به گزارش اکوایران؛ امروز قرار بود سید مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه به مجلس برود تا با حضور او تبصره 18 قانون بودجه و علت اجرایی نشدن آن بررسی شود.

اما صبح امروز در جریان نشست علنی مجلس، محمدباقر قالیباف در واکنش به حضور نیافتن رئیس سازمان برنامه و بودجه در این جلسه گفته، ما برای دولت دعوتنامه فرستادیم و آقای میرکاظمی را به این جلسه دعوت کردیم، انصاف نیست که ایشان براساس قانون مکلفند که اینجا حضور پیدا کنند ولی امروز صبح ساعت 7 و نیم می گویند که کار داریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرده، چه کاری مهم تر از پیگیری اجرای قانون است اگر بناست مجلس کار نظارتی خود را انجام ندهد که نمی شود لذا حتما به آقای میرکاظمی بفرمایید که باید حتما در جلسه امروز حضور پیدا کنند.

پس از انتقاد رئیس مجلس، مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافت.

براساس اعلام خبرگزاری خانه ملت، سید مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره علت تاخیر خود برای حضور در نشست علنی امروز مجلس گفته، امروز همایش دو روزه برنامه بودجه و برنامه هفتم توسعه را با روسای سازمان هایی که از استان ها به تهران آمده بودند، داشتیم و به دلیل ناهماهنگی های صورت گرفته، مجبور به قطع سخنرانی خود در این همایش شدم و خود را به صحن علنی مجلس رساندم.

او اظهار کرده که سال 1400 در تبصره 14 قانون بودجه رقمی معادل 330 هزار میلیارد تومان منابع و مصارف دیده شد که رقمی معادل 32 هزار میلیارد تومان باید برای اشتغال پرداخت می شد، اما زمانی که او سازمان را تحویل گرفته ریالی بابت اشتغال پرداخت نشد و با کسری مواجه بوده است. 

رئیس سازمان برنامه و بودجه از پرداخت 19 هزار میلیارد تومان برای اشتغال در دولت سیزدهم خبر داده و گفته که ما نیمه دوم سال گذشته 19 همت پرداخت کردیم و این در حالی است که دولت قبل ریالی بابت تبصره 18 پرداخت نکرده بود.

رئیس مجلس در واکنش به صحبت های میرکاظمی اظهار کرده، زمانی که منابع محقق شده و صد درصد منابع معیشت را پرداخت کرده‌اید، چرا صد درصد سهم اشتغال پرداخت نشده، به جای 32 هزار میلیارد تومان حدود 19 هزار میلیارد تومان پرداخت کردید یعنی 13 هزار میلیارد تومان درآمد قطعی بخش اشتغال به موضوع اشتغال پرداخت نشده است و در تفریغ قانون بودجه وجود دارد که سازمان برنامه و بودجه بدون تخصیص مکلف بود تا 13 هزار میلیارد تومان را در ادامه سال به وزارت امور اقتصاد و دارایی و وزارتخانه‌های مربوط به حوزه اشتغال تخصیص دهد و این اعتبار باید تحقق پیدا می کرد.

قالیباف ادامه داده، این 19 هزار میلیارد تومان به دلیل اینکه در حساب مسدودی قرار می‌گیرد، بانک‌ها نیز دو برابر آن تسهیلات تعیین کردند. در حقیقت سال گذشته در صورت پرداخت 13 هزار میلیارد تومان پرداخت نشده، از این رو اگر این اعتبار نیز بود، دو برابر آن را نیز بانک ها می گذاشتند و حدود 75 هزار میلیارد تومان باید برای اشتغال مردم اختصاص پیدا می‌کرد اما اکنون 46 هزار میلیارد تومان پرداخت شده است.

میرکاظمی در بخش های دیگری از صحبت هایش گفته، چگونه می شود بدون اینکه قیمت انرژی تغییر کند یا تولید را افزایش دهیم، رقم 330 هزار میلیارد تومان به 640 هزار میلیارد تومان برسد، آیا واقعاً چنین پیش بینی تحقق می یابد؟ از روز اول مشخص بود که منابع قابل وصول نیست.

او تاکید کرده، وقتی تبصره 14 در بودجه سال گذشته 340 هزار میلیارد تومان درآمد دارد، به هیچ وجه به 640 هزار میلیارد تومان در سال آینده نخواهد رسید. بارها از دوستان خواهش کردیم که منابع و مصارف را به گونه ای ببینید که با 5 الی 10 درصد خطا تحقق یابد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزوده که وقتی 200 هزار میلیارد تومان عدم تحقق بودجه داریم، وقتی مجموعاً تصمیمی گرفته می شود که یارانه با این رقم از محل تبصره 14 پرداخت شود، باید جوانب آن نیز در نظر گرفته شود.

میرکاظمی اظهار کرده که اکنون دولت 28 هزار میلیارد تومان از محل تبصره 14 یارانه پرداخت می کند و اگر این رقم جمع زده شود، می توان محاسبه کرد که آیا برای اشتغال می توان اقدامی انجام داد یا خیر. امیدواریم طی نیمه دوم سال با توجه به اینکه خدمت رهبر معظم انقلاب نامه ای تقدیم شده است و درصد قابل توجهی به صندوق توسعه ملی واریز می شود، بتوانیم از این منابع نیز استفاده کنیم، چرا که از فروش 100 دلاری نفت فقط 45 دلار آن به دولت باز می گردد.

او ادامه داده، در نامه به مقام معظم رهبری درخواست شده که از 20 درصد منابع حاصله از فروش نفت فقط برای دو موضوع تملک و اشتغال استفاده شود. به هیچ عنوان برای بحث جاری از نامه ای که رئیس جمهور تدوین کرده، استفاده نخواهد شد و رهبر معظم انقلاب نیز با 10 درصد از آن موافقت فرمودند و امیدواریم بانک مرکزی زودتر مقدمات این مسئله را فراهم کند تا نسبت به موضوعات تملک و اشتغال اقدامات لازم صورت گیرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه از تحقق 66 درصدی منابع خبر داده و اظهار کرده، 7 ماه از سال گذشته و تا پایان سال هم همین حدود تحقق منابع خواهیم داشت بنابراین تا پایان سال 200 همت عدم تحقق داریم.

عملکرد تبصره 18 به 102 درصد رسید

امروز وزیر اقتصاد نیز به مجلس رفته بود و درباره تبصره 18 بودجه اظهار کرده که سال‌های سال طبق گزارش رسمی دیوان محاسبات میزان عملکرد آن طی سال 96 تا 99، 8 درصد گزارش می‌شد یعنی کمتر از 10 درصد.

به گفته او، فقط در سه ماهه پایانی سال 1400 تا 6 ماهه اول سال 1401 عملکرد تبصره 18 از 10 درصد سال‌های قبل به 102 درصد افزایش پیدا کرد.

سید احسان خاندوزی بیان کرده که ما 46 هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغال در سال 1400 و نیمه 1401 اختصاص دادیم و برای اولین بار دولت‌ها نه تنها فقط با منابع خودشان بلکه با اهرم کردن منابع بانک‌ها در مسیر اشتغال حرکت کرده‌اند و شبکه بانکی را نیز مکلف کردند به علاوه منابع دولت و با 18 همت مصوبه مجلس 46 همت تسهیلات اشتغالزایی در این زمینه پرداخت شد و 43 هزار طرح، تسهیلات دریافت کردند و 8 هزار طرح هم در مرحله کمیته‌های استانی و یا مرحله شبکه‌ بانکی هستند.

قالیباف در واکنش به صحبت های میرکاظمی و خاندوزی اظهار کرده که دولت مکلف بود در سال گذشته ۳۲ هزار میلیارد تومان برای اشتغال پرداخت کند اما 13 هزار میلیارد تومان را پرداخت نکرد با وجود این که منابع آن به صورت کامل محقق شده بود حرف ما این است که از هزینه‌های غیرمعیشتی و جاری که می‌توان از آنهاگذشت قانون را اجرا کنید، توقع ما این است که 13 هزار میلیارد تومان دیگر نیز محقق شود.

رئیس مجلس درباره سازمان برنامه و بودجه گفته که سازمان برنامه و بودجه با اینکه ما این پول را در اختیار وزارت اقتصاد و صندوق مربوطه قرار دهیم مخالف بود اما سال گذشته این کار انجام شد و نتیجه آن را با توجه به اینکه این اعتبار با کسری توسط سازمان برنامه پرداخت شد، دیدیم و 46 هزار میلیارد تومان پرداخت شد.

او با انتقاد از عملکرد سازمان برنامه و بودجه درباره اختیارات بودجه ای گفته، امسال این اختیار با 130 هزار میلیارد تومان از بخش عمومی، اموال و جاهای مختلف به علاوه پولی که مجددا به صندوق از طریق تسهیلات پرداختی بازمی‌گردد در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفت اما تا این لحظه قِرانی از آن توسط سازمان برنامه و بودجه پرداخت نشده، عملکردها نشان می‌دهد که باید در اختیار صندوق اقتصاد واگذار شود.

قالیباف خطاب به میرکاظمی ادامه داده که در حوزه معیشت با پیشنهادی که شما برای سال جاری داشتید، مخالف بودم و اعلام کردم سقف تعیین شده برای حوزه معیشت پاسخگو نیست و پیشنهاد 320 هزار میلیارد تومان را ارائه کردم و شما بر روی مبلغ 160 هزار میلیارد تومان اصرار داشتید. هر روز گزارش‌های درآمدهای عمومی دولت را می‌بینیم و بر اساس درآمدهایی که به خزانه می‌آید در اینجا قضاوت می کنیم.   

رئیس مجلس خطاب به خاندوزی هم گفته، احساس می‌کنم شما یا خسته شده‌اید و یا اینکه رودربایستی دارید، شما مسئول بودید این موضوع را مطالبه‌گرانه پیگیری کنید اما انجام ندادