سخنگوی صمت گفت : پیش بینی می کنیم تا پایان هفته جاری سه محموله دیگر خودرویی به کشور وارد شوند.

آن طور که امید قالیباف می گوید بعد از ورود اولین محموله خودرویی در سوم دیماه سال جاری، یک محموله دیگر نیز به فاصله چند روز وارد کشور شده است.

اگر پیش بینی سخنگوی صمت برای واردات سه محموله خودرویی درست از آب در بیابد می توان گفت شرکت های واردکننده طی دو هفته در واردات خودرو هر سه روز یکبار یک محموله خودرویی را تحویل گمرک دادند. البته این اتفاق بدون همراهی صمت امکان پذیر نبوده و بی تردید مدیران ارشد صمت تمام هم و غم خود را معطوف به حل مساله واردات کردند.

طبق اطلاعات به دست آمده هفت برند خودرویی شامل تویوتا، میتسوبیشی، نیسان، کیا، هیوندایی، فولکس واگن و اشکودا حضورشان در بازار خودرو قطعی شده و دو برند اروپایی فیات و سیئات نیز به احتمال خیلی زیاد هفت برند یاد شده را تا بازار ایران همراهی خواهند کرد.

سیاست گذار خودرویی امیدوار است برداشتن قفل از در ورود خودرو به کشور التهابات قیمتی بازار را کاهش داده و نمودار قیمت خودرو را نزولی کند.

تب افزایش قیمت خودروها طی چند هفته اخیر سبب شده تا خودروهای پرتقاضا قله های قیمتی جدیدی را فتح کنند حال مدیران صمتی امیدوارند که بتوانند این تب را با پاشویه از سرگیری واردات خودرو به کشور پایین بیاورند. هر چند که تا اینجای کار نتوانسته اند توفیقی در این زمینه پیدا کنند. به نظر می رسد این ایده در میان مدیران صمت وجود داشت که به مجرد انتشار پهلو گرفتن اولین محموله خودرویی در بنادر کشور، نه تنها قیمت خودروهای پرتقاضا در بازار از حرکت در مسیر صودی باز می مانند بلکه روند نزولی را نیز در پیش خواهند گرفت. البته همان طور که اشاره شد این اتفاق نیفتاد و در پایان هفته ای که خبر ورود اولین محموله خودرویی منتشر شد قیمت خودروهای داخلی به طور میانگین حدود 30 میلیون تومان رشد را تجربه کرد. حال وزارت نشینان در تلاش هستند تا هر چه زودتر با عرضه خودروهای وارداتی از مسیر بورس کالا تاثیر ورود وارداتی ها را به بازار تحمیل کنند.