به گزارش اکوایران؛ براساس ارزیابی‌های صورت گرفته بازار خرید گندم از سه استان غربی «کردستان»، «کرمانشاه» و «ایلام» از شرایط ایده‌آلی در تولید و تحویل گندم برخوردار بوده است و میزان خرید گندم در این استان‌ها در سال جاری نسبت به سال گذشته رشدی بالغ بر یک میلیون تن داشته است.

داده‌های شرکت بازرگانی دولتی ایران نشان می‌دهد استان «کردستان» با خرید یک میلیون و ۱۲۳ هزار تن گندم بعد از استان خوزستان، رتبه دوم را در کشور کسب کرده و خرید گندم در این استان نسبت به سال گذشته ۸۵ درصد رشد داشته و نسبت به سال ۱۴۰۰ بیش از ۴ برابر شده است.

از سوی دیگر استان کرمانشاه نیز با خرید ۸۰۴ هزار تن گندم بعد از استان‌های خوزستان، کردستان و فارس، رتبه چهارم را در کشور کسب کرده و خرید گندم در این استان نسبت به سال گذشته ۷۰ درصد و نسبت به سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۱۶ درصد رشد داشته است.

همچنین استان ایلام با خرید 324 هزار تن گندم، دوازدهمین استان کشور در زمینه خرید این محصول است و خرید گندم در این استان نسبت به سال گذشته ۸۴ و نسبت به سال ۱۴۰۰ بیش از ۸۵ درصد رشد را به خود اختصاص داده است.

با توجه به رشد خرید گندم در این استان‌های غربی حال این سوال مطرح می‌شود که تا کنون چه میزان از مطالبات گندمکاران پرداخت شده است؟ براساس داده‌های اعلام شده ارزش گندم‌های خریداری شده در این سه استان مجموعا 33 هزار و ۷۷۸ میلیارد تومان است که تاکنون نزدیک به ۷۰ درصد از مطالبات کشاورزان این استان‌ها بالغ بر ۲۳ هزار و ۳۸۶ میلیارد تومان پرداخت شده است.