به گزارش اکوایران، "روس ها برای نقض توافق غلات"، "شبیه سازی بحران اوکراین با بحران کوبا توسط وزیر خارجه روسیه"، "بازگشت دوباره لولا به قدرت"، "لغو موقت برنامه حزب تحریک انصاف از سوی عمران‌خان"، "هراس از قدرت گرفتن راست افراطی در اسرائیل"، "اولین تجمع علنی فاشیست‌ها در ایتالیا"، "موج تازه خشونت‌ها در کرانه باختری" و "مخالفت ایران با حضور بیگانگان در قفقاز" سرخط رسانه‌های دنیا را در نیم‌روز گذشته شکل داده‌اند.

کرملین پای کانادا را به جنگ اوکراین باز کرد؛ بهانه روس‌ها برای نقض توافق غلات

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که بقایای هواپیمای بدون سرنشینی را که برای حمله به کشتی مسکو مستقر در دریای سیاه در نزدیکی کریمه مورد استفاده قرار گرفته بود را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده که این پهپادها به ناوبری ساخت کانادا مجهز هستند. به نوشته خبرگزاری رویترز، این وزارتخانه اعلام کرده است که اوکراین بامداد شنبه با 16 پهپاد به ناوگان روس مستقر در  دریای سیاه در نزدیکی سواسوپل حمله کرده است؛ به ادعای روس ها بریتانیا در این حمله ها نقش داشت؛ ادعایی که لندن آن را رد کرد. روسیه اعلام کرد که حملات شنبه را دفع کرده اما کشتی هایی که هدف قرار گرفته اند در تضمین عبور محموله های غلات از کریدور بنادر دریای سیاه نقش داشتند.

مقام های اوکراینی گفته اند که روسیه ممکن است مسئول این انفجارها بوده باشد تا از آن به عنوان بهانه ای برای خروج از قرارداد غلات استفاده کند؛ تصمیمی که می تواند زمینه ساز بحران جهانی غذا شود. فعلا وزارت دفاع روسیه گفته براساس اطلاعات به دست آمده از حافظ گیرنده ناوبری، مشخص شده که پرتاب پهپادهای دریایی از ساحل نزدیک شهر اودسا انجام شده است. به گفته این وزارتخانه، پهپادها قبل از تغییر مسیر به سمت پایگاه دریایی روسیه در سواستوپل در امتداد منطقه امنیتی دالان غلات حرکت کرده اند.

لاوروف: بایدن خرد کِنِدی را ندارد!

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه جو بایدن را هدف انتقاد قرار داد و گفت امیدوار است که ایالات متحده خرد لازم را برای مقابله با یک رویارویی جهانی شبیه به بحران موشکی کوبا در سال 1962 را داشته باشد. به نوشته خبرگزاری رویترز، حمله روسیه به اوکراین، بزرگ ترین رویارویی میان مسکو  و غرب از زمان بحران کوبا تا به امروز محسوب می شود؛ زمانی که اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده به جنگ هسته ای نزدیک شده بودند.در آن بازه زمانی جان اف کندی، رئیس جمهوری وقت آمریکا متوجه شد که خروشچف، رهبر شوروی موشک های هسته ای را پس از حمله ناموفق به خلیج خوک ها در کوبا مستقر کرده است.

لاوروف در مصاحبه ای برای یک مستند تلویزیونی دولتی روسیه درباره بحران موشکی گفت که شباهت هایی با سال 1962 وجود دارد، عمدتا به این دلیل که روسیه اکنون توسط تسلیحات غربی هدف قرار گرفته و تهدید شده است.او در ادامه گفت، تنها تفاوت آن است که در سال 1962 خروشچف و کندی قدرت نشان دادن مسئولیت را داشتند اما حالا شاهد چنین آمادگی از سوی واشتنگتن و متحدانش نیستیم.او در ادامه با لبخندی کم رنگ خاطر نشان کرد، امیدواریم در شرایط امروز جو بایدن فرصت بیشتری برای درک این که چه کسی و چگونه دستور می دهد را داشته باشد. وضعیت، وضعیت ناراحت کننده ای است.

