به گزارش اکو ایران، به گفته مقام های ارتش کره جنوبی، همتای شمالی این کشور دو موشک بالستیک کوتاه برد را به سوی آب های سواحل شرقی شبه جزیره کره پرتاب کرد؛ رخدادی که بر تنش ها در منطقه افزود. به نوشته خبرگزاری سی ان ان، این موشک ها بین ساعت های 11.59 صبح تا 12.18 بعد از ظهر از شهر تانگچون در استان کانگوون شرقی کره شمالی پرتاب شدند.

براساس بیانیه رئیس ستاد مشترک کره جنوبی، این موشک ها حدود 230 کیلومتر( 143) مایل با ارتفاع 24 کیلومتر( 15 مایل) به پرواز در آمدند. سئول می گوید که ازمایش اخیر کره شمالی اقدامی جدا تحریک آمیز بود که صلح و ثبات در شبه جزیره کره را به خطر انداخت و نقض آشکار قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر ممنوعیت پرتاب موشک های بالستیک توسط کره شمالی قلمداد می شود.

خیز برای آزمایش هسته ای؟

همزمان در بیانیه فرماندهی هند و اقیانوسیه ایالات متحده نیز آمده که ارتش آمریکا اعلام کرده که از پرتاب موشک های کره شمالی آگاه است و این موشک پراکنی ها تهدیدی فوری برای نظامیان یا جغرافیای ایالات متحده و متحدانش محسوب نمی شود.

شمارش سی ان ان نشان می دهد، این بیست و هشتیمن باری بود که کره شمالی در سال جاری دست به موشک پراکنی زد، آن هم در شرایطی که کره جنوبی مانورهای نظامی هوگوک خود را به پایان می رساند؛ عملیاتی آبی -خاکی مشترک میان نیروی دریایی، تفنگداران دریایی و نیروی هوایی کره جنوبی.

در اوایل ماه جاری، رسانه های دولتی کره شمالی سکوت شش ماه شان را در باب سیل آزمایش های موشکی شکسته و مدعی شدند که این آزمایش ها با هدف نشان دادن آمادگی پیونگ یانگ برای پرتاب کلاهک هسته ای تاکتیکی به اهداف احتمالی در جنوب انجام شد.

زنگ خطرها به صدادر آمد

شتاب تهاجمی در آزمایش های تسلیحاتی کره شمالی، واکنش های آمریکا، کره جنوبی و ژاپن را برانگیخته و زنگ خطر را در منطقه به صدا در آورده است.به گفته نیروی هوایی کره جنوبی، هفته آینده این کشور قرار است یک آزمایش هوایی مشترک در مقیاس بزرگ با ایالات متحده انجام دهد؛ رزمایشی که در جریانش جت های رادار گریز اف- 35 بی ایالات متحده حضور خواهند داشت.

کارشناسان پیشتر به سی ان ان گفته بودند که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی می تواند پیامی را با نمایش عامدانه توانایی زرادخانه خود در میانه تنش ها به جهان ارسال کند.

مقام های کره جنوبی و ایالات متحده ماه می هشدار داده بودند که کره شمالی ممکن است برای هفتمین ازمایش هسته ای- اولین آزمایش از سال 2017- با تصاویر ماهواره ای که فعالیت در سایت های آزمایش هسته ای زیرزمینی این کشور را نشان می دهد، آماده شود. رئیس دیده بان هسته ای سازمان ملل نیز روز پنجشنبه گفته بود همه به واسطه ازمایش هسته ای بالقوه کره شمالی، نفس هایشان را در سینه حبس کرده اند؛ آزمایشی که می تواند تاییدیه بر برنامه هایی باشد که به شکلی باور نکردنی با تمام قوا پیش می رود.

رافائل گروسی، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی حالا هشدار داده که ماجرای آزمایش هسته ای را به شکلی دقیق رصد می کند و امیدوار است که این اتفاق رخ ندهد. با این همه او اذعان کرد که نشانه ها روایتگر رخدادی هولناک هستند.