به گزارش اکوایران؛ قانون تسهیل صدور مجوزها از اردیبهشت 1401 لازم الاجرا شد. هدف از این قانون، تسهیل و تسریع در صدور مجوز کسب و کارها و ایجاد شفافیت و انضباط در فضای کسب و کار کشور است. بر اساس این قانون، همه مجوزها باید به صورت الکترونیک و از طریق درگاه ملی مجوزها صادر شوند.

براساس این قانون داشتن شناسه یکتا یا الکترونیک برای همه صاحبان کسب و کار‌ها الزامی است و طبق قانون اگر کسبه (شناسه یکتا) نداشته باشند از ابتدای سال 1403 مجوز قدیمی آن‌ها معتبر نخواهد بود. قید الزام ابتدای سال جاری درحالی در این قانون قید شده است که امروز هیات مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب‌وکار اعلام کرد که صاحبات کسب و کار تا نیمه اردیبهشت ماه (یک ماه و نیم) آینده برای دریافت مجوز الکترونیکی (شناسه یکتا) فرصت دارند.

براساس تبصره (7) ماده (1) قانون تسهیل صدور مجوزها به این نکته اشاره شده که همه مجوزهای قدیمی و صادره قبل از اجرای این قانون باید حداکثر تا 15 اردیبهشت 1403 شناسه یکتا را دریافت کنند و کسب‌وکارهایی که حداکثر دو سال پس از اجرای این قانون، شناسه یکتا نداشته باشند از نظر قانونی، فاقد مجوز هستند.

 به عبارت دیگر با هوشمند شدن خدمات دولت، کسبه‌ای که شناسه یکتا نداشته باشند و نامشان در بانک اطلاعات کسب‌وکار ثبت نباشد، برای دریافت خدمات در اداره‌های دولتی و بانک‌ها دچار مشکل می‌شوند.

در این راستا دارندگان مجوزهای کاغذی می‌توانند با مراجعه به درگاه ملی مجوزها با ورود سه کد (سریال کارت ملی، شناسه پروانه و کد پستی محل خدمت) به سرعت، رایگان و غیرحضوری شناسه یکتا دریافت کنند.