بازگشت دوباره لولا به قدرت 

لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس جمهوری پیشین و نامزد چپگرای انتخابات ریاست جمهوری برزیل با غلبه بر ژائیر بولسونارو، رقیب راستگرای خود بار دیگر به قدرت بازگشت.

بر اساس نتیجه نهایی دور دوم این انتخابات که شامگاه یکشنبه ۳۰ اکتبر در پی شمارش ۹۹ درصد آرا اعلام شد لولا داسیلوا با اختلافی اندکی به یک پیروزی مویرگی اما بسیار بزرگ دست یافت تا ۱۲ سال پس از ترک قدرت بار دیگر سکان هدایت دستگاه اجرایی کشورش را در دست گیرد.

وی پس از ماه‌ها پیشتازی در پی موکول شدن سرنوشت نهایی این رقابت به دور دوم، روز یکشنبه هنگام انداختن رای خود در صندوق گفته بود: «این مهم‌ترین روز زندگی من است.»

کار شمارش آرا ۱۵۶ میلیون رای دهنده از ساعت ۱۷ به وقت محلی بلافاصله پس از بسته شدن شعبه‌های رای‌گیری در سراسر برزیل آغاز شد و نتیجه نهایی این انتخابات در نیمه شب یکشنبه به وقت اروپای مرکزی به صورت رسمی اعلام شد.

بر اساس نتیجه نهایی اعلام شده، لولا داسیلوا موفق به کسب ۵۰.۸۴ درصد آرا شد و ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری فعلی و چهره سرشناس جریان راست افراطی در برزیل ۴۹.۱۶ درصد آرا را از آن خود کرد.

این فشرده‌ترین انتخابات و نزدیک‌ترین فاصله بین دو نامزد نهایی ریاست‌جمهوری از زمان بازگشت برزیل به دموکراسی پس از حاکمیت یک سیستم دیکتاتوری نظامی طی سال‌های ۱۹۶۴ تا ۱۹۸۵ در این کشور محسوب می‌شود.

 لغو موقت برنامه حزب تحریک انصاف از سوی عمران‌خان

مقام های حزب تحریک انصاف پاکستان و خبرنگاران گفتند که یک روزنامه نگار در حالی که کاروان معترضان حامی عمران خان را در راه پایتخت همراهی می کرد، توسط اتوموبیل های حامل « خان» در جریان یک تصادف زیر گرفته شد. به نوشته رویترز، این حادثه موجب شد که خان این راهپیمایی طولانی مدت به سمت اسلام آباد را متوقف کند.

عمران خان و حامیانش از شهر لاهور واقع در شرق این کشور تلاش دارند وارد اسلام آباد شوند تا دولت را برای برگزاری انتخابات زودهنگام تحت فشار قرار دهند.عمران خان بعد از وقوع این حادثه در توئیترش نوشت: «از حادثه هولناکی که منجر به کشته شدن صدف نعیم، خبرنگار کانال 5 در جریان راهپیمایی شد، شوکه شدم و بسیار اندوهگینم.» خان گفت که فعالیت های روز یکشنبه که توسط حزب تحریک انصاف پاکستان برنامه ریزی شده بود را به واسطه این حادثه لغو کرده است. یکی از خبرنگارانی که شاهد این حادثه بود به رویترز گفت که نعیم 40 ساله در حال سوار شدن به ماشین عمران خان جهت مصاحبه با او تعادلش را از دست داد و زیر ماشین رفت.

هراس از قدرت گرفتن راست افراطی در اسرائیل

یکی از سیاستمداران افراطی اسرائیل که به واسطه اظهارات تند و رادیکالش به عنوان چهره‌ای ضدعرب شناخته می‌شود در حال جذب حامیانی است. گفته می شود گروهی از یهودیان افراطی ارتدوکس جوان، بخشی از جمعیت سرزمین های اشغالی به او تمایل پیدا کرده اند. به نوشته آسوشیتدپرس، افزایش محبوبیت ایتامار بن گویر در سه سال اخیر او را از عنصر تحریک کننده حاشیه ای به یک بازیگر اصلی در کارزار پارلمانی تبدیل کرده است.

