به گزارش اکوایران، "هشدار ناتو به پوتین"، "احیای امید به خروج عراق از بن‌بست سیاسی"، "پیشنهاد گازی پوتین به اردوغان"، "عقب نشینی پادشاهی سعودی" و "شوک در شبه جزیره کره" سرخط رسانه‌های بین‌المللی را در نیم‌روز گذشته شکل داده‌اند.

هشدار به پوتین: از خط قرمر عبور نکن!

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو به پوتین هشدار داد که در صورت استفاده از سلاح هسته ای در اوکراین از خط قرمز بسیار مهمی عبور کرده است. این در حالی است که ناتو قرار است رزمایش خود را موسوم به «ظهر ثابت قدم» برگزار کند. ناتو هرساله مانورهای برنامه ریزی شده به مدت یک هفته برگزار می کند. حالا قرار است در مانور مشترک نظامی پیش رو اعضای این نهاد جت های جنگده ای که قادر به حمل کلاهک هسته ای هستند را به نمایش بگذارند.

همزمان متحدان اوکراین متعهد شدند که سامانه دفاع هوایی پیشرفته ای را در اختیار این کشور قرار دهند چرا که نیروهای روس منطقه کی یف را هدف پهپادهای کامیکازه قرار دادند و اهداف غیر نظامی را موشک باران کردند. به نوشته خبرگزاری آسوشیدتدپرس در جریان حملات روس ها به میکولایف یک ساختمان مسکونی ویران شد و حملات توپخانه ای سنگین این کشور به نیکوپول، بیش از 30 خانه، بیمارستان و ساختمان های غیر نظامی را تخریب کرده است. فعلا دبیر کل ناتو هشدار داده که در صورت آن که پوتین به سلاح هسته ای متوسل شود؛ سلاح هسته ای غیر متعارف در ابعاد کوچک تر، دست به اقدامی تحریک آمیز و جدی زده و اساسا بدین طریق ماهیت نبرد در اوکراین را تغییر می دهد و با پیامدهای منفی اش روبرو خواهد شد.

 عراق از بن بست خارج شد؟

ماه ها بعد از بن بست سیاسی در عراق، پارلمان این کشور عبداللطیف راشد را به عنوان رئیس جمهوری این کشور برگزید. به نوشته الجزیره، رشید پس از آن که انتخاب شد بلافاصله محمد شیعه السودانی را به عنوان نخست وزیر عراق معرفی کرد.سودانی نامزد مورد حمایت هیات هماهنگی شیعیان قرار دارد؛ بلوکی که امروز اکثریت را در اختیار دارد و می تواند در انتخاب نخست وزیر نقش آفرینی کند. با این همه سودانی پیشتر به شدت توسط مقتدی صدر، رهبر جریان صدر به چالش کشیده شد و موجب گشت تا 25 ژوئیه پایتخت عراق شاهد بزرگ ترین تجمعات اعتراضی در قیاس با سال گذشته شود.

الجزیره نوشته که سودانی 30 روز فرصت دارد تا دولت تعریف کرده و اکثریت پارلمانی را از آن خود کند، هرچند نامزدی اش می تواند ناآرامی های دیگری را به دنبال داشته باشد.در این میان گروهی از ناظران مدعی شده اند که سودانی با خروج از حزب الدعوه قصد دارد به عنوان نامزدی مستقل فعالیتش را کلید زده و آینده سیاسی اش را به خطر نیاندازد.فارغ از این ها پارلمان عراق در تلاش برای یافتن جانشینی برای عادل عبدالمهدی، نخست وزیر پیشین مستعفی است و حالا در صدد است تا ریاست سودانی و مصطفی الکاظمی را  رصد کرده و مورد بررسی قرار دهد. فعلا شواهد نشان می دهد که سودانی نمی تواند خواسته های معترضان به نخبگان حاکم را محقق کند و همین مقوله شانسش را برای ریاست در آینده را کاهش خواهد داد.

یارگیری به سبک پوتین

پوتین پیشنهادش مبنی بر تبدیل ترکیه به قطب گاز اروپا را بعد از آن که تحویل گاز به آلمان از طریق خط لوله نورد استریم دریای بالتیک متوقف شد، تقویت کرد. به نوشته خبرگزاری آسوشیدتدپرس، پوتین در دیدار با رجب طیب اردوغان در حاشیه نشست منطقه ای در قزاقستان، ایده صادرات گاز بیشتر از طریق خط لوله گاز ترک استریم از دریای سیاه به ترکیه را مطرح کرد. این دومین پیشنهاد غیر محتمل انرژی است که پوتین در چند روز اخیر مطرح کرده  است.

