به گزارش اکوایران؛ در دو ماهه نخست امسال، در مجموع ۱۹۰ هزار تن اقلام زنجیره آهن و فولاد به کشور وارد شده است که این رقم در مقایسه با ۱۶۸ هزار تن در مدت مشابه سال گذشته، ۱۳.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد. افزایش حجم واردات، در این مدت در حالی رقم خورده که ارزش ریالی کل این اقلام به دلیل کاهش قیمت جهانی فولاد، ۵ درصد کاهش داشته و به ۱۹۵ میلیون دلار رسیده است.

با توجه به داده‌های اعلام شده هرچند ارزش واردات کاهش ۰.۷ تا ۳.۱ درصدی داشته است، اما ارزبری فولاد میانی رشد ۲۷۳.۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته را ثبت کرده است.

این درحال که همچون سال گذشته، واردات کنسانتره سنگ‌آهن صفر بوده و گندله سنگ‌آهن نیز از یک تن به ارزش دو میلیون دلار به صفر رسیده است.  همچنین واردات آهن اسفنجی نیز از ۲۰ هزار تن به ارزش ۳۶ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار در دو ماهه سال گذشته به صفر در مدت مشابه سال جاری رسیده است.

از سوی دیگر بر اساس آمار انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، طی دو ماهه سال جاری مجموع واردات انواع مقاطع طویل فولادی ۱۴ هزار و ۶۰۰ تن به ارزش ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار ثبت شده که نسبت به ۱۲ هزار و ۹۰۰ تن وارد شده در مدت مشابه سال گذشته به ارزش ۱۶ میلیون دلار، به لحاظ حجمی ۱۲.۸ درصد رشد اما  لحاظ ارزش واردات ۳.۱ درصد کمتر شده است که نشان از ارزبری کمتری برای واردات این مقاطع دارد.

میزان واردات برای مقاطع تخت نیز افزایش ۱۳.۳ درصدی وزنی و افت ۵.۹ درصدی ارزشی داشته است؛ در حالیکه میزان واردات آن در مجموع دو ماهه سال ۱۴۰۲، حدود ۱۵۴ هزار و ۷۰۰ تن به ارزش بالغ بر ۱۸۹ میلیون دلار ثبت شده، این عدد در مدت مشابه سال جاری به ۱۷۵ هزار و ۲۰۰ تن افزایش پیدا کرده اما ارزش آن قریب به ۱۷۸ میلیون دلار کاهش یافته است.

براساس داد‌دها واردات محصولات فولادی در مجموع فروردین و اردیبهشت ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیز افزایش ۱۳.۳ درصدی را ثبت کرده و از ۱۶۷ هزار و ۶۰۰ تن به ۱۸۹ هزار و ۸۰۰ تن رسیده است.

براساس داده‌های اعلام شده می‌توان گفت، ارزش ریالی واردات این مقاطع اما از حدود ۲۰۵ میلیون دلار به ۱۹۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار کاهش پیدا کرده است.

اما در فولاد میانی نیز میزان واردات و ارزش واردات هم‌راستا با آن رشد قابل توجهی را تجربه کرده است. در حالیکه در دو ماهه نخست سال گذشته ۳۰۰ تن به ارزش ۵۰۰ میلیون تن فولاد میانی به کشور وارد شده، این میزان واردات در مدت مشابه امسال به ۶۰۰ تن به ارزی یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تن افزایش پیدا کرده است؛ براین اساس واردات فولاد میانی به لحاظ وزنی ۱۵۱.۵ درصد و به لحاظ ارزش واردات، ۲۷۳.۳ درصد افزایش را ثبت کرده است.