به گزارش اکوایران، در شرایطی که به نظر می رسد امید به توافق قریب الوقوع بر سر احیای برجام به شکل محسوسی کمرنگ تر از هفته گذشته شده، سران کشورهای آمریکا و بریتانیا مسئله هسته ای ایران را بار دگر مورد توجه خود قرار داند.

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، شب گذشته جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده طی تماسی تلفنی با لیز تراس، نخست وزیر جدید بریتانیا، ضمن تبریک احراز این پست، بر تقویت روابط فی ما بین بالاخص تقویت  مواضع مشترک در برابر روسیه تاکید کرد.

قرار است آنها به محض برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل در اواخر سپتامبر با یکدیگر دیدار کنند. بر اساس بیانیه  کاخ سفید، این دو رهبر درباره ادامه همکاری نزدیک در مورد اوکراین، رسیدگی به چالش‌های ناشی از چین، جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و «ایمن کردن منابع انرژی پایدار و مقرون‌به‌صرفه» گفتگو کردند.

در همین شرایط، ودانت پاتل معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در گفتگو با خبرنگاران ضمن تائید باقی ماندن شکاف ها و اختلاف ها با ایران بر سر پیش نویس پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای برجام، ادعا کرد که پاسخ ایران ما را در موقعیتی قرار نداد که توافق را انجام دهیم.

کارین ژان پی یر سخنگوی کاخ سفید نیز گفته چنان چه ایران آماده پایبندی به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ باشد، ما نیز آماده انجام همان کار هستیم. به گفته سخنگوی کاخ سفید: «ما برای تمام سناریوها، چه بازگشت به توافق هسته‌ای محقق شود و چه محقق نشود، آماده هستیم. برخی از اختلافات و شکاف ها برطرف شده اند و برخی هنوز پابرجا هستند... بایدن فقط توافقی را با ایران امضا می کند که در راستای منافع ملی ایالات متحده آمریکا باشد».