به گزارش اکوایران، خبر اشباع بازار چهارشنبه سوری با اقلام قاچاق چینی را اتحادیه خرازی فروشان تهران اعلام کرده است. اما قیمت این اقلام چند است؟ در تهران و کرج قیمت‌ها تقریبا یکسان است و در بقیه شهرها برمبنای حجم تقاضا ارزان‌تر است. طبق بررسی «اکوایران» در بازار تهران انواع «آبشار» از 100 هزار تا 500 هزار تومان عرضه به فروش می‌رود. در بازار «کهکشان» بسته به تعدادش از 100 هزار تا 2 میلیون و 500 هم عرضه می‌شود، البته برخی فروشگاه‌ها «کهکشان»  25 شوت بزرگ را با تخفیف 2 میلیون و 200 عرضه می‌کنند.

از بین بیش از  100 قلم کالای آتیش بازی، در بازار ترقه «سیگارت» که بین 50 تا 100 تومان به فروش می‌رود؛ شاید ارزانترین ابزار باشد.  چون بسته‌های «گپسولی» هم  235 هزار تومان و  «ترقه کپسولی» 320 هزار تومان است. در بازار تهران «دینامیتی» 255 هزار تومان به فروش می‌رود. دستفروش‌ها «منور» 15 سوت هم 44 هزار تومان می‌فروشند. مثل هر سال برخی از اقلام آتیش بازی در شب چهارشنبه سوری  گران‌تر و برخی ارزانتر  این ارقام است.  

البته امسال  گرانی این اقلام باعث شده بازار وسایل آتش بازی چهارشنبه سوری داغ نباشد. این موضوع را عبدالله اسفندیار، رئیس اتحادیه خرازی‌فروشان تهران تایید می‌کند. به گفته او گذشته از   افزایش قیمت مواد محترقه به دلیل افزایش نرخ ارز ،  برنامه مشترک اصناف، نیروی انتظامی و شهرداری برای جلوگیرسی از  بساط گستران در محدوده چهارراه سیروس و پانزدهم خرداد هم باعث کاهش عرضه و کم رونقی این بازار شده است.

امسال هم همچون سال‌های گذشته وضعیت عرضه این اقلام توسط تمام واحدهای صنفی ممنوع است. اسنفدیاری دراین باره گفت: هیچ صنف و اتحادیه‌ای مجاز به فروش مواد محترقه برای مراسم چهارشنبه سوری نیست. همه اتحادیه‌ها به اعضای خود هشدار دادند که از فروش این کالاها خودداری کنند. البته معمولا هم واحدهای صنفی مواد محترقه عرضه نمی‌کنند.

او افزود: بنابراین نمی‌توان در چارچوب قواعد صنفی با فروشندگان این کالاها برخورد کرد. بنابراین کسانی که مسئول حفظ امنیت شهروندان هستند از جمله پلیس اماکن یا نیروهای انتظامی باید با فروشندگان این کالاها که عموما دستفروش هستند برخورد کنند.