به گزارش اکو ایران، ایران خودرو در جدیدترین اظهارنظر خود اعلام کرد اگر مجوز سازمان ملی استاندارد برای تولید هر گروه خودرویی تمدید نشود این خودروساز مجبور به توقف تولید خط و جایگزینی با محصول دیگر تصمیم گیری خواهد کرد.

آن طور که در اطلاعیه آبی های جاده مخصوص آمده است این خودروساز در حال حاضر تنها برای آن بخش از محصولات خود که توانسته اند مجوز استانداردهای 85 گانه را دریافت کنند، فراخوان فروش صادر می کند.

این خودروساز تاکید می کند اگر بتواند برای آن بخش از محصولات خود که در حال حاضر مجوز استانداردهای 85 گانه را ندارند بتواند مجوز دریافت کند آنگاه برای عرضه آنها فراخوان صادر خواهد کرد.

خودروساز ساکن کیلومتر 14 جاده مخصوص در حالی این اطلاعیه را منتشر کرده است که پیش تر در چند مورد نسبت به جایگزینی محصولاتی که متقاضیان برای آن نام نویسی کرده بودند با محصولات جدید فراخوان داده است.

متقاضیان اما با توجه به افزایش قیمت خودروهای جایگزین با خودروهای ثبت نامی به این خودروساز اعتراض کرده و معتقدند ایران خودرویی ها بر خلاف وعده داده شده عمل کرده و به دنبال فروش محصولات خود با قیمت های بالاتر هستند.

به نظر می رسد حال که مدیران ایران خودرو نتوانسته اند ثبت نام کنندگان برای محصولات خود را مجاب کنند تا خودروهای پیشنهادی را به جای خودروهایی که برای آن نام نویسی کردند، تحویل بگیرند به دنبال این هستند تا با  بهانه بحث استانداردهای خودرویی به نوعی متقاضیان را مجبور کنند تا خودروی پیشنهادی را خریداری کرده و از خیر محصول مورد نظر خود بگذرند. اگر متقاضیان زیر بار نروند تنها راه پیش روی آنها انصراف از طرح فروش است.

این اقدام ایران خودرویی ها سبب می شود تا مشتریان بیش از پیش نسبت به تحویل گرفتن خودروهای مدنظر خود سر در گم شوند. بخش قابل توجهی از خریداران محصولات ایران خودرو می گویند آنچه سبب می شود از تحویل گرفتن محصول پیشنهاد انصراف دهند، تفاوت قیمت میان خودروهای درخواستی با خودروهای پیشنهادی است. بررسی ها نشان می دهد خودروهای پیشنهادی حدود 100 میلیون تا 200 میلیون تومان گران تر هستند. 

البته فراموش نکنیم آنچه سبب شده تا ایران خودرویی ها مجبور شود به سمت انتشار فراخوان برای جایگزین کردن محصولاتشان بروند اصرار وزارت صمت به اجرای سیاست گذار قیمت گذاری دستوری است. ایران خودرویی ها در آخرین صورت های مالی که تا پایان شهریور 1402 در سایت کدال سازمان بورس منتشر کردند بیش از 97 هزار میلیارد تومان زیان انباشته را ثبت کردند. بی تردید این زیان انباشته در صورت های مالی سه ماهه سوم (پایان پاییز 1402) بیشتر نیز خواهد شد. مدیران ایران خودرو به نوعی مجبور هستند تا فشار ناشی از قیمت گذاری دستوری را به متقاضیان منتقل کرده تا بتوانند تا حد ممکن از بار  زیان حاصل از فروش محصولات خود زیر قیمت تمام شده، کم کنند.

بنابراین متقاضیان به جای شاکی شدن از خودروساز بابت تغییر محصول و افزایش قیمت باید از دست مدیران صمت شاکی باشند که با اصرار به اجرای سیاست قیمت گذاری دستوری مسبب وضعیت موجود برای آنها هستند.