به گزارش اکو ایران، ایران خودرو در صورت های مالی تلفیقی خود مربوط به سال 1401 پیش بینی کرد تا در سال جاری حدود 298 هزار و 800 دستگاه محصولات حاضر در گروه پژو را تولید کند. این هدف گذاری در شرایطی مورد توجه مدیران آبی های جاده مخصوص قرار گرفته است که این خودروساز در سال 1401 در مجموع نزدیک به 353 هزار و 200 دستگاه از اعضای خانواده پژو را تولید کرده بود. بنابراین شاهد هستیم که این خودروساز در سال جاری به نسبت سال گذشته افتی حدود 15.5 درصدی را در تولید گروه پژو به ثبت خواهد رساند. همین روند را در فروش گروه پژو در بازه زمانی یاد شده خواهیم دید. خودروساز کیلومتر 14 جاده مخصوص سال گذشته نزدیک به 364 هزار دستگاه از این گروه خودرویی را برای مشتریان فاکتور کرده بود. اما امسال به دنبال این است تا تیراژ فروش خود را به 304 هزار دستگاه کاهش دهد. بنابراین فروش آبی های جاده مخصوص از محل عرضه گروه پژو نیز حول و حوش 16.5 درصد افت خواهد کرد.

در شرایطی که روند تولید و عرضه گروه پژو در سال جاری با افت همراه خواهد بود اما شاهد هستیم که پیش بینی درآمد ایران خودرویی ها از محل فروش این گروه خودرویی روند صعودی خواهد داشت. برارود ایران خودرویی ها نشان می دهد این خودروساز قرار است حدود 28 هزار و 100 میلیارد تومان بیش تر سال گذشته از محل فروش خانواده پژو درآمد کسب کند. این میزان درآمد باعث می شود تا فروش این خودروساز از محل فروش محصولات تولیدی با برند پژو نزدیک به 44 درصد رشد کند. با توجه به این مساله به نظر می رسد ایران خودرویی ها خواب هایی را برای تولید گروه پژو در سال جاری دیده اند. بخشی از این رشد از محل قیمت کارخانه ای گروه پژو به دست می آید. آبی های جاده مخصوص سال گذشته به طور میانگین هر دستگاه از اعضای خانواده پژو را حدود 175 میلیون و 500 هزار تومان فاکتور می کردند. اما پیش بینی کردند سال جاری هر دستگاه از محصولات این گروه خودرویی حدود 302 میلیون تومان فاکتور کنند. این به آن معناست که شاهد رشد حدود 72 درصدی قیمت محصولات این گروه خودرویی در سال 1402 به نسبت 1401 هستیم. اما این همه ماجرا نیست و ایران خودرویی ها برنامه های دیگری هم دارند. به نظر می رسد مدیران ایران خودرو به دنبال این هستند تا با حذف برخی از محصولات حاضر در سبد محصولاتی برند پژو، خودروهایی که قیمت های به مراتب پایین تری دارند را از سبد محصولاتی خود حذف کنند. خارج کردن خودروهای ارزان قیمت از خط تولید جا را برای افزایش تیراژ تولید خودروهای گران قیمت تر باز خواهد کرد. این ایده می تواند به رشد درآمد ایران خودرویی ها در سال جاری به نسبت سال گذشته کمک کند. میانگین گروه پژو بعد از اعلام قیمت های جدید حول و حوش 290 میلیون تومان به ازای هر دستگاه است. بنابراین مدیران ایران خودرو برای رساندن میانگین 290 میلیون تومانی به حوالی 302 میلیون تومان ناچار هستند خودورهای ارزان قیمت خود را قربانی کنند.

این احتمال که ایران خودرویی ها تولید خودروهایی مانند پژو 206، انواع پژو پارس را متوقف کرده یا به حداقل برسانند در مقابل تولید خانواده پژو 207 را افزایش دهند، زیاد خواهد بود.