به گزارش اکو ایران، سایپا پنج محصول خود را به صورت فروش فوری و پیش فروش در دسترس متقاضیان قرار می دهد. مدیران این خودروسازی سه محصول از سبد محصولاتی شرکت زیر مجموعه خود یعنی زامیاد را به صورت فروش فوری عرضه می شوند. یک محصول از سبد پارس خودرو و یک محصول نیز از سبد سایپا نیز در این طرح فروش حاضر است.

آن طور که اطلاعیه این خودروساز نشان می دهد نیسان تک سوز آپشنال، نیسان تک سوز آپشنال رادیال و نیسان تک سوز آپشنال هیدرولیک هر سه با رنگ آبی به مشتریان واگذار می شود.

قیمت نهایی نیسان تک سوز آپشنال حدود 579 میلیون تومان است. نیسان تک سوز آپشنال رادیال در این طرح فروش با قیمت حدود 585 میلیون تومان برای متقاضیان فاکتور می شود و نیسان تک سوز آپشنال رادیال نیز به عنوان گران ترین محصول عرضه شده زامیاد با قیمتی حول و حوش 596 میلیون تومان در این طرح فروش حاضر است. بازه زمانی 30 روزه برای متقاضیان سه محصول زامیاد در نظر گرفته است.

خودروسازی ساپیا در این طرح فروش قصد دارد تا سهند S به عنوان محصول جدید پارس خودرو (شرکت زیر مجموعه خود) و همچنین اطلس G محصول جدید خود را به صورت پیش فروش برای مشتریان فاکتور کند.

نارنجی های جاده مخصوص سهند S را با پیش پرداختی حول و حوش 231 میلیون تومان و اطلس G را با پیش پرداختی نزدیک به 202 میلیون تومان به متقاضیان عرضه می کند.

به نظر می رسد در این طرح فروش آنچه مورد توجه متقاضیان قرار می گیرد عرضه دو محصول سواری یعنی سهند S و اطلس G است.

اما این طرح فروش برای دو محصول سواری سایپا با ابهام هایی همراه است که متقاضیان باید به این ابهام ها دقت کنند.

ابهام اول درباره فروش سهند S و اطلس G بحث قیمتی آنها است. آن طور که اطلاعیه خودروسازی سایپا نشان می دهد این خودروساز دو محصول یاد شده را به صورت پیش فروش به متقاضیان واگذار می کند. بنابراین قیمت نهایی سهند s و اطلس G در این طرح فروش مشخص نیست. پیش بینی می شود با توجه به بازه زمانی تحویل این دو خودرو (دی تا اسفند 1403) مدیران سایپا بتوانند تا پیش از آن زمان، مجوز افزایش قیمت را برای محصولات خود از سیاست گذار خودرویی دریافت کنند.

ابهام بعدی در ارتباط با فروش سهند S و اطلس G بحث رنگ های عرضه شده این خودروها است. خودروساز ساکن کیلومتر 15 جاده مخصوص به طور مشخص اعلام نکرده متقاضیان این دو خودرو قرار است خودروی مورد نظر خود را با چه رنگی تحویل بگیرند.

ابهام پایانی هم مربوط به تیراژ عرضه می شود. خودروسازی سایپا اعلام کرده قرار است این طرح فروش خود را علاوه بر متقاضیان عادی برای متقاضیان واجد شرایط طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و دارندگان خودروهای فرسوده نیز برگزار می کند.

اما از آنجایی که تیراژ عرضه سهند S و اطلس  G در این طرح فروش مشخص نیست، معلوم نیست به هر یک از دسته متقاضیان قرار است چند دستگاه خودرو عرضه شود.

اگر خودروسازی سایپا قصد داشته باشد تا همانند طرح های پیش خود اقدام کند باید 50 درصد تیراژ عرضه را به متقاضیان واجد شرایط طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت اختصاص دهد. سهم دارندگان خودروهای فرسوده 20 درصد باشد و 30 درصد باقی مانده را نیز به متقاضیان عادی اختصاص دهد.

اما همان طور که اشاره شد با توجه به مشخص نبودن تیراژ عرضه معلوم نیست که چند دستگاه به هر یک از گروه متقاضیان واگذار می شود.

این طرح فروش از ساعت 10 صبح روز 26 اردیبهشت تا زمان تکمیل ظرفیت در دسترس متقاضیان قرار دارد.

خودروسازی سایپا این طرح فروش خود را از مسیر سایت فروش خود برگزار می کند.