور تاکنون گام های بسیاری برای تسهیل این مناسبات برداشته شده و در آخرین اقدام سران قوا اعلام کردند تا ممنوعیت‌های وارداتی ایران برای اوراسیا لغو شود و در کنار آن گروه‌های کالایی برای قرارگرفتن در فهرست تجارت آزاد، تقریبا مشخص شده و تصمیم بر آن است که 90 درصد کد تعرفه‌ها صفر شود. از سوی دیگر در نشست همکاری‌های تجاری ایران و فدراسیون روسیه اعلام شد تا فهرست کالاهای مشمول تجارت آزاد میان ایران و اوراسیا اواخر آذرماه میان وزرای این کشورها به امضا برسد.

تجارت آزاد ایران با اوراسیا سال 98 وارد فاز اجرایی شد و حال با گذشته سه سال و فراز و فرودهای که برای اجرایی شدن مناسبات تجاری ایران با اوراسیا در این مسیر وجود داشت در پنج ماه سال جاری حجم تجارت خارجی بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا در پنج ماهه سال جاری به رقم یک میلیارد و ۳۲۶ میلیون و ۳۹۴ هزار دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد رشد داشته است. بیشترین میزان کالاهای صادراتی ایران به اوراسیا در ۵ ماهه امسال را به ترتیب به مقصد کشورهای فدراسیون روسیه، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس صورت گرفته است. با توجه به رشد صادراتی ثبت شده در مدت زمان مورد بررسی اقدامات صورت گرفته می تواند روند رشد صادرات به این منطقه را شتاب بخشد.

در این خصوص در نشست همکاری‌های تجاری ایران و فدراسیون روسیه، ، محمد امیرزاده نایب‌رئیس اتاق ایران و عضو هیات نمایندگان اتاق تهران اعلام کرد: پیشرفت برخی امور نظیر توسعه ترانزیت، نیازمند سرمایه‌گذاری ‌است؛ از طرفی ارزان‌ترین راه مبادلات تجاری آبراه است؛ بنابراین لازم است دولت‌های ایران و روسیه برای افزایش بازده رود ولگا به عنوان بستر مبادلات اقتصادی دو کشور سرمایه‌گذاری کرده و با یکدیگر همکاری کنند.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، امیرزاده سپس از ضرورت برقراری خطوط هوایی و همچنین طراحی سیستم مالی برای توسعه مراوادت سخن گفت و افزود: روسیه دارای ظرفیت‌های بسیاری برای همکاری‌‌های اقتصادی است و در مقابل ایران نیز مسیری اطمینان‌بخش برای حمل کالاهای روسی محسوب ‌می‌شود. نکته حائز اهمیت آنکه،  سیاست‌گذاران خلیج فارس را مرکز ثقل تجارت جهان تلقی می‌کنند؛ از این رو روسیه می‌تواند از طریق ایران کالاهای خود را به این منطقه برساند و سپس به نقاط دیگر صادر کند.

توافق برای پوشش بیمه‌ای  

علیرضا پیمان‌پاک رئیس سازمان توسعه تجارت هم اشاره به اینکه ایران و روسیه در تامین کالاها ‌می‌توانند مکمل یکدیگر باشند، گفت: عمده محصولات روسی مورد نیاز ایران است و همچنین بخش زیادی از محصولات وارداتی روسیه نیز در ایران تولید می‌شود.

پیمان‌پاک با بیان اینکه سطح مراوادات تجاری در مقایسه با ارتباطات سیاسی ایران و روسیه ناچیز است، ادامه داد: در گذشته صادرات ایران به روسیه منحصر به محصولات کشاورزی بود، اما امروز، بیش از 60 درصد مراوادت در حوزه کالاهای صنعتی است؛ چنانکه دارو از جمله داروهای ضدسرطان در فهرست کالاهای صادراتی به روسیه قرار گرفته و قرار است در حوزه صادرات توربین نیز قراردادهایی منعقد شود. در عین‌حال، قرار است این همکاری‌ها به حوزه‌های دیگر از قبیل تجهیزات صنعتی، صنعت هوایی و کشتی‌سازی هم تسری پیدا کند و در این زمینه توافقاتی نیز شکل گرفته است.

جایگاه جدید تجار ایرانی در روسیه

در ادامه، رستم ژیگانشین، رئیس بخش بازرگانی سفارت روسیه در ایران نیز گفت: امکانات بسیاری برای ایرانیانی که وارد بازار روسیه شوند، تدارک دیده شده است و این امکانات می‌تواند کمک کند که شرکت‌های ایرانی صادرات خود را به روسیه گسترش دهند و جایگاه جدیدی در روسیه پیدا کنند.

رئیس بخش بازرگانی سفارت روسیه در ایران با بیان اینکه این همکاری می‌تواند شامل حوزه‌هایی چون صنعت هوایی، ماشین‌آلات، پتروشیمی و داروسازی باشد، افزود: در کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه که در اکتبر سال جاری برگزار خواهد شد، بسیاری از این مسایل قابل بحث است. در این جلسه وزیر نفت ایران و وزیر انرژی روسیه حضور خواهند یافت و در آنجا چشم انداز همکاری مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

ژیکانشین در ادامه گفت که بخش تجاری سفارت روسیه در ایران از شرکت‌های ایرانی و روسی برای توسعه همکاری‌ها و مناسبات تجاری حمایت می‌کند.