اکوایران، در سال جاری موضوع ناترازی گاز و برق به بحران جدی بدل شده است. درحال حاضر طبق اظهارات مقامات دولتی ناترازی گاز برابر با 512 میلیون متر مکعب  و  ناترازی برق بالغ بر 17 هزار مگاوات است. این ناترازی به باور آنها در آینده نه چندان دور گریبان بخش نفت را هم خواهد گرفت. چه بسا که مدت‌هاست گریبان بخش آب را گرفته است. امروز کشور با ورشکستگی آب روبرو است. باتوجه به شرایط بحرانی کنونی  فعالان حوزه انرژی  با احمد زراعتکار مدیر دفتر انرژی سازمان برنامه و بودجه کشور  در اتاق ایران دیدار کردند تا پیرامون آنچه باید در برنامه هفتم دیده شود تا این ناترازی به تدریج کاهش یابد، گفتگو کردند.

در این نشست آنها پیش از هرچیزی خواهان  رفع خود تحریم‌ها داخلی از جمله قیمت گذاری دستوری بودند. بخش خصوصی  خواهان حمایت دولت از سرمایه گذاران شدند و مطرح کردند دولت به جای اینکه از سرمایه گذاران بخش خصوصی داخلی تضامین  بگیرد؛ باید به آنها بابت سرمایه گذاری که انجام می‌دهند، تضمین بدهد.آنها به دولت هشدار دادند که دیگر حاضر نیستند سرمایه‌گذاری کنند که در نهایت دولت سود کند.

بخش خصوصی  همچنین از دولت خواستند در راستای اصلاح روابط بین المللی ایران، احیای برجام و یا شبه برجام، رفع تحریم‌های بین‌المللی و به تبع آن توسعه روابط بین المللی،  پیوستن ایران به اف‌ای‌تی‌اف اقدام کند.

تداوم بحران گازی تا ۱۴۲۰

در این نشست زراعت کار  با نقد برنامه های پیشین به وضعیت بحران انرژی در ایران اشاره کرد و گفت: کشور  باید تا سال ۱۴۲۰ بحران گازی را تحمل کند و البته اگر شرایط به همین منوال پیش رود این بحران به سال‌های 1430 و 1440 نیز سرایت خواهد کرد . او افزود: پنج فاز پارس جنوبی باید افتتاح شود تا بتوان کسری گاز خود را جبران کنیم.

او  با اشاره به بحرانی شدن بخش انرژی در دو سه سال اخیر گفت: حوزه انرژی حوزه پیشرو اقتصاد ایران در صد سال اخیر بود که هم اکنون با بحران مواجه شده است. اگر این بخش نتواند خود را سرپا نگه دارد نمی‌دانیم سایر بخش‌ها چه شرایطی خواهند داشت. او با تاکید بر اینکه باید  موضوع ناترازی انرژی در حامل‌ها حل شود تا بتوانیم ایفاگر نقش در منطقه و جهان باشیم.

رئیس دفتر انرژی سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه تدوین برنامه جامع توسعه نتیجه بخش نیست، گفت: شرایط کشور به گونه‌ای است که باید برنامه ریزی جامع کنار گذاشته شود و روی موضوع و هسته‌های کلیدی که بحران دارند متمرکز شویم و آنها را جلو ببریم و اینگونه سایر موارد را در چارچوب نرمال دنبال کنیم.

رئیس دفتر انرژی سازمان برنامه و بودجه افزود: سهم مصرف گاز در بخش خانگی ۳۳ درصد است و همچنین ۳۴ درصد از گاز به نیروگاه‌ها می‌رود و این آمار می‌تواند فاجعه آمیز باشد که حجم قابل توجهی از گاز در نیروگاه‌ها مصرف می‌شود. به گفته او  ۷ میلیارد دلار از مرغوبترین ارز کشور به سمت نیروگاه‌ها می‌رود و ما مجبوریم که برق درست کنیم.

جای خالی تجارت گاز

زراعت کار با اشاره به سهم اندک ایران در صادرات انرژی گفت: ایران دومین کشور در زمینه ذخایر گازی است اما شانزدهمین صادرکننده گاز در دنیا هستیم و این پارادوکس استراتژی اشتباه ما را به خوبی نشان می‌دهد. این تفکر سال‌های پیش ایجاد شد که گاز را به سمت صنایع هدایت کنیم و این گونه تولید ناخالص کشور را افزایش بدهیم. این در حالی است که روسیه با تسلط بر منابع گازی خود در کشور توانست نقش‌های جدیدی در صحنه بین المللی برای خود تعریف کند تا مواردهای تخاصم و تهاجم را کنترل کند و ابزاری برای مستحکم کردن موقعیت خود در منطقه ایجاد کند.

حذف ایران با 2.5 بشکه نفت 

زراعت کار ادامه داد: مهمترین چالش‌های بخش انرژی عبارتند از تحریم‌های بین المللی، عدم توجه به مدیریت مصرف و بهینه سازی انرژی، سهم پایین فرآورده‌های با کیفیت از تولیدات، ناکارآمدی رابطه مالی صنعت برق و دولت، ناکارآمدی رابطه مالی شرکت ملی نفت و دولت و کمبود منابع مالی جهت سرمایه گذاری در طرح‌های توسعه‌ای و نگهداشت میادین نفت و گاز است.

او  گفت: ما ذخایر انرژی به میزان کافی داریم و با تولید 2.5 میلیون بشکه نفت می‌توان به راحتی ما را در صحنه‌های بین المللی کنار بگذارند، اما اگر تولید به شش میلیون بشکه برسد امکان حذف کردن ما سخت‌تر خواهد شد.