به گزارش اکوایران؛ فعالان بازارگانی معتقدند در صورتی که قوانین مربوط به این قراردادها به‌روزرسانی نشود تجار در مسیر خود با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد که این امر می تواند تبعات بسیاری در روند مبالادت تجاری کشور ایجاد کند. از سوی دیگر متوالیان تجاری کشور معتقدند که تجار باید در قراردادهای خود ابعاد حقوقی و تجاری را لحاظ کنند و آنها را با توجه به تغییرات جوامع به رورسانی کنند.

علاوه بر این رئیس اتاق ایران معتقد است که با تغییرات سریع جوامع ضرورت دارد ابعاد حقوقی قراردادهای تجاری نیز به‌روزرسانی و نسبت به مسائل روز داوری شود. غلامحسین شافعی با اشاره به اهمیت بالای قراردادهای بین‌المللی به دلیل تغییر و تحولات سریع فضای بین‌الملل می گوید: اگر قوانین مربوط به این قراردادها به‌روزرسانی نشود تجار در مسیر خود با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد.

 اما اهمیت مقوله قراردادهای تجارت بین‌المللی آنجایی نمایی بیشتری پیدا می کند که تجار بخواهند با کشورهای با ریسک بالا مبادله داشته باشند؛ همانطور که در حال حاظر بیشتر مبادلات تجاری کشور ما تجارتی با ریسک بالا صورت می گیرد. با توجه به این مسئله عدم توجه این تجار غیرحرفه‌ای به ابعاد حقوقی قراردادها لطمات زیادی به تجارت دو طرف وارد می کند و این امر موجب می شود تا به گفته شافعی با توجه به وجود کشورهای با ریسک پذیری بالا و وجود تجار غیرحرفه‌ای با مشکلات بسیاری در بخش تجارت روبرو شویم.

شافعی معتقد است موضوع اهمیت قراردادهای بین‌المللی با رشد توسعه مناسب و در مسیر سازنده روابط اقتصادی کشورها تناسب دارد و هم‌وزن است، بنابراین اگر به این مسئله در شرایط جدیدی که این تحولات، سریع رخ می‌دهد توجه نشود و شرایط جدید کشورها در انعقاد قراردادها مورد توجه قرار نگیرد اثرات منفیان زیاد خواهد بود.

عدم توجه به مقوله مقوله قراردادهای تجارت بین‌المللی موجب شده تا تجار ما در بسیاری موارد در شرایطی با اختلاف‌های تجاری روبرو شوند  که یا برخی قرارداد ندارند و یا اگر دارند نحوه رفع اختلاف را در قرارداد مورد توجه قرار نداده‌اند. لذا کار حل‌وفصل اختلافات تجاری در این شرایط سخت می‌شود.

انتخاب تجار قابل اعتماد

مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه نیز با حضور در همایش ملی قراردادهای تجاری بین‌المللی در این نشست به مقوله پیدا کردن طرف قابل اعتماد اشاره کرد.

اما پیدا کردن طرف قابل اعتماد از چه طریق امکان پذیر است؟ در این خصوص معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه معتقد است، این مهم می‌تواند از طریق سفارت‌خانه‌های ایران در سایر کشورها اتفاق افتد و افراد قابل‌اعتماد و خوش‌نام معرفی شوند. نمایندگی‌های ایران در دیگر کشورها موظف هستند تا همکاری لازم را با سایر ارگان‌ها و به‌ویژه بخش خصوصی داشته باشند.

معاون دیپلماسی وزارت خارجه با بیان این مطلب که گاهی بروز اتفاقاتی مانند فعالیت‌های داعش در عراق که ۶ تا ۷ سال فعالیت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری در این کشور را مختل کرده بود، اتفاق می‌افتد، تصریح کرد: قرارداد بخشی از کار است. دراین‌ارتباط رایزنی‌ها باید اتفاق بیفتد تا آسیب‌های وارد شده به فعالان اقتصادی جبران شود. پس در قدم اول و پیش از انعقاد قرارداد باید افراد قابل‌اعتماد را پیدا کنیم. در درجه دوم خود ما باید صادقانه جلو برویم.

صفری از مذاکرات با کشورهای همسایه و منطقه به‌ویژه قزاقستان، تاجیکستان، ترکمنستان و غیره خبر داد و تصریح کرد: تقویت مسیرهای ترانزیتی ایران جزو اولویت‌های ایران است و در این مورد با چین و سایر کشورها رایزنی کرده و خوشبختانه به نتیجه رسیده و تفاهم‌ها صورت گرفته است و سرمایه‌گذاری فاز اول در سرخس آغاز شده تا زیرساخت‌های حمل‌ونقل تقویت شود و فاز دوم در بندر انزلی دنبال خواهد شد. در واقع دنبال آن هستیم که کانتینرهای صادر شده از مسیر ایران، خالی برنگردند.

ایجاد اتاق‌های داوری با کشورهای هدف

علیرضا پیمان پاک رئیس‌کل سازمان توسعه و تجارت در این نشست با تأکید بر اینکه متأسفانه اکثریت تجار ایرانی نقش و اهمیتی برای قراردادهای تجاری بین‌المللی قائل نیستند، بیان کرد: در شرایط فعلی تحریمی کشور که ارتباط بانکی ما با دنیا به‌خوبی برقرار نیست اهمیت این قراردادهای بین‌المللی دوچندان می‌شود. ارتباط تجاری ما با کشورهای مختلف ارتباط پرریسکی است. در کنار این مسئله ما به دنبال توسعه تجارت با این کشورها نیز هستیم و این نیاز به تعامل و انعقاد قرارداد تجار ما با تجار جدید این کشورهاست. لذا دیگر نمی‌توان بر بستر قدیمی قراردادهای تجاری حرکت کرد.

در این خصوص پیمان پاک به ایجاد دوگام برای برای قرار گرفتن تجار در مسیر بازرگانی اشاره کرده و می گوید: اولین مورد آشنایی با قوانین و مقررات کشور هدف است. در این راستا یکی از وظایف اصلی که برای مراکز تجاری تعریف کردیم ترجمه دقیق قوانین تجاری در کشورهای هدف است. این اسناد را در اختیار تجار خود قرار می‌دهیم تا آنها در مسیر درست تجارت وارد بازار شوند. بنابراین اولین اقدام تهیه بسته‌های دقیق از ابعاد و اسناد حقوقی تجارت کشورهای هدف با مشارکت سفارت‌خانه‌ها، رایزنان تجاری و مراکز تجاری برای ارائه به تجار خودمان است.

اما در گام دوم ایجاد کانال درستی برای انتقال این بسته حقوقی به تجار باید در دستور کار قرار گیرد، که در حال حاضر وجود ندارد. در اینجا نقش اتاق ایران اهمیت زیادی دارد و ما به مشارکت اتاق ایران نیاز داریم.