نظر سنجی ها نشان می دهد که حزب صهیونیسم مذهبی، حزبی که این چهره در آن عضویت دارد می تواند به عنوان سومین حزب برگ ظاهر شود و به بازگردان بنیامن نتانیاهو به قدرت کمک کند.ناظران می گویند جذابیت گویر بازتابی از تغییر نظر رای دهندگان اسرائیلی به سمت راست افراطی در طول سال ها است، این تغییر بالاخص در میان 1.3 میلیون یهودی افراطی ارتدوکس اسرائیل که 13 درصد جمعیت سرزمین های اشغالی را تشکیل می دهند، قابل توجه است.

بازگست نمادهای فاشیست ها؟

جمعیتی بالغ بر 2 هزار تا چهار هزار نفر با خواندن سرودهای دوران استعمار ایتالیا و داشتن نمادهای فاشیستی در پرداپیو، زادگاه موسولینی و آخرین محل استراحت این دیکتاتور در منطقه شمالی رومانیا تجمع برگزار کردند. به نوشته خبرگزاری آسوشیدتدپرس، ناظران می گویند این تجمع برای اولین بار بعد از آن که حزبی با ریشه های نئوفاشیستی قدرت را در دست گرفته، جسارت یافته تا نوستالژی های تلخ و رادیکال گذشته را تکرار کند. سازمان دهندگان به شرکت کننده هایی که از دور دست ها یعنی از رم، بلژیک و ایالات متحده وارد شده اند، هشدار دادند تا از انجام سلام رومی فاشیستی مخصوص فاشیست ها خودداری کنند در غیر این صورت با پیگر قانونی مواجه می شوند. با این حال برخی نتوانستند مقاومت کنند چرا که بسیاری خارج از گورستانی که موسولینی در آنجا دفن شده، جمع شدند و به سخنرانی نوه دختری این دیکتاتور گوش دادند.

موج تازه خشونت ها در کرانه باختری؛ حماس از کشته شدن یکی از اعضایش خبر داد

مقام های رژیم اسرائیل مدعی شده اند که یک فلسطینی بعد از کشتن یک شهرک نشین اسرائیلی در کرانه باختری هدف قرار گرفت آن هم در شرایط که تنش ها در نابلس و چنین تشدید شده است. الجزیره نوشت، به گفته پزشکان و رسانه های محلی، مرد فلسطینی که یک شهرنشکین اسرائیلی کشت خود در ایست بازرسی به ضرب گلوله صهیونیست ها کشته شد. گفته می شود تیراندازی در ایست بازرسی نزدیکی شهرکی که محل زندگی راست گرایان اسرائیلی است، رخ داد آن هم چند رو پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی رژیم اسرائیل در کم تر از چهار سال و در شرایطی که افزایش خشونت ها در کرانه باختری موجب شده تا ناظران نسبت به شکاف های عمیق حاکم هشدار دهند.حماس که کنترل نوار غزه را بر عهده دارد گفته است که مرد فلسطینی کشته شده از اعضای این سازمان بوده است.

مخالفت ایران با استقرار نیروهای بیگانه در منطقه

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در تماس تلفنی با جیحون بایراموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان با اشاره به دیدار اخیر روسای جمهور دو کشور در آستانه، بر تمامیت ارضی کشورهای منطقه از جمله جمهوری آذربایجان، تاکید کرد و افزود: ما همواره بر این باوریم که حضور بیگانگان در این منطقه شرایط را پیچیده تر می کند و ما مخالف این حضور هستیم.

 امیر عبداللهیان در ادامه افزود: جمهوری اسلامی ایران راهکار درست حل اختلاف در قفقاز را در نشست ۳+۳ و مکانیسم های منطقه ای جستجو می کند و همواره به تلاش های خود برای حل مشکل میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان ادامه خواهد داد. امیرعبداللهیان خاطر نشان کرد: ما امنیت منطقه را مقوله ای به هم پیوسته دانسته و امنیت جمهوری آذربایجان را امنیت منطقه و ایران می دانیم، و مخالفت خود را با هر گونه استقرار نیروی بیگانه در منطقه اعلام داشته و آن را مغایر با صلح و ثبات و همکاری های منطقه ای می دانیم.