رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: به دلیل پذیرش دو محصول تارا و ۲۰۷ ایران خودرو در بورس کالا، عرضه آن‌ها انجام می‌شود.

در حالی مجید عشقی از عرضه دو محصول ایران خودرو در بورس کالا خبر می دهد که روز گذشته (دوشنبه دوم آبان ماه امسال) این خودروساز طی اطلاعیه ای اعلام کرد عرضه پژو 207 و تارا در بورس کالا در حال حاضر اتفاق نخواهد افتاد.

آبی های جاده مخصوص این اطلاعیه در جواب اظهارات مدیر پذیرش بورس کالا منتشر کرده بود. محمدرضا بهنام زاده روز یکشنبه اول آبان ماه از پذیرش دو محصول ایران خودرو خبر داده بود. آن طور که مدیر پذیرش بورس کالا گفته بود این خودروساز باید تمام تولیدات خود از دو محصول یاد شده را تنها از مسیر بورس کالا عرضه کند در غیر این صورت مجوز پذیرش خودروهای یاد شده در بورس کالا لغو خواهد شد.

به نظر می رسد الزام به عرضه تمام تاراها و پژو 207 های تولیدی در بورس کالا پای ایران خودرویی ها برای حضور در بورس کالا شل کرده است. البته مدیران ایران خودرو گفته اند با افزایش عرضه دو محصول یاد شده در آینده، عرضه آنها را از مسیر بورس کالا در دستور کار قرار خواهند داد. البته زمان دقیقی برای حضور پژو 207 و تارا در بورس کالا اعلام نکردند. اما صحبت های مجید عشقی به پیچیدگی های کار اضافه کرد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد با توجه به اعلام پذیرش تارا و پژو 207 در بورس کالا این خودروها از این مسیر عرضه خواهند شد.

عشقی می گوید فرآیندی را در راستای پذیرش خودرو‌ها در بورس کالا آغاز کردیم و در مراسم افتتاحیه معاملات خودرو در بورس کالا نیز اعلام کردم، راهی که در خصوص واقعی سازی قیمت‌ها در پیش گرفته‌ایم، یک راه بدون بازگشت است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار استدلال می کند قرار بر این بود، عرضه خودرو از مسیر بورس کالا به صورت تدریجی انجام و این عرضه از خودرو‌هایی که در بازار با قیمت بالاتری در حال معامله هستند و حساسیت کمتری روی آن‌ها وجود دارد، آغاز شود که به مرور، برنامه ریزی‌ها برای ورود دیگر خودرو‌های پُرتیراژ صورت گیرد.

عشقی معتقد است عرضه خودرو در بورس کالا جزو حقوق سهامداران است که باید رعایت شود و سازمان بورس نیز از این مسئله کوتاه نخواهدآمد.

رییس سازمان بورس توپ را به زمین مدیران خودروساز می اندازد و می گوید مدیران این شرکت خودروسازی این مسوولیت را دارند که اقدام‌های لازم را برای رعایت حقوق سهامداران انجام دهند.

عشقی خبر از مقاومت هایی برای عرضه تمام کالا در بورس کالا می دهد و می گوید در زمینه پذیرش همه کالا‌ها در بورس کالا با مقاومت‌هایی روبرو بودیم و تقریبا می‌توان گفت در هیچ کالایی مانند پتروشیمی، محصول‌های فلزی و سیمان نبوده است که مقاومتی در برابر پذیرش و عرضه آن‌ها در بورس کالا صورت نگرفته باشد.

رییس سازمان بورس مقاومت در مورد عرضه خودرو از مسیر بورس کالا را نیز به نوعی طبیعی می داند اما تاکید می کند قطعا این راه بدون بازگشت است و باید عرضه‌ها در بورس کالا انجام شود.

البته عشقی در پایان سخنان خود از زمان بر بودن شکستن مقاومت ها برای عرضه پژو 207 و تارا در بورس کالا خبر می دهد و می گوید ممکن است برای مدتی شاهد فاصله زمانی در عرضه تارا و 207 به بورس کالا باشیم، بنابراین برای شکسته شدن مقاومت‌ها و نیز انجام عرضه‌ها در بورس کالا نیازمند زمان هستیم که شرایط مهیا شود.

با توجه به این رفت و برگشت پژو 207 و تارا میان ایران خودرو و بورس کالا مشخص نیست آیا این خودرو را در فروش های آتی ایران خودرو خواهیم دید یا اینکه پژو 207 و تارا پشت ویترین بورس کالا می روند.