سیاست گذار خودرویی به دنبال بازگرداندن آرامش به بازار خودرو است. طی یک ماه اخیر بازار خودرو روزهای عجیبی را تجربه کرد. قیمت ها در بازار به صورت لحظه ای جا به جا می شد. تغییر قیمت ها سبب شده بود تا نه تنها خریداران ترجیح دهند از حضور در بازار امتناع کنند بلکه فروشندگان نیز از ترس از دست دادن سرمایه خود یا از عرضه خودروی در اختیار خود به بازار امتناع می کردند یا اتکت های قیمتی را روی خودروهای خود قرار می دادند که سبب فرار اندک مشتریان حاضر در بازار می شد.

وزارت صمت برای مقابله با این شرایط دو اقدام را به طور همزمان در دستورکار قرار داد. اقدام اول فشار به شرکت های خودروساز برای افزایش عرضه محصولات خود به بازار بود. ترافیک فروش خودرو در جاده بورس کالا، برگزاری طرح های فروش مانند فروش فوق العاده ایران خودرو و همچنین طرح پیش فروش 70 هزارتایی سایپا را می توان از جمله این اقدام ها دانست. گام عملیاتی دیگر که مدیران صمت برای ترزیق آرامش به بازار خودرو برداشتند. تسهیل ورود محصولات برندهای جهانی خودروساز به بازار بود. این اقدام در یک ماه اخیر سرعت بیشتری به خود گرفته به گونه ای که شاهد ورود اولین محوله خودروهای وارداتی به کشور و پارک شدن خودروهای وارداتی در گمرک بودیم. همچنین سخنگوی صمت نیز از شتاب گرفتن ثبت سفارش خودرو خبر می دهد. امید قالیباف رقم ثبت سفارش ها را حدود 40 هزار دستگاه عنوان می کند. حرکت گازانبری وزارت صمت این نوید را می دهد که اگر چه نه دربازه کوتاه مدت اما تداوم این روند در یک بازه میان مدت می تواند آرامشی که از بازار خودرو رخت بر بسته را بار دیگر به آن تزریق کند.

حال خبر می رسد که اسامی شرکت های واردکننده خودرو و همچنین محصولاتی که قرار است از سوی برندهای جهانی خودروساز به کشور وارد شود نهایی شده و یک نفس تا عرضه این خودروها به بازار مانده است.

نگاهی به ترکیب محصولات وارداتی نشان می دهد خودروهای وارداتی این سربازان خارجی که به استخدام مدیران صمت در آمده اند می توانند زمینه بازگشت آرامش به بازار خودرو و مقابله با دلالان خودرو را فراهم کنند. اما قرار است براساس شنیده ها چه خودروهایی به بازار کشور وارد شوند.

کوشا خودرو به عنوان نماینده برند کیا با عرضه 10 دستگاه خودرو دست بالا را در بازار خودروهای وارداتی دارد. این شرت واردکننده قصد دارد سراتو با موتور 1.6 لیتری، سراتو با موتور 2 لیتری، ریو،پگاس،K5 (اپتیما)، پیکانتو، سونت، سلتوس، اسپورتیج و سید را برای حضور در بازار ایران به خط کند. کرمان موتور نیز که سابق مونتاژ محصولات دیگر خودروساطز کره ای یعنی هیوندایی را دارد برنامه ریزی کرده تا مدل اکسنت، النترا، کُنا و i10 را وارد کند. سایپا نیز تمرکز خود را روی واردات سه محصول برند چینی چانگان یعنی CS35 پلاس، CS55 پلاس و UNI T قرار داده است. پارسیان موتور مانلی نیز دو محصول برند ایتالیایی فیات یعنی تیپو و 500 را در دستورکار دارد. فیات 500 پیش تر در بازار حضور داشت. آرین موتور پویا سه کراس اوور از برند ژاپنی میتسوبیشی یعنی اوتلندر با موتور 2 لیتری، ASX و اکلیپس کراس را در بازار ایران در دسترس متقاضیان قرار خواهد داد. اشکودا برند اروپایی خود و زیر مجموعه فولکس واگن در مقرش در جمهوری چک هست دو محصول خود را برای حضور در بازار ایران در نظر گرفته است. فابیا و کامیک در پرواز پراگ به تهران حاضر خواهند بود . در نهایت معین موتور که پیش ازممنوعیت واردات در سال 97 مشغول در واردات برند لاکچری پورشه دستی بر آتش داشت به سراغ برند اسپانیایی سئات رفته و یک محصول از این خودروساز  یعنی ایبیزا را عرضه خواهد کرد.

در صورت تداوم واردات خودرو پیش بینی می شود در تابستان با شرط آرام بودن بازار ارز به ساحل ثبات برسد.