به گزارش اکوایران، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اظهار کرد مذاکرات هسته ای ایران در «بن بست» قرار دارد.

پیشنهادی برای خروج از بن بست ندارم

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت، مذاکرات برای احیای برجام در بن بست قرار دارد. بورل گفت: «من از این بابت نگرانم که با توجه  به شرایط سیاسی در ایالات متحده و بسیاری از مسائل حل نشده، اکنون در یک نوع بن بست باقی بمانیم».

ماه گذشته، بورل متنی را در مقابل همه طرفها قرار داد که در آن زمان آن را «نهایی» توصیف کرد و روز چهارشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت این بهترین پیشنهادی است که تعادل بین مواضع همه طرفها را در نظر می گیرد. اما ایران بر کنار گذاشتن پرونده پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پافشاری می کند و وضعیت سیاسی ایالات متحده تغییر کرده است زیرا جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا با انتخابات میان دوره ای کنگره در ماه نوامبر روبرو شده که دستیابی به توافق با ایران را سخت تر می کند.

بورل گفت که در چند ماه گذشته، مواضع طرفین در حال نزدیک شدن به هم بود، اما متأسفانه، پس از تابستان،  دیگر مواضع طرفین به هم نزدیک نشده و در حال واگرایی هستند. او افزود: «آخرین پاسخ ایرانی ها کمکی نکرد، زیرا زمانی که تقریباً در حال توافق بودیم، پیشنهادات جدیدی روی میز آمد و فضای سیاسی آمریکا هم فضای مساعدی نیست، متأسفم که می گویم، اما انتظار پیشرفتی در روزهای آینده ندارم».

بورل به خبرگزاری فرانسه گفت که هیچ چیز دیگری نمی تواند برای رفع بن بست مطرح کند. او گفت: «از طرف خودم، دیگر چیزی برای پیشنهاد ندارم»

صدور بیانیه انتقادی

در همین شرایط، لارنس نورمن، خبرنگار وال استریت ژورنال در حساب کاربری توئیتر خود مدعی شد 56 کشور بیانیه انتقادی پیشنهادی تروئیکای اروپایی در مورد همکاری ایران با آژانس پیرامون پرونده پادمانی را امضا کردند. به نوشته نورمن: « در نشست عصر امروز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ۵۶ کشور از جمله ۲۳ عضو شورای حکام، بیانیه پیشنهادی ۱+۳ (تروئیکای اروپایی و آمریکا) درباره عدم همکاری پادمانی ایران را صادر کردند، این بیانیه توسط آلمان قرائت شد».

این در حالی است که دیروز نیز رویترز طی گزارشی خبر داده بود شورای حکام آژانس طی نشست فصلی اخیر خود از صدور قطعنامه علیه ایرات خودداری خواهد کرد و دولتها غربی تنها به صدور بیانیه انتقادی اکتفا خواهند کرد. ساعاتی پیش از این هم پیش از این نیز میخائیل اولیانوف نماینده کرملین در آژانس بین المللی انرژی اتمی در توئیتر نوشته بود: «امروز برای دومین بار شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به موضوعی مرتبط با ایران رسیدگی می‌کند. این بار در مورد «توافق پادمانی NPT با جمهوری اسلامی ایران» است. انتظار نمی‌رود هیچ قطعنامه‌ای صادر شود، صرفا بیانیه‌های ملی و جمعی صادر خواهد شد».