به گزارش اکوایران، ارتش کره جنوبی با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که حدود 180 هواپیمای نظامی کره شمالی را رصد کرده آن هم یک روز پس از آن که پیونگ یانگ آزمایش ناموفق پرتاب موشک بالستیک قاره پیما (ICBM) را به انجام رساند.

 به نوشته خبرگزاری سی ان ان، تنش ها در شبه جزیره کره از روز دوشنبه، زمانی که مانورهای نظامی مشترک موسوم به «طوفان هوشیار»، ایالات متحده و کره جنوبی با حضور صدها جنگده و هزاران نیروی نظامی آغاز شد، افزایش یافته است. کره شمالی، کشورهای متحد واشنگتن را به انجام اقداماتی تحریک آمیز متهم کرده و روز چهارشنبه 23 موشک از سواحل شرقی و غربی اش به سمت آب های شبه جزیره کره پرتاب کرد؛ موشک پراکنی هایی که با واکنش سئول روبرو شد.

کره جنوبی در پاسخ سه موشک زمین به هوا پرتاب کرد. یکی از منابع دولتی کره جنوبی می گوید که ازمایش ICBM کره شمالی شکست خورد با این همه ارتش سئول تعداد نامشخصی از جت های جنگی رادار گریزF-35A را مستقر کرده و هواپیماهی جنگی اش که در مانور جاری حضور داشتند را به حالت آماده باش درآورده است.

پس ازآزمایش مشکوک ICBM، ایالات متحده و کره جنوبی اعلام کردند که رزمایش نظامی شان را برای یک روز دیگر یعنی تا 5 نوامبر تمدید می کنند؛ تصمیمی که توسط کره شمالی به عنوان گزینه ای خطرناک و در عین حال نادرست به چالش کشیده شد.

 لوید استین، وزیر دفاع آمریکا بعد از دیدار با همتای خود در کره جنوبی در پنتاگون، پیونگ یانگ را به فعالیت «غیر مسئولانه و بی پروایانه» متهم کرد و گفت، اینگونه فعل و انفعال ها به شکلی بالقوه منطقه را بی ثبات خواهد کرد. از همین رو از کره شمالی می خواهیم چنین تحرکاتی را متوقف کرده و رایزنی های جدی را کلید بزند.

انتظار می رود نشست شورای امنیت سازمان متحد روز جمعه برای برای بررسی پرتاب موشک پراکنی های اخیر پیونگ یانگ برگزار شود. به گفته سخنگوی هیات ایالات متحده در سازمان ملل متحد، ایالات متحده، انگلیس، فرانسه، البانی، ایرلند و نروژ خواستار برگزاری نشستی علنی در این باره شده بودند. لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد در جریان مصاحبه ای با سی ان ان موشک پراکنی های کره شمالی را محکوم کرد و گفت که پیونگ یانگ اینگونه قطعنامه های شورای امنیت را زیرپا گذاشته است.

او در ادامه تاکید کرد که چین و روسیه نیز باید برای تحت فشار قرار دادن کره شمالی با سایر کشورها هم صدا شوند. گرینفیلد، با بیان که مشخص نیست بایدن در نشست گروه هفت، مقوله افزایش تحریم ها علیه چین را در دستور کار قرار خواهد یا نه، گفت که تحریم پکن یکی از موضوعاتی است که ذهن رئیس جمهوری را درگیر کرده است.