به گزارش اکو ایران، رییس فراکسیون محیط زیست از وجود حدود 17 میلیون دستگاه خودروی فرسوده در کشور خبر داد. بر اساس اعلام سمیه رفیعی حول و حوش 38 میلیون دستگاه خودرو در جاده ها و خیابان های کشور تردد می کنند بنابراین 45 درصد خودروهای موجود را خودروهای اسقاطی تشکیل می دهند.

با توجه به آمارهای ارائه شده از سوی رییس فراکسیون محیط زیست مجلس به طور تقریبی از هر دو خودرویی که وجود دارد یک دستگاه فرسوده محسوب می شود. بنابراین بازار خودرو در محاصره خودروهای فرسوده قرار دارد. چنانچه سیاست گذار کلان برای معضل خودروهای فرسوده فکری عاجل نکند تبعات منفی تردد فرسوده ها دامن گیر کشور می شود.

وجود 17 میلیون دستگاه خودروی فرسوده سبب می شود که مصرف بنزین افزایش چشمگیری یابد و در فواصل زمانی کوتاه شاهد باشیم که مصرف بنزین قله های جدید را فتح می کند.

آن طور که رفیعی می کند در کنار تردد 17 میلیون دستگاه خودروی فرسوده، حول و حوش 11 میلیون دستگاه موتورسیکلت فرسوده نیز حضور دارند. باید به لشکر خودروها و موتورسیکلت های اسقاطی، فرسوده بودن 80 درصد ناوگان حمل و نقل کلانشهرها را نیز اضافه کرد.   

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس معتقد است همه این آمار‌ها در کنار آلایندگی بالا و مصرف سوخت وحشتناک خودرو‌های فرسوده و تلفات تصادفات رانندگی که ناشی از تردد خودرو‌های فرسوده است حکایت از ضرورت ورود جدی به جایگزینی خودرو‌های فرسوده است.

رفیعی با اشاره به «قانون هوای پاک» و «ساماندهی صنعت خودرو» می گوید مجلس تدابیر لازم را برای هموار کردن راه خروج خودروهای فرسوده را به لحاظ قانونی مهیا کرده است.

به نظر رییس فراکسیون محیط زیست مجلس یازدهم متولیان می توانند با اجرای قانون مشکلات این حوزه را رفع کنند.

این نماینده مجلس راهکارهایی برای این منظور نیز مطرح می کند راهکار اول خروج سالی 500 هزار دستگاه خودروی فرسوده است. به اعتقاد رفیعی اسقاط این تعداد خودروی فرسوده می تواند زمینه را برای کاهش مصرف بنزین در کشور در کنار بهبود هوای کلانشهرها مهیا کند.

رفیعی معتقد است ظرفیتی که برای واردات خودروهای دست دوم مهیا شده می تواند کمک کند که خودروهای اسقاطی زودتر خارج شده و دست دوم های وارداتی جایگزین آنها شوند.

به اعتقاد این نماینده مجلس چنانچه خودروهای فرسوده با خودروهای برقی و هیبریدی تعویض شوند این اتفاق می تواند زمینه را برای تاثیرگذاری بیشتر روی کاهش مصرف بنزین و آلودگی هوا مهیا کند.

البته شرکت های خودروساز تجاری داخلی نیز باید تولید محصولات برقی و هیبریدی را در دستورکار قرار دهند.

رییس فراکسیون محیط زیست تاکید می کند برای اثرگذار بیشتر در کوتاهترین زمان ممکن باید نوسازی خودروهای حاضر در حمل و نقل عمومی و همچنین موتورسیکلت ها نوسازی شوند.