به گزارش اکوایران، "مزایای جنگ اوکراین برای گرجستان"، "ادامه موشک‌پراکنی‌های «اون»"، "بازگشت آمریکا به گزینه راه حل دو کشوری"، "واکنش مالی به اظهارات امیر عبداللهیان"، "پرتاب موفقیت آمیز ماهواره بر« قائم 100»"، "ارسال محموله‌های مشکوک کره‌شمالی به روسیه" و "حمله بایدن به توئیتر" سرخط رسانه‌های دنیا را در نیم‌روز گذشته شکل داده‌اند.

مزایای جنگ اوکراین برای گرجستان؛ ثروت روس ها به همسایه کوچک تزریق می شود!

در شرایطی که حمله روسیه به اوکراین، اروپا را درگیر رکودی خفه کننده کرده، گرجستان در مسیر تبدیل شدن به یکی از سریع ترین اقتصادهای در حال رشد جهان در سال جاری است. به نوشته رویترز، موسسه های بین المللی برآورد کرده اند انتظار می رود که این کشور 3.7 میلیون نفری در دریای سیاه چندی دیگر در میانه رونق ناشی از مصرف، رشد قوی ده درصدی تولید اقتصادی را به نام خود ثبت کند.در چنین شرایطی اقتصاد متوسط 19 میلیارد دلاری گرجستان قادر است بازارهای نوظهوری چون ویتنام و صادرکنندگان نفت چون کویت را که تحت تاثیر قیمت های بالای نفت خام هستند را دور بزند.

این رونق در شرایطی اوج گرفته که 112 هزار نفر روس با آغاز جنگ روسیه به اوکراین وارد گرجستان شده اند. بسیاری ثروت و فن آوری را با خود آوردند؛ رخدادی که موجب افزایش قیمت ها شده و برخی گرجی ها را از بخش هایی از اقتصاد مانند بازار اجاره مسکن و آموزش بیرون کرده است. رهبران تجاری گرجستان هم نگران هستند که در صورت پایان جنگ و بازگشت رو ها به کشور، این بازیگر رکود سختی را تجربه کند.با این حال فعلا اقتصاد گرجستان از مزایای نزدیکی به یک ابرقدرت- که هر دو گذرگاه مرزی مشترک دارند و سیاست مهاجرتی لیبرال که به روس اجازه می دهد در این کشور زندگی و تجارت داشته باشند، بهره می برد.براساس گزارش بانک مرکزی گرجستان بین ماه های آوریل و سپتامبر،روس ها بیش از یک میلیارد دلار از طریق بانک ها به این کشور منتقل کردند که پنج برابر بیشتر از ماه های مشابه در سال 2021 است.

ادامه موشک پراکنی های «اون»؛ هراس از عبور شبه جزیره از آستانه هسته ای 

ارتش کره جنوبی اعلام کرد، در حالی که سئول و واشنگتن به رزمایش نظامی شش روزه خود پایان دادند، کره شمالی چهار موشک بالستیک کوتاه برد به سمت دریای غربی پرتاب کرد. به نوشته رویترز، کره شمالی مجموعه ای از موشک ها را پرتاب کرده از جمله یک موشک بالستیک قاره پیمای ناموفق احتمالی که با محکومیت ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن روبرو شده است و این گمانه زنی را مطرح کرده که این بازیگر می تواند برای اولین بار از سال 2017 ازمایش هسته ای را از سر بگیرد.

پرتاب موشک های اخیر توسط پیونگ یانگ در حالی انجام می شود که آمریکا و کره جنوبی تمرین طوفان هوشیار را که اغاز کرده بودند به پایان رساندند. به گفته سئول، این موشک ها حدود 130 کیلومتردر ارتفاع 20 کیلومتری پرواز کردند.پیونگ یانگ رزمایش آمریکا و کره جنوبی را اقدامی تحریک آمیز خواند و خواستار توقفش شده بود. کره جنوبی هم در پاسخ به این اظهار نظر 180 جنگده اش را در نزدیکی مرزهای دو کره به پرواز در آورد.

بازگشت آمریکا به گزینه راه حل دو کشوری؛ بلینکن تعهد آمریکا برای تعریف فلسطین مستقل را تکرار کرد

وزارت خارجه آمریکا روز شنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در تماس تلفنی اش با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بر تعهد واشنگتن در باب راه حل دو کشور در تنش های میان اسرائیل و فلسطین تاکید کرد. به نوشته الجزیره در این بیانیه آمده است که دیپلمات ارشد آمریکایی در این تماس تلفنی درباره تلاش های مشترک برای بهبود کیفیت زندگی مردم فلسطین و افزایش امنیت و آزادی این مردمان رایزنی داشت. بلینکن نگرانی عمیق خود را در باب وضعیت کرانه باختری و تشدید تنش ها در سرزمین های اشغالی و جان دادن فلسطینی ها ابزار کرد و از اسرائیل و فلسطین خواست تا خوددار باشند. بلینکن همچنین بر تعهد به راه حل دو کشوری و تعریف فلسطینی مستقل در کنار اسرائیل تاکید کرد آن هم در میانه افزایش خشونت ها.

