به گزارش اکوایران؛‌ فعالان اقتصادی ایران و روسیه معتقدند «راه‌اندازی کریدور سبز میان ایران و روسیه»، «ایجاد زیرساخت های حمل و نقل»، «توسعه روابط بانکی» در کنار «تسهیل صدور ضمانت نامه‌ها‌ی بانکی» را می توان از جمله مسیرهای توسعه تجارت ایران و روسیه دانست، مسیرهای که می تواند زمینه به توسعه روابط تجاری دو کشور کمک کند. 

غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران در این همایش از رویکرد ایران برای ارتباط با همسایگان، برای تحقق نظم پایدار با حمایت از توسعه کشورهای منطقه و ایجاد پیوندهای متقابل اقتصادی خبر داد؛ رویکردی که نشان دهنده آن است که ایران سعی دارد تا مناسبات تجاری خود را به کشورهای همسایه گره بزند. روسیه یکی از کشورهای است که ایران رابطه تجاری و سیاسی خوبی با آن برقرار کرده و وجود منابع و توانایی‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف همچون نفت و گاز، کشتیرانی در دریای خزر و به طور کلی حمل و نقل در طول کریدور شمال و جنوب، فناوری اطلاعات و امنیت الکترونیک، پتروشیمی، کشاورزی و مواد غذایی، فلزات و مواد شیمیایی، خشکبار، فرش، مبلمان، مصالح ساختمانی و نساجی، داروسازی، خدمات فنی و مهندسی همچنین تمایل ایران و روسیه به همکاری‌های استانی راه را برای گسترش هرچه بیشتر مبادلات دو جانبه هموارتر کرده است.

با توجه به گفته شافعی وجود مزیت های اقتصادی موجب شده تا حجم کلی تجارت دو کشور ایران و روسیه در سال 2021 را حدود چهار میلیارد دلار اعلام کرد و ادامه داد: این میزان به نسبت سال گذشته با رشد چشمگیری مواجه بوده است.

او در عین حال برای توسعه بیشتر روابط تجاری دو کشور بر ایجاد ارتباط بین تشکل‌های تخصصی و شناسایی فرصت‌های موجود ایران و روسیه تاکید کرده و گفت: جهت رفع موانع از جمله تسهیل در صدور روادید تجاری باید تلاش بیشتری صورت گیرد.

امضای توافقنامه موقت تعرفه ترجیحی ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا یکی دیگر از مواری است که در این نشست به آن اشاره شد. شافعی با اشاره به اینکه این توافقنامه فصل جدیدی در گسترش روابط تجاری ایران با کشورهای منطقه به وجود آورد عنوان کرد: مذاکرات تجارت آزاد بین طرفین نیز در حال اتمام است و با اجرایی شدن تجارت آزاد بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا بخش بزرگی از موانع توسعه تجارت مرتفع خواهد شد.

شافعی تاکید کرد: جهت توسعه مناسبات اقتصادی ایران و روسیه، اموری مانند ایجاد زیرساخت‌های لازم برای استفاده از کشتی‌های رو-رو، توسعه روابط بانکی و تسهیل صدور ضمانت نامه‌های بانکی و فعال‌تر شدن کریدور سبز گمرکی با جدیت بیشتری پیگیری شود.

او افزود: لازمه همکاری‌های تجاری بیشتر، فراهم آوردن امکانات و تسهیلات برای حضور عاملین اقتصادی ایرانی و روس در کشور مقابل است. متاسفانه زیرساخت‌های کنونی، به حد کافی توسعه نیافته و با ظرفیت‌های اقتصادی، تجاری و تولیدی موجود در نه تنها ایران و روسیه، بلکه کشورهای مستقر در منطقه فاصله زیادی دارد.