به گزارش اکوایران، با انتشار بیانیه روز گذشته کشورهای اروپایی پیرامون روند مذاکرات هسته ای با ایران، در آستانه برگزاری نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی، به نظر می رسد طرفین در حال خط و نشان کشیدن هستند.

مسئولیت پیامدهای بیانیه خود را بپذیرید

شب گذشته، در واکنش به بیانیه انتقادی تروئیکای اروپایی نسبت به مواضع اخیر تهران در مذاکرات هسته ای، وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران نسبت به پیامدهای این بیانیه هشدار داد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران این بیانیه را  سه کشور اروپایی آن را «غیرسازنده، نسنجیده و خلاف حسن نیت» خواند و گفت: «باعث تعجب و تأسف است که در شرایطی که تعاملات دیپلماتیک و تبادل پیام میان طرف‌های مذاکره و هماهنگ‌کننده گفتگوها برای نهایی کردن مذاکرات جریان دارد، سه کشور اروپایی در اقدامی انحرافی و به دور از رویکرد نتیجه‌بخش در مذاکرات، اقدام به صدور چنین بیانیه‌ای می‌کنند.»

کنعانی با هشدار به طرف‌های اروپایی درباره «تأثیرپذیری از فضاسازی‌ طرف‌های ثالثی که از ابتدا مخالف روند مذاکرات بوده و اکنون نیز با همه توان به دنبال به شکست کشاندن مذاکرات هستند» افزود که این کشورهای اروپایی «در صورت تداوم چنین رویکردی، باید مسؤلیت نتایج آن را نیز بپذیرند».

بیانیه ای نابهنگام؟

روز گذشته، کشورهای اروپایی حاضر در مذاکرات هسته ای -آلمان، بریتانیا و فرانسه- با انتشار بیانیه ای مشترک ضمن انتقاد از مواضع اخیر تهران بالاخص در واکنش به پیش نویس توافق پیشنهادی اتحادیه اروپا، ادعا کرده بودند که تهران فرصت دیپلماتیک مهمی را از دست داده است. این بیانیه همچنین بار دیگر بر پاسخگویی تهران در برابر اتهامات ادعایی آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد منشا اورانیوم غنی شده در سایت های اعلام نشده در ایران تاکید کرده است.

میخائیل اولیانوف، نماینده کرملین در سازمان های بین المللی مستقر در وین و عضو فعال مذاکرات هسته ای هم در واکنش به بیانیه تروئیکای اروپایی در صفحه تویتر خود نوشت: «واقعا بسیار نابهنگام. دقیقا در لحظه حساس گفت‌وگوهای وین و در آستانه نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی».

با این حال، «فیلیپ اررا» نماینده دولت فرانسه در مذاکرات برجام در واکنش به «نابه‌هنگام» خواندن این بیانیه توسط اولیانوف، در توییتر خود نوشت: «شما بهتر از دیگران می‌دانید که این درست نیست. از زمان آخرین پاسخ ایران دیگر مذاکره فعالی وجود نداشته است».

احتمال صدور قطعنامه علیه ایران

در این شرایط، محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات هسته ای در گفت‌وگو با شبکه المیادین گفته: «تروئیکای اروپا و واشنگتن می‌دانند که برنامه هسته‌ای ایران مسالمت آمیز است... اما ما نمی‌توانیم به آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها اعتماد کنیم و سه کشور اروپایی بی طرف نیستند بلکه هم پیمان آمریکا هستند و نباید فریب پروپاگاندا را بخوریم». مرندی ادعا کرده: «روشن است که تروئیکای اروپایی خواهان بسته شدن پرونده تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیست. رئیس آژانس در صف اروپایی‌ها و آمریکایی‌هاست و از آنها پیروی می‌کند». او همچنین همانند گفتگوها و توئیتهای اخیر خود بار دیگر یادآوری کرده: «هر چقدر توافق به تاخیر بیفتد مشکلات اروپا که با نزدیک شدن فصل زمستان به گاز نیاز دارد، زیادتر خواهد شد».

روزنامه دولتی ایران هم امروز نوشت:«نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه برگزار خواهد شد؛ نشستی که از هم‌اکنون سناریوهای خوشبینانه و بدبینانه‌ای برای آن پیش‌بینی شده است.آن چیزی که چیزی که بیشتر محتمل است، این است که مجدداً یک قطعنامه تذکرآمیز صادر شود که در آن از ایران همکاری بیشتر با آژانس درخواست شود».