به گزارش اکوایران، سال زراعی جاری (1402-1401) کشاورزان گندمکار خواهان فروش گندم به قیمت  17 هزار تومان بودند. اما این قیمت با وجود مذاکرات، نامه‌نگاری‌ها و پیگیری‌های متعدد آنها با مقام‌های جهادکشاورزی و سپس مقام‌های ارشد کشور به هیچ نتیجه‌ای نرسید و در نهایت هر کیلو گندم به قیمت 15 هزار تومان به فروش رفت

حال برای سال آتی زراعی (1403-1402) به گفته رئیس بنیاد ملی گندمکاران آنها به دنبال فروش هر کیلو گندم به قیمت  23 هزار تومان هستند. رقمی که بعید به نظر می‌رسد، محقق شود. گذشته از اینکه دولت توان مالی تامین بودجه برای خرید گندم به قیمت 23 هزار تومان را ندارد. اثر جانبی رشد قیمت گندم بر بازار نیز موضوع مهمی است که دولت براساس سیاست‌های سال‌های اخیر نشان داده است، قیمت گندم را بیش از  5 هزار تومان افزایش نخواهد داد. 

سال زراعی گذشته ( 1401- 1400) قیمت تضمینی گندم 11 هزار و 500 تومان بود و صرفا سال گذشته بود که دولت به دلیل رشد فزاینده تورم، قیمت را بیش از 5 هزار تومان افزایش داد. در سال زراعی دو سال قبل یعنی 1400-1399 ، قیمت گندم از 5 هزار تومان بود. 

با این حال عطاالله هاشمی، رئیس بنیاد ملی گندمکاران در گفتگو با «اکوایران» امیدوار است که فردا نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جدید در شورای قیمت‌گذاری  وزارت جهادکشاورزی با نرخ 23 هزار تومان بسته شود. 

به گفته او نرخ پیشنهادی بخش کشاورزی برای خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم ۲۳ هزار تومان است. زیرا  محاسبه قیمت تمام شده گندم براساس نظر نهاده‌های پژوهشی هم حدود همین قیمت با 100 تا 200 تومان اختلاف است.

البته هاشمی گفت: وزارت اقتصاد و سازمان برنامه به بهانه بار تورمی افزایش قیمت گندم موافق با قیمت درخواستی کشاورزان نیستند. اما در نهایت باید فردا وضعیت قیمت گندم مشخص شود.