واکنش مالی به اظهارات امیر عبداللهیان

ایرنا نوشت  رابرت مالی مذاکره کننده ارشد آمریکا و نماینده ویژه این کشور در امور ایران به اظهارات حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران درباره پهپادهای ایرانی واکنش نشان داد و مدعی شد: این واقعیت ندارد.امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه ایران خواستار توقف جنگ روسیه و اوکراین و بازگشت طرفین به مذاکره است، تاکید کرد: پهپادهایی که به روسیه داده‌ایم مربوط به ماه‌ها قبل از جنگ اوکراین است و اگر برای ما ثابت شود روسیه از پهپاد ایرانی در جنگ علیه اوکراین استفاده کرده، نسبت به آن بی‌تفاوت نخواهیم بود.با  این حال این مقام آمریکایی در ادامه کارزار رسانه ای چند وجهی واشنگتن علیه تهران ادعا کرد: ایران تعداد محدودی پهپاد پیش از جنگ، نداد. آنها دهها فروند را همین تابستان منتقل کردند و نیروهای نظامی ایرانی اکنون با حضور در مناطق اشغالی اوکراین به روسیه کمک می‌کنند که از آنها علیه غیرنظامیان اوکراینی استفاده کنند.

پرتاب موفقیت آمیز ماهواره بر« قائم 100»

فارس نوشت: آزمایش پروازی زیر مداری موتور مرحله اول رافع در ماهواره بر سوخت جامد قائم ۱۰۰ با موفقیت انجام پذیرفت.بنا بر این گزارش، ماهواره بر سوخت جامد قائم ۱۰۰، ماهواره‌ای است که با سه مرحله سوخت جامد قادر خواهد بود ماهواره‌های با وزن ۸۰ کیلوگرم را در مدار ۵۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار دهد.در آزمایش اخیر موتور مرحله اول ماهواره بر قائم ۱۰۰ که همان موتور سوخت جامد رافع است و در دی ماه  ۱۴۰۰ آزمایش زمینی خود را با موفقیت پشت سر گذاشته بوده، مورد آزمایش پروازی زیر مداری قرار گرفت.با عبور از این مرحله در آینده‌ای نزدیک ماهواره ناهید سازمان هوافضای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بهره‌برداری از ماهواره‌بر سه مرحله‌ای قائم ۱۰۰  در مدار قرار می‌گیرد.

محموله های مشکوک از کره شمالی راهی مسکو شدند؛ تعامل تسلیحاتی مسکو و پیونگ؟

یک اندیشکده آمریکایی با استناد به تصاویر ماهواره‌ای تاکید کرد، قطاری از کره شمالی راهی روسیه شده آن هم دو روز پس از آنکه آمریکا اعلام کرد اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهند پیونگ‌یانگ مخفیانه برای روسیه گلوله‌های توپخانه‌ای به منظور استفاده در جنگ با اوکراین ارسال می کند. به نوشته خبرگزاری رویترز، موسسه فکری نورث ۳۸ که بر تحولات در کره شمالی نظارت دارد، اعلام کرد: طی چند سال گذشته این نخستین بار است که شاهد حرکت قطاری در این مسیر بوده‌ایم، اگرچه سرویس دامپزشکی روسیه روز چهارشنبه گزارش داده بود که قطاری حامل چند راس اسب وارد کره شمالی شده است.کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به عنوان یک سوارکار اسب مشتاق شناخته می‌شود.

داده‌های گمرکی روسیه نشان می‌دهند که کره شمالی در سال‌های گذشته هزاران دلار برای خرید اسب‌های اصیل از روسیه هزینه کرده است.این اندیشکده در گزارش خود آورده، غیرممکن است که از روی این تصاویر بتوانیم متوجه هدف اصلی این قطار شویم اما این تردد در بحبوحه گزارش ها فروش تسلیحات از کره شمالی به روسیه و انتظار کلی از سرگیری تجارت میان این دو کشور صورت گرفت.

حمله بایدن به توئیتر: این ابزار دروغ پراکنی را متوقف کنید!

جو بایدن می گوید شبکه اجتماعی توییتر ابزار دروغ پراکنی در سراسر جهان است.به گزارش رویترز، بایدن در ادامه گفت که ایلان ماسک، کارآفرین آمریکایی که اخیرا شبکه اجتماعی توئیتر را خرید،  در حقیقت ابزار دروغ در سراسر جهان را خریده؛ این اظهارات در حالی ایراد شد که توییتر تحت رهبری ایلان ماسک روز جمعه اخراج نیمی از نیروی کارش را اعلام کرد اما توضیح داد کاهش نیروها در تیم مسئول  برای جلوگیری از انتشار اطلاعات دروغ کمتر بوده است.هم‌زمان با اخراج پنجاه درصد از کارمندان توییتر، چند برند مشهور نیز تبلیغات خود در این شبکه اجتماعی را به دلیل نگرانی در خصوص سیاست‌های تعدیل محتوا در این رسانه اجتماعی متوقف کردند.جو بایدن در یک مراسم حمایت مالی در این باره گفت امروز  چیزی که همه ما نگرانش هستیم این است: ایلان می‌آید شرکتی را می‌خرد که به انتشار اخبار دروغ در سراسر جهان می‌‍پردازد.دیگر در آمریکا ویراستاری وجود ندارد. پسچطور ما انتظار داریم بچه‌ها بتوانند مسائل هولناک را درک کنند.کارین ژان پی‌یر، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید پیشتر به خبرنگاران گفته بود که جو بایدن صراحتا درباره لزوم کاستن از سخنرانی های اشاعه‌دهنده نفرت و اطلاعات غلط حرف زده است.چنین باوری شامل حال توییتر و سایر رسانه های اجتماعی می شود.