معاون حمل و نقل وزارت صمت گفت آیین نامه واردات خودرو در دست بررسی توسط هیات دولت است اما قبل از اجرای آیین نامه واردات خودرو با تولید کنندگان خودرو و واردکنندگان جلسه برگزار خواهیم کرد.

منوچهر منطقی می گوید امکان واردات خودروهای دست دوم وجود ندارد و این مساله در آیین نامه واردات نیز دیده نشده است.

این مقام مسئول می گوید آن طور که در آیین نامه یاد شده پیش بینی شده مشوق هایی برای خودروهای اقتصادی نیز در نظر گرفته شده است.

معاون حمل و نقل وزارت صمت تاکید می کند در تدوین آیین نامه واردات خودرو محدودیتی در نظر گرفته نشده و به دنبال این هستیم تا برای واردات خودرو شاخص های فنی مثل خدمات پس از فروش مورد توجه قرار گیرد.

منطقی درباره اینکه چه کشورهای امکان صادرات خودرو به ایران دارند نیز گفت واردکنندگان باید از کشورهای خودرو وارد کنند که محصولات به روزی تولید کنند.

معاون وزیر صمت تاکید کرد بر اساس برنامه ریزی های انجام شده قرار است تا شهریورماه سال جاری واردات خودرو به کشور نهایی شود.

پیش تر اخباری در مورد ورود خودرو از کشوری مانند هند به گوش می رسید به نظر می رسد صحبت های منطقی درباره ورود خودرو از کشورهایی که امکان تولید محصولات به روز را دارند را می توان اینکه تعبیر کرد که واردات خودرو از کشوری مانند هند در دستورکار وزارت صمت نیست. به نظر می رسد خودرو از چین، کره و برخی کشورهای اروپای شرقی که برندهای مطرح بین المللی در آنها خط تولید دارند وارد خواهد شد.

در حالی معاون حمل و نقل وزارت صمت از واردات خودرو طی شهریورماه امسال صحبت می کند که کارشناسان معتقدند چنانچه برنامه وزارت صمت واردات خودرو از شهریورماه امسال است باید هرچه زودتر از آیین نامه ورود خودرو رونمایی کنند. کارشناسان تاکید می کنند از زمان تصویب آیین نامه ورود خودرو به کشور حداقل حدود دو الی سه ماه زمان نیاز است تا اولین خودروهای ورودی به کشور در بازار دیده شوند.