مدیرعامل ایران خودرو در نشست خبری خود با رسانه های خارجی حاضر در ایران گفت برنامه صادرات هفت هزار دستگاه از محصولات تولیدی این خودروساز به بازار عراق در دستور کار قرار دارد.

آن طور که مهدی خطیبی می گوید قرار است صادرات این تعداد خودرو طی سال جاری محقق شود.

مدیرعامل ایران خودرو از نقشه صادراتی شرکت تحت مدیریتش نیز رونمایی کرد. براساس اظهارات خطیبی به شرط افزایش تیراژ تولید کشورهای غرب و شمال آفریقا، کشورهای آسیای میانه، ترکمنستان، آذربایجان، عراق، سوریه، ونزوئلا و همچنین روسیه به عنوان اهداف صادراتی در رادار ایران خودرو قرار دارند.

این مدیر خودروساز با تولید خودرو در سایت آذربایجان اشاره کرد و گفت ایران خودرو با مشارکت شریک آذربایجانی سایت مونتاژی در کشور آذربایجان داشته و همکاری‌ها در سطح بسیار خوبی قرار دارد و دو طرف از این همکاری رضایت دارند.

مدیرعامل ایران خودرو افزود: محصولات تولیدی و مونتاژ شده در سایت آذربایجان، مورد استقبال کشورهای همسایه قرار گرفته است،. این اشتقبال سبب شد تا برنامه‌های توسعه‌ای برای این سایت در نظر بگیریم که شامل افزایش تنوع و تیراژ تولید است و قرار است این کشور به عنوان پایلوتی برای صادرات به کشورهای عضو CIS در نظر گرفته شود.

خطیبی درباره بازار خودروی روسیه گفت صادرات به بازار روسیه  از برنامه های مورد توجه ایران خودرو است و تاکنون کلینیک هایی برای برخی محصولات در این کشور برگزار شده و در هفته آینده نیز نمایشگاهی مربوط به قطعه سازی و خودروسازی در این کشور برگزار می شود که ایران خودرو نیز با محصولات خود در آن حضور خواهد داشت.

مدیرعامل ایران خودرو بیان کرد خودروی تارا به زودی به این کشور صادر خواهد شد و بر اساس مطالعات میدانی صورت گرفته از این خودرو استقبال خوبی به عمل خواهد آمد، در زمینه صادرات خودروهای تجاری و سنگین نیز توافقات خوبی با این کشور صورت گرفته است.

خطیبی تصریح کرد: در افق ۱۴۰۳ روسیه از بازارهای صادراتی ما خواهد بود و از امسال صادرات به این کشور آغاز خواهد شد.

این مدیر خودروساز تاکید کرد هیچ گاه موافق تحریم‌ها نبوده و موافق داد و ستد در جریان بین‌المللی هستیم.

خطیبی به ری را به عنوان جدیدترین محصول ایران خودرو اشاره کرد و گفت: خودروی ری‌را می تواند پلی باشد که ایران خودرو را به خودروسازی جهانی بدل کند.

مدیرعامل ایران خودرو با اشاره به احتمال برداشته شدن تحریم ها و بازگشت شرایط به زمان دوران بعد از امضای برجام گفت با برداشته شدن تحریم‌ها و احیای توافق نامه برجام خودروسازان جهانی نگاهی متفاوت به بازار خودروی ایران خواهند داشت. همچنین خودروسازان بین المللی به دنبال ایجاد رابطه با ایران خودرو هستند اما ایران خودرو دیگر آن ایران خودروی گذشته نخواهد بود و فراخور با شرایط موجود، رفتار و اقدام خواهد کرد.

خطیبی یکی از برنامه های اصلی ایران خودرو را حضور در میان پنج خودروساز جهانی رده دوم طی پنج سال آینده بر شمرد و تاکید کرد این خودروساز عزم خود را جزم کرده تا تحت هر شرایطی به آن جامعه عمل بپوشاند.