به گزارش اکوایران، شرکت «لافت‌کار» واقع در ایالت فلوریدای آمریکا یک ایده قابل توجه ارائه داده است: ساخت یک وَن که با هیدروژن کار می‌کند و می‌تواند به یک ماشین پرنده تبدیل شود.

به نوشته نیواطلس، این شرکت اخیرا با یک شرکت خودروسازی فیلیپینی به نام «ای‌فرانسیسکو موتور» قرارداد امضا کرده تا با همکاری یکدیگر بتوانند تعدادی از این وسایل نقلیه خلاقانه را تولید کند.

این شرکت فیلیپینی به تحول خودروهای سنتی این کشور به ون‌های مدرن شهرت دارد و قرار است ون‌هایی را تولید کند که با سلول‌های سوختی هیدروژنی حرکت می‌کنند. این ون‌ها دارای یک ویژه منحصربه‎‌‌فرد خواهند بود به‌طوریکه قسمت جلوی آن‌ها به‌شکلی طراحی خواهد شد که بتوان آن را به سمت بالا حرکت داد و به این ترتیب، سرنشینان می‌توانند به شکل ساده‌تری وارد این وسیله نقلیه شوند.

این ون‌ها همچنین می‌توانند در زمانی که گزینه پرواز مد نظر باشد، به یک بدنه هواپیما که به‌طور مخصوص برای آن‌ها طراحی شده، متصل شوند و پرواز کنند. این ون پرنده می‌‎تواند حدود 500 کیلومتر و با سرعتی معادل 350 کیلومتر بر ساعت پرواز کند که در مقایسه با سایر وسایل نقلیه پرنده طراحی شده توسط شرکت‎‌های مختلف‌،‌ یک عملکرد بهتر محسوب می‌شود.

این نوع وسیله نقلیه می‌تواند برای فیلیپین بسیار مناسب باشد چراکه این کشور به شکل مجمع‌الجزایر بوده و به‌طور دقیق‌تر، دارای بیش از 7 هفت و 100 جزیره است. رئیس شرکت لافت‌کار معتقد است این وسایل نقلیه مدرن می‌توانند برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند که از جمله آن‌ها می‌توان به حمل‌ونقل، تحویل محموله و حتی مأموریت‌های دفاعی اشاره کرد.

با این حال، چالش‌هایی در مسیر توسعه این خودروها قرار دارد از جمله دریافت مجوزهای لازم برای ساخت چنین وسیله نقلیه منحصربه‌فردی. از سوی دیگر، شرکت لافت‌کار تاکنون توانسته 1/5 میلیون دلار از سوی سرمایه‌گذاران برای پیشبرد این پروژه جمع‌آوری کند.

در مجموع، این پروژه یک قدم بزرگ در مسیر تحول فناوری‌های حمل‌ونقل محسوب می‌شود و بسیاری در انتظار پیشروی آن هستند.