به گزارش اکوایران، بازگشایی مجدد سامانه یکپارچه عرضه خودرو با توجه به ظرفیت جذب نشده خودروسازان و همچنین در جهت عرضه محصولات جدید در شهریور ماه صورت می‌گیرد.

مهدی تقدسی- مدیر سامانه یکپارچه عرضه خودرو- با اشاره به اینکه این سامانه فعلا باز نشده است و اطلاع رسانی درباره بازشدن آن مانند سابق از طریق رسانه‌های رسمی و معتبر انجام خواهد شد، گفته: به 97 درصد از افرادی که در مرحله دوم عرضه خودرو در سامانه یکپارچه عرضه خودروهای داخلی ثبت‌نام کرده بودند طبق زمان بندی و براساس برنامه تولید خودروسازان داخلی خودرو تخصیص داده شد و براساس نوبت معین شده به این متقاضیان خودرو داده می‌شود. 

وی ادامه داد: اما با توجه به ظرفیت جذب نشده خودروسازان و همچنین محصولات جدید، در شهریور ماه برای 3 درصد باقیمانده (افراد متقاضیان مرحله دوم) که خودرویی به آنها تخصیص داده نشده، ضمن حفظ اولویت امکان انتخاب خودروی جدید برای آنها فراهم می‌شود. 

بر اساس گزارش فارس، در شهریور ماه، سامانه یکپارچه عرضه خودرو برای 3 درصدی که در دور دوم عرضه یکپارچه در نوبت تحویل خودرو قرار نگرفته‌اند باز می‌شود و در قالب طرحی با عنوان «طرح جایگزین» متقاضیانی که در دور دوم خودرویی نگرفته‌اند می‌توانند خودروی خود را در سامانه انتخاب کنند و در نوبت تحویل خودرو قرار گیرند. 

تقدسی با بیان اینکه در دور دوم عرضه یکپارچه خودرو متقاضیان امکان انتخاب 5 خودرو را داشتند، گفت: این 3 درصدی که در دور دوم عرضه یکپارچه خودرو در سامانه خودرویی به آنها تخصیص داده نشد تنها به انتخاب یک یا دو اولویت از خودروسازان خصوصی بسنده کرده بودند و از آنجا که خودروهای انتخابی پرتقاضا بود و به دلیل عدم تناسب با برنامه تولید خودروساز، خودرویی به این افراد تعلق نگرفت. 

وی افزود: احتمالا با باز شدن سامانه در شهریور به آن دسته از متقاضیانی که زمان تخصیص خودروی آنها سال 1403 تعیین شده اعلام می شود که در صورت تمایل از خودروهایی که امکان تحویل آنها توسط خودروساز در سال جاری فراهم است انتخاب کنند تا بتوانند خودروی خود را زودتر تحویل بگیرند.

مدیر سامانه یکپارچه خودرو بیان داشت: بنابراین بعد از این مرحله و بررسی ظرفیت خودروسازان اطلاع رسانی برای ثبت نام مرحله سوم عرضه یکپارچه خودرو انجام می‌شود.

وی با اشاره به تغییر شرایط عرضه و تقاضا اظهار داشت: خودروسازان خصوصی اعلام کرده اند که فقط حدود 10 درصد از افرادی که در طرح یکپارچه عرضه خودرو ثبت نام کرده بودند نسبت به پرداخت پول به خودروساز اقدام کرده اند و لذا ظرفیت خالی زیادی باقی مانده است. 

تقدسی گفت: با توجه به افزایش تولید و کاهش قیمت خودرو از حجم تقاضای محصولات خودروسازان بخش خصوصی کاسته شده است بنابراین این مسائل باعث شده تا خودروسازان این بخش به سمت فروش اقساطی محصولاتشان حرکت کنند. 

 عبدالله توکلی‌لاهیجانی در نشست اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با وزیر صمت، گزارشی از روند تولید خودرو، برنامه‌های مدیریت بازار و واردات خودروهای کارکرده را ارائه کرد و در تشریح وضعیت تولید خودرو گفت: در حال حاضر حدود 95 درصد برنامه پیش‌بینی شده در حوزه تولید خودرو در سال‌جاری محقق شده است.

وی با بیان اینکه امسال برنامه تولید یک میلیون و 500 هزار دستگاه خودرو را داریم، افزود: تولید خودروهای سواری در 4 ماهه نخست امسال نسبت به همین مدت در سال گذشته، حدود 27 درصد رشد داشته است.

مدیرکل دفتر صنایع خودرویی وزارت صمت با بیان اینکه بخش خصوصی نقش مهمی در این رشد داشته، افزود: رشد خودروسازان این بخش نسبت به 4 ماهه سال گذشته حدود 90 درصد بوده است.

وی افزایش عرضه از طریق تولید داخل، شفاف‌سازی عرضه از طریق سامانه یکپارچه و تسهیل واردات و تدوین آئین‌نامه واردات خودروهای کارکرده را از جمله برنامه‌های وزارت صمت در مدیریت بازار خودرو اعلام کرد و به گفته وی، در تدوین آئین‌نامه واردات خودرو، از نقطه نظرات کارشناسان استفاده شده است.