رهبران اروپایی کاهش گاز طبیعی روسیه را تلاش سیاسی  می دانند؛ هرچند این مقوله می تواند یک بحران انرژی در آستانه زمستان را برای کشورهای اروپایی ایجاد کند. سیمون  پیترا، کارشناس انرژی فعال در اندیشکده بروکسل در این باره گفت که پیشنهاد اخیر پوتین به اردغان تلاش دیگری از جانب مسکو برای استفاده از گاز به عنوان اهرمی ژئو استراتژیک برای تضعیف کشورهای اتحادیه اروپا و ناتو قلمداد می شود. به باورش، روسیه، ترکیه را وسوسه کرده تا تصور کند به قطب انرژی تبدیل می شود.با این همه او در صدد است که از این طریق میان کشورهای اروپایی نیز شکاف ایجاد نماید. 

عقب نشینی پادشاهی سعودی 

عربستان سعودی اتهام ها مبنی بر این که تصمیم برای کاهش تولید نفت توسط کارتل نفتی اوپک و متحدانش از جمله روسیه با انگیزه های سیاسی اتخاذ شده را رد کرد. آن هم در شرایطی که اتخاذ تصمیم کاهش دو میلیون بشکه ای تولید از نوامبر، کاخ سفید را خشمگین کرد و واکنش تند جو بایدن را به همراه داشت. جو بایدن هشدار داده که این تصمیم برای اعضای تولیدکننده اوپک عواقب بدی به دنبال دارد.

به نوشته آسوشیدتدپرس، در شرایط کنونی ریاض در موضع ضعف قرار گرفته و از همین رو پادشاهی این کشور با انتشار بیانیه ای تاکید دارد که تصمیم اخیر صرفا در راستا ملاحظات اقتصادی اتخاذ شده  است.این کشور اعلام کرد که دولت پادشاهی به واسطه مشورت های پی در پی که با دولت آمریکا داشت به این نتیجه رسیده بود که به تعویق انداختن طرح تولید نفت در اوپک پلاس به مدت یک ماه، یعنی تا انتخابات میان دوره ای نوامبر، پیامدهای منفی اقتصادی بسیاری را به دنبال خواهد داشت. ریاض امروز بر گفتگوهای غیر سیاسی سازنده با واشنگتن تاکید دارد و می گوید در ارتباط با مقوله حمله روسیه به اوکراین، هیچگاه مواضع اصولی اش را که مطابق با قوانین بین الملل می باشد را کنار نگذاشته است. با این همه، ایالات متحده اصرار دارد که تصمیم اخیر اوپک پلاس به واسطه انگیزه های سیاسی اتخاذ شده نه اقتصادی.

شبه جزیره کره در شوک 

کره جنوبی پس از آن که کره شمالی هواپیماهی جنگی اش را قبل از پرتاب یک موشک بالستیک دیگر در نزدیکی مرز این کشور به پرواز درآورد، جت های جنگده اش را به هوا فرستاد. به نوشته الجزیره، ستاد مشترک ارتش کره جنوبی با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که حدود 12 هواپیمای کره شمالی به مرز میان دو کره نزدیک شدند. آنها از یک خط شناسایی که در سئول تعریف شده عبور کردند که موجب واکنش عملیاتی خودکار از جنوب می شود. ارتش کره جنوبی اعلام کرد که با جت های اف-35 و دیگر هواپیماهای جنگی به این کنش پاسخ داده است.

با این همه هنوز گزارشی از درگیری و شلیک وجود ندارد. رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی همچنین تاکید کرد که نیروی هوایی این کشور یک پرواز اضطراری با نیروی هوایی برتر خود از جمله اف-35 ای انجام داد و در حالی که یک مانور پاسخ متناسب با پرواز یک هواپیمای نظامی کره شمالی برگزار کرد، وضعیت را حفظ نمود.ناظران می گویند این فعل و انفعاال ها غیر عادی است و در حالی رخ داده که تنش ها میان دو همسایه به واسطه ازمایش های موشکی کره شمالی افزایش یافته است.