به گزارش اکوایران؛ تعداد رایزنان بازرگانی ایران به طور دقیق مشخص نیست و در این زمینه آمارهای مختلفی ارائه شده است،‌ برخی منابع تعداد رایزنان بازرگانی ایران را 12 نفر اعلام می‌کنند. این تعداد مربوط به اوایل سال 1401 است. برخی منابع دیگر تعداد رایزنان بازرگانی را 18 نفر اعلام می‌کنند. این تعداد مربوط به اواخر سال 1401 است.

اما سازمان توسعه تجارت در فروردین 1402 اعلام کرد که تعداد رایزنان بازرگانی را 20 نفر اعلام کرد که این امر نشان می‌دهد روند حضور رایزنان در کشورهای هدف در حال توسعه است،‌ اما آنچه مسلم است داشتن 20 رایزن نمی‌تواند کمک چندانی به توسعه تجارت کشور کند.  

دلایل متعددی برای عملکرد ضعیف رایزنان بازرگانی در جذب سرمایه و توسعه بازارهای صادراتی وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به «کمبود بودجه و منابع»، «فقدان آموزش تخصصی»، «ضعف دیپلماسی اقتصادی»، «فقدان انسجام بین دستگا‌ه‌ها» و ... اشاره کرد، عواملی که موجب شد تا افزایش تعداد رایزنان بازرگانی در کشورهای هدف با مشکل مواجه شود.

با توجه به اهمیت رایزنان بازرگانی در تقویت مناسبات تجاری رییس اتاق بازرگانی ایران که برای حضور در اجلاس سالانه اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC) در فرانسنه شرکت کرده است، در نشستی در سفارت ایران در پاریس بر لزوم بهره‌مندی از ظرفیت رایزنان بازرگانی در تقویت سطح مناسبات تجاری با دیگر کشورها تاکید کرد و به این نکته اشاره کرد که رایزنان بازرگانی می‌توانند در شناسایی بازار هدف و معرفی آن به فعالان اقتصادی کشور، نقش مهمی ایفا کنند.

به گفته صمد حسن‌زاد، تهران و پاریس امکانات و توانمندی‌های قابل‌توجهی دارند که می‌توان از آنها برای تقویت سطح تعاملات تجاری و سرمایه‌گذاری استفاده کرد.

تاثیر نقل و انتقال بانکی در مناسبات تجاری

در ادامه این نشست موضوع نقل و انتقالات بانکی به عنوان اصلی‌ترین مانع در برابر همکاری‌های مشترک تجاری بین ایران و دیگر کشورها از جمله فرانسه مطرح شد. بر اساس اظهارات نمایندگان بانک‌های صادرات، ملی، سپه و تجارت که در این نشست حضور داشتند، با وجود آماده بودن زیرساخت‌های بانکی به دلیل تحریم‌ها، امکان بهره‌برداری از آنها وجود ندارد.

حسین پیرموذن، نایب رئیس اتاق ایران با تاکید بر اهمیت و نقش مبادلات مالی در تقویت روابط تجاری، گفت: تحریم‌ها مانع بزرگی برای نقل و انتقال مالی است؛ اما بخش خصوصی همواره تلاش کرده تا مسیرهای مالی مورد قبول طرفین برای انجام مبادلات مالی با دیگر کشورها طراحی و عملیاتی کند.

پیرموذن تصریح کرد: تجارت بازرگانان بخش خصوصی در شرایط فعلی و با وجود تحریم‌ها، نتیجه تلاش‌های طاقت فرسا و زحماتی است که سالیان متمادی متحمل شده‌اند و با وجود اینکه به دلیل تحریم و هزینه‌ها آن، مزیت‌های رقابتی خود را از دست می دهند، هرگز عقب‌نشینی نکرده‌اند.

در بخش دیگری از این نشست، علی فرهاد، دبیر اتاق مشترک بازرگانی ایران و فرانسه اعلام کرد، اتاق مشترک بازرگانی ایران و فرانسه سعی دارد شرکای تجاری مناسب را برای فعالان اقتصادی ایرانی که قصد ورود به بازار فرانسه را دارند، پیدا کرده و به آنها معرفی کند. از طرفی تسهیل در شرایط صدور روادید و ارائه اطلاعات به‌روز از وضعیت اقتصادی فرانسه و بیان نکاتی که می‌تواند بسترساز فعالیت قوی‌تر ایرانیان در این بازار شود، از دیگر اقداماتی هستند که توسط اتاق مشترک دنبال می‌شود.

این فعال اقتصادی همچنین ارتباط مستمر و مؤثر بین اتاق مشترک ایران و فرانسه و اتاق بازرگانی فرانسه را در این مسیر مهم و ضروری خواند که در اولویت کاری اتاق مشترک قرار دارد.

فعالان اقتصادی ایرانی مقیم پاریس هم در این نشست خواستار راهکاری برای ایجاد روابط مستمر و پایدار بین ایران و فرانسه بودند. به باور آنها باید راهی را پیدا کرد که تجار و بازرگانان ایرانی و فرانسوی بدون نگرانی بابت احتمال قطع روابط برای آینده مناسبات خود برنامه‌ریزی کنند.

آن‌ها همچنین پیشنهاد دادند که مرکز فعالان اقتصادی مقیم اروپا در پاریس با همکاری بین اتاق ایران، سازمان توسعه تجارت و وزارت امور خارجه شکل بگیرد تا با کمک آن بتوان انسجام لازم را در روابط تجاری بین ایران و اروپا ایجاد کرد.