به گزارش اکوایران؛ «یخبندان در اروپا»، «خشکسالی در آمریکای شمالی» و «جنگ در اوکراین» سه عاملی است که ذخایر جهانی گندم کاهش داده و افزایش قیمت گندم را به همراه داشته است.

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد یخبندان در اروپا، خشکسالی در آمریکای شمالی و درگیری روسیه و اوکراین ذخایر جهانی گندم را کاهش داده و زنجیره تامین را مختل کرده است که این روند احتمالا تورم را به ویژه در ایالات متحده تشدید می کند.

براساس گزارش انجمن غلات در حالی که برخی مناطق مانند دشت‌های جنوبی ایالات متحده پیشرفت داشتند، برخی دیگر همچنان با خشکسالی و آتش سوزی مواجه هستند که تولید و حمل و نقل گندم را تهدید می‌کند. سیاست گذاران به دقت وضعیت را زیر نظر دارند، اما پیچیدگی درگیری‌ها و آب و هوای غیرقابل پیش بینی چالش های مهمی را برای امنیت غذایی و ثبات اقتصادی جهانی ایجاد می کند.

براساس این گزارش تحلیل‌های اخیر کارشناسان بازار، قیمت گندم با پیشروی سه ماهه دوم در آستانه افزایش مداوم است، این در حالی‌که معاملات آتی گندم در ماه آوریل ۲۰۲۴میلادی شاهد افزایش قابل توجهی بوده است. انتظار می‌رود این سیر صعودی قیمت‌ها توسط ترکیبی از عوامل، از جمله تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی تشدید شده توسط شرایط نامساعد جوی انجام شود.