خودروسازان مذاکراتی برای عرضه محصولات تولید خود در بورس کالا را آغاز کردند.

مذاکرات خودروسازان برای عرضه برخی از محصولات خود از مسیر بورسی کالا در شرایطی اتفاق افتاده که هنوز سرانجام طرح مجلس یازدهم برای عرضه خودرو از مسیر بورس کالا مشخص نیست.

عرضه خودرو از مسیر بورس کالا نیز پیش تر از سوی خودروسازان در دستور کار بود. به طور مثال خودروسازی سایپا چند سال پیش عرضه سراتو از مسیر بورس کالا را آزمود. به توجه به صحبت های جواد جهرمی معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران بار دیگر این مسیر مورد توجه خودروسازان قرار گرفته است.

به گزارش تسنیم جهرمی گفت: خودرو‌هایی که مشمول قیمت گذاری نیستند منعی برای عرضه در بورس کالا ندارند و مذاکراتی برای عرضه این خودرو‌ها در بورس کالا انجام شده است.

او ادامه داد: خودرو به دو بخش تقسیم می‌شود بخش اول، خودرو‌هایی که مشمول قیمت گذاری شورای رقابت و تحت نظارت دستگا‌های دولتی هستند که قرار است ظرف چند روز آینده، مصوبه‌ای درباره قیمت گذاری این خودرو‌ها توسط وزیر صمت اعلام شود.

وی اضافه کرد: سایر خودرو‌هایی که مشمول قیمت گذاری دستوری نمی‌شوند مثل محصولات گروه خودرو ساز‌ی بهمن یا بخشی از خودرو‌های شرکت ایران خودرو که در این رابطه مذاکراتی از سوی این شرکت ها برای عرضه خودرو‌ در بورس کالا انجام شده است.

جهرمی گفت: بخشی از خودرو‌های گروه بهمن که ماه گذشته به بازار عرضه شدند با توجه به اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار، هنگام ثبت نام تقاضای زیادی داشتند.

اوتصریح کرد: با توجه به اینکه این خودرو‌ها مشمول قیمت گذاری نیست امکان عرضه در بورس کالا وجود دارد و برهمین اساس با گروه خودرو سازی بهمن وارد مذاکره شدیم تا برای عرضه در بورس کالا، مدارک و مستندات را ارائه کند و به محض پذیرش، در بورس کالا عرضه می‌شود.

جهرمی درباره مزایایی عرضه خودرو در بورس کالا گفت: در عرضه خودرو در بورس کالا، فاصله‌ی قیمتی بین بورس و بازار نصیب کارخانه می‌شود و این باعث شفاف شدن فرایند فروش می‌شود.

او بیان کرد: یکی دیگر از مزایایی عرضه خودرو در بورس کالا، شفاف شدن قرارداد بین طرفین است و هر دو طرف به تعهدات عمل می‌کنند همچنین خودرو ساز از 20 درصد معافیت بر عملکرد به میزان کالایی که در بورس فروخته شده استفاده می‌کند.

جهرامی ادامه د اد: 90 درصد تولیدات گروه خودرو سازی بهمن در بورس کالا عرضه خواهد شد و منتظر ارائه برنامه تولید و میزان واردات و تعهدات آن‌ها هستیم.

اوگفت: زمانی که خودرو وارد بورس کالا شود، قیمت خودرو در بورس بین قیمت کارخانه و بازار خواهد بود.

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران افزود: با ایران خودرو درباره خودرو‌هایی که مشمول قیمت گذاری نمی‌شوند مانند خودرو تارا و هایما، مذاکراتی کرده ایم.