وزیر صمت گفت قیدی برای اینکه خودرو از چه کشوری وارد شود، وجود ندارد.

آن طور که فاطمی امین می گوید واردکنندگان هستند که تعیین می کنند محصولات کدام برندهای خودرویی به کشور وارد شود.

این اظهارات وزیر صمت دولت سیزدهم در شرایطی است که پیش تر واردات خودروی آمریکایی به کشور ممنوع بود.

پس از امضای توافق نامه برجام در سال 2015 تعدادی خودروی آمریکایی وارد شد اما این خودروها امکان ترخیص از گمرک را پیدا نکردند و چندی پیش سه خودروی آمریکایی موجود در گمرک اسقاط شدند. اما سخنان فاطمی امین نشان می دهد این بار شرطی برای ممنوعیت ورود خودرو از هیچ کشوری مدنظر سیاست گذار خودرویی نیست و چنانچه شرایط تعریف شده در آیین نامه اجرایی ورود خودرو از سوی وارد کنندگان لحاظ شود این امکان وجود دارد که محصولات برندهای آمریکایی نیز امکان حضور در بازار ایران را پیدا کنند.

وزارت صمت سقف واردات خودرو را 20 هزار دلار تعیین کرده است. بنابراین خودروهایی که در این محدوده قیمتی حضور دارند می توانند وارد شوند. امکان ارائه خدمات پس از فروش نیز یکی دیگر از شرایط ورود خودرو به کشور است. واردکنندگان باید بتوانند خدمات پس از فروش مناسب به خودروهای وارداتی ارائه دهند. اما کدام محصولات برندهای خودروساز آمریکایی در بازه قیمتی تعریف شده قرار دارند؟  بررسی قیمت های محصولات برند فورد در هند نشان می دهد فورد فیگو، فورد اکو اسپرت و فورد اسپاریر جز دسته خودروهایی هستند که قیمت آنها زیر 20 هزار دلار است.

فورد فیگو در بازار هند قیمتی حدود هفت هزار و 300 دلار دارد و می تواند یکی از کاندیداهای حضور در بازار ایران باشد. این خودرو می تواند به عنوان یک خودروی اقتصادی وارد بازار ایران شود.

فورد فیگو

فورد اکو اسپرت که یک نیم شاسی (کراس اوور) محسوب می شود نیز می تواند یکی از نامزدهای بازار ایران باشد. این کراس اوور کوچک در بازار هند قیمتی حول و حوش 10 هزار و 240 دلار دارد.

 

فورد اکو اسپرت

فورد اسپایر نیز در محدوده قمیتی 9 هزار دلار تا 10 هزار دلار در بازار هند نوسان می کند. این خودرو نیز که یک سدان جمع و جور محسوب می شود می تواند وارد کشور شود.

فورد آسپیر