رییس جمهور دستور پیگیری وضعیت خودروهای دپویی را صادر کرد. ابراهیم رییسی دیداری با مجمع نمایندگان استان تهران داشت در این دیدار نمایندگان نقطه نظرات خود را درباره چالش های پایتخت و همچنین مسائل گوناگون با رییس جمهور در میان گذاشتند.

به گزارش خانه ملت، برخی از نمایندگان حاضر در این دیدار خواستار تعیین تکلیف خودروهای دپویی در گمرک شدند و رییس دولت سیزدهم نیز به رییس دفتر خود دستور داد موضوع  خودروهای زمینگیر شده در گمرک را بررسی کند.

بیش از 3 سال از ممنوعیت واردات خودرو به کشور می گذرد اما همچنان پرونده این خودروها باز است. بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده توسط گمرک بیش از دو هزار و 200 دستگاه خودرو در گمرکات کشور دپو شده و همچنان امکان ترخیص ندارند.

همزمان با اعلام ممنوعیت واردات خودرو به کشور به دلیل تحریم ها و مدیریت منابع ارزی بیش از 12 هزار و 250 دستگاه خودرو نتوانستند از گمرک خارج شوند.

دولت دوازدهم طی بخش نامه ای که در زمستان 97 صادر کرد شرایطی را برای ترخیص خودروهای دپویی بوجود آورد. این بخش نامه در چند نوبت تمدید شد و در نهایت 26 شهریورماه سال گذشته آخرین مهلت استفاده از این بخش نامه برای صاحبان خودروهای دپویی تمام شد. از زمستان 97 تا اواخر شهریورماه 99 در مجموع بیش از 10 هزار خودرو دپویی امکان ترخیص پیدا کردند.

اما دو هزار و 200 خودرویی مانده در گمرک به چه دلیل امکان ترخیص از گمرک را پیدا نکردند؟

از این تعداد خودرو بیش از هزار و 80 دستگاه به دلیل داشتن پرونده قضایی نتوانستند از گمرک خارج شود. نزدیک به 930 دستگاه خودرو نیز مشکل ثبت سفارش داشتند.110 دستگاه خودرو دارای موتور بالای 2500 سی سی هستند. نزدیک به 70 خودرو به دلیل اینکه سفارش امریکا هستند نتوانستند وارد سرزمین اصلی شوند و 50 دستگاه خودرو نیز پروانه ندارند.