معاون حمل و نقل وزارت صمت گفت : در دور نخست قرعه کشی سامانه یکپارچه، از ۱۱۵ مدل عرضه خودرو ۵۵ مدل فروش خودرو یعنی ۴۸ درصد مدل عرضه محصولات شرکت های خودروساز بدون قرعه کشی به خریدار تعلق گرفت و حالا در قرعه کشی آخر تیرماه این خودرو‌ها را در سامانه نخواهید دید.

 منطقی معتقد است با ادامه این روند اگر دو دور دیگر قرعه کشی سامانه ادامه یابد تنها ۵ مدل عرضه خودرو در سامانه باقی می‌ماند و این سامانه به تدریج کمرنگ و به مرور حذف خواهد شد.

معاون فاطمی امین در ادامه به زمان برگزاری دومین فروش از مسیر سامانه یکپارچه تخصیص خودرو اشاره می کند و می گوید 25 تیرماه امسال دومین عرضه خودرو از مسیر سامانه یاد شده برگزار می شود و متقاضیان می توانند در تاریخ مقرر به سامانه یکپارچه تخصیص خودرو مراجعه و نسبت به ثبت نام محصول مورد نظر خود اقدام کنند.

معاون وزیر صمت در تشریح نحوی کارکرد سامانه یکپارچه فروش خودرو می گوید به طور مثال اگر برای یک محصول هزار دستگاه خودرو تولید شده باشد، اما ۶۰ هزار درخواست داشته باشدآن محصول در سامانه باقی می‌ماند و اگر برای محصولی ۲۰ هزار دستگاه خودرو تولید شده بود، اما در ثبت نام تنها ۱۹ هزار نفر متقاضی ثبت نام کرده باشند این قابلیت وجود دارد که خودرو از سامانه خارج شود.

در حالی معاون حمل و نقل وزارت صمت از حذف تدریجی قرعه کشی سخن می گوید که به نظر نمی رسد این اتفاق برای عرضه خودرو به صورت فعلی در کوتاه مدت عملیاتی شود. بررسی تعداد ثبت نام کننده برای فروش های فوق العاده خودروسازان چه در مرحله اول فروش از مسیر سامانه یکپارچه تخصیص خودرو و چه در طرح های فروش پیش خودروسازان به خوبی نشان می دهد که هر چه علاقه برای حضور در طرح های پیش فروش و مشارکت در تولید پایین است اما جاده فروش فوق العاده ترافیک سنگینی از متقاضی را به خود می بیند و بعید است با این حجم از تقاضا به این زودی این مسیر عرضه خلوت شود.

منطقی درباره ضریب امنیتی سامانه تاکید می کند ایرادات امنیتی ایجاد شده در مرحله اول فروش در سامانه یکپارچه خودرو بر طرف شده و مرحله جدید فروش بدون ایرادات گذاشته در دستورکار وزارت صمت قرار خواهد گرفت.