به گزارش اکوایران؛ احتمال تکرار داستان افزایش رسوب کالای اساسی در گمرکات کشور و پیش‌بینی افزایش قیمت این اقلام موجب شد تا پس از وزیر اقتصاد چندی پیش در نامه‌ای به رئیس جمهور خواستار همکاری فوری دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مختلف برای تعیین تکلیف فهرست «کالاهای اساسی، دارو ، واکسن، تجهیزات پزشکی، شیرخشک، مواد اولیه ماشین‌آلات و تجهیزات تولیدی، صنعتی معدنی و کشاورزی» شود.‌ حال با تشدید این مشکل امروز رییس کل گمرک در مکاتبه‌ای با سازمان برنامه و بودجه خواستار تعیین تکلیف فهرست کالاهای اساسی مشمول کاهش حقوق ورودی شد. محمد رضوانی‌فر رییس کل گمرک در این نامه نسبت به عدم تامین به‌ موقع کالاهای اساسی و احتمال افزایش قیمت این کالاها‌ نیز هشدار داد.

اما داستان چیست؟ سال گذشته و براساس مصوبه شورای هماهنگی سران قوا، مالیات بر ارزش افزوده و حقوق گمرکی «کالا‌های اساسی، ملزومات پزشکی، شیرخشک و ... » به  یک درصد کاهش پیدا کرد؛ مصوبه‌ای که برای سال جاری هم تمدید شد و براساس آن باید دو وزارتخانه جهادکشاورزی و صنعت، معدن و تجارت ملزم به ارائه فهرست این اقلام برای تصویب به شورای هماهنگی سران قوا ارائه کنند و در نهایت فهرست به گمرکات ارسال شود. اما با گذشت حدود 2 ماه از سال هنوز این فهرست به گمرکات ارسال نشده است و هرچند انگشت اتهام به سمت دو وزارتخانه مرتبط باز می گردد، اما یک منبع مطع در سازمان برنامه و بودجه در گفت و گو با «اکوایران» این نکته را مطرح می کند که هنوز قانون بودجه سال 1402 به طور کامل به دولت ابلاغ نشده و این سازمان در انتظار جدول قانون بودجه سال جاری است. به گفته این منبع مطلع، تاخیر در ابلاغ جداول قانون بودجه موجب بلاتکلیفی بسیاری از مصوبات که اجرایی شدن آنها به این جداول وابسته است شده است      

نامه رئیس گمرک به رئیس سازمان برنامه

 رئیس‌کل گمرک در مکاتبه با رئیس سازمان برنامه و بودجه خواستار اقدام این سازمان در خصوص تهیه فهرست کالاهای مشمول کاهش حقوق گمرکی جهت اجرا و وصول عایدات صحیح دولت و جلوگیری از تشکیل پرونده‌های اختلافی شد.

در این نامه‌ آمده، با عنایت به اینکه قانونگذار مقرر کرده است فهرست کالاهای مشمول کاهش حقوق گمرکی از چهار درصد به یک درصد کرده است با پیشنهاد آن سازمان باید به تصویب هیات وزیران برسد و نظر به اینکه طبق تجارب سال گذشته احتمال عدم اظهار و ترخیص کالاهای اساسی وارده توسط برخی از واردکنندگان تا ابلاغ فهرست مورد نظر وجود دارد و این موضوع ضمن رسوب کالاهای وارده در اماکن گمرکی عدم تامین به‌موقع کالاهای اساسی و احتمال افزایش قیمت آنها را نیز در پی خواهد داشت. لذا موجب امتنان است دستور فرمایید اقدامات لازم صورت پذیرفته و نتیجه را جهت اجرا و وصول عایدات صحیح دولت و جلوگیری از تشکیل پرونده‌های اختلافی به این سازمان ابلاغ کنید.

ترخیص ممنوع نیست

با توجه به نامه‌نگاری صورت گرفته این پرسش مطرح می شود که در حال حاضر ترخیص اقلام ذکر شده چگونه صورت می گیرد؟ در این خصوص علی وکیلی مدیرکل دفتر واردات گمرک ایران در گفت و گو پیش از این به «اکوایران» گفته بود: ترخیص این دسته از کالاها ممنوع نیست، با این حال نمی توان این اقلام را با مالیات بر ارزش افزوده و حقوق گمرکی یک درصد ترخیص کرد به همین دلیل وارکنندگان تمایلی برای ترخیص از خود نشان نمی دهند.

با توجه به نامشخص بودن وضعیت فهرست کالای اساسی در حال حاضر این نگرانی وجود دارد که در آینده نزدیک بازار با کمبود و گرانی این اقلام مواجه شود.