مهلت نام نویسی در دومین طرح فروش از مسیر سامانه یکپارچه تخصیص خودرو بعد از گذشت سه روز ساعت 17 روز گذشته  به پایان رسید.

براساس اعلام وزارت صمت در این طرح فروش در مجموع 6 میلیون و 57 هزار و 555 نفر ثبت نام کردند. این تعداد شرکت کننده در مجموع در تمام طرح های فروش از فروش فوق العاده تا مشارکت در تولید شرکت کرده اند. پیش بینی می شود بخش عمده ای از متقاضیان در طرح فروش فوق العاده ثبت نام کرده اند. همچنین تمام طرح های فروش همانند دور اول در راستای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت برای مادران دارای دو فرزند نیز برگزار شد.

مقایسه تعداد شرکت کنندگان در دور دوم با دور اول فروش خودرو گویای این نکته است که در دومین مرحله از فروش خودرو به نسبت دور قبل تعداد شرکت کنندگان حدود 45 درصد رشد را به خود دیده است.

فراموش نکنیم این رشد تعداد متقاضی در شرایطی رقم خورده که بازه زمانی برای ثیت نام از یک هفته در دور اول به سه روز در دور دوم فروش خودرو کاهش یافته بود.

در اولین دور از ثبت نام برای خودرو در سامانه یکپارچه در مجموع حدود چهار میلیون و 175 هزار نفر ثبت نام کردند.

اما به رغم رشد 45 درصدی تعداد متقاضیان تعداد خودروهای عرضه شده در این طرح فروش با کاهش مواجه بوده است. در حالی که در دور اول فروش خودرو در سامانه یکپارچه حدود 177 هزار دستگاه خودرو عرضه شد اما در دور دوم تیراژ عرضه با افتی حدود 56 درصد به 76 هزار و 700 دستگاه رسید.

مقایسه تعداد متقاضیان با خودروهای عرضه شده در دومین طرح فروش نشان می دهد به طور متوسط برای هر دستگاه خودروی عرضه شده حدود 79 نفر ثبت نام کردند.

اما در دور اول ثبت نام به طور متوسط برای هر دستگاه خودروی عرضه شده حدود 23 نفر به صف شدند.

در این طرح فروش تعداد شرکت های خودروساز نیز با افزایش روبرو بود. در طرح های فروشی که برای آن ها قرعه کشی برکزار شد علاوه بر ایران خودرو و سایپا، چهار خودروساز خصوصی یعنی بهمن موتور، اتومبیل سازی فردا، خودروسازی ایلیا و آرین پارس موتور حضور داشتند. علاوه بر خودروسازان یاد شده در طرح های فروشی که بدون قرعه کشی برگزار شد در کنار سایپا مدیران خودرو و کرمان موتور نیز محصولات خود را در دسترس متقاضیان قرار دادند.  در مجموع در دومین طرح فروش خودرو در سامانه یکپارچه هشت شرکت خودروساز نیمه دولتی و خصوصی حاضر بودند این در حالیست که در دور اول فروش تنها 6 شرکت خودروساز به ارائه محصولات خود پرداخته بودند.  

براساس اعلام امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت اسامی منتخبان ظرف یک هفته لعد از اتمام زمان ثبت نام اعلام خواهد شد.