یک عضو کمیسیون امور داخلی و شورا‌های مجلس گفت تخصیص یک میلیارد دلار ارز دولتی به واردات خودرو، باعث ایجاد رانت و فساد می‌شود.

جلال رشیدی کوچی معتقد است اگر این رقم تقسیم بر ۲۰ هزار دلار (سقف قیمتی در نظر گرفته شده برای واردات خودرو) شود، حول و حوش ۵۰ هزار دستگاه خودرو  وارد می‌شود که تاثیری در بازار ندارد.

آن طور که نماینده فارس در مجلس می گوید آیین نامه واردات خودرو در 10 بند در وزارت صمت تصویب شده، اما همچنان در نوبت رسیدگی در هیات دولت است و هنوز زمان تصویب و رونمایی از آن مشخص نیست.

این عضو کمیسیون امور داخلی و شورا‌های مجلس تاکید می کند آنچه سبب تاخیر در رونمایی آیین نامه واردات خودرو می شود بی ارتباط به رقم تخصیص یافته برای این منظور نیست.

کوچی می گوید بانک مرکزی روی این بند و تخصیص این مبلغ صحبت دارد. به نظر می رسد مسئولان بانک مرکزی برای تخصیص رقم یاد شده ملاحظاتی دارند.

این نماینده مجلس معتقد است می توان واردات را نهایی کرد اما نیازی نیست دولت برای این منظور ارزی تخصیص دهد.

عضو کمیسیون امور داخلی و شورا‌های مجلس برای تامین منابع ارزی لازم برای واردات خودرو پیشنهاد دیگری دارد. کوچی می گوید  سرمایه داران بزرگی در خارج داریم که ایرانی هستند و تمایل دارند سرمایه خود را وارد ایران کنند، این سرمایه ها می توانند تبدیل به خودرو شده و وارد بازار ایران شود.

نماینده فارس معتقد است استفاده از ارز با منشا خارجی و همچنین برداشتن سقف قیمتی برای واردات خودرو دو اهرمی است که به کمک آن می توان بازار را تحت تاثیر قرار داد و قیمت خودرو را نزولی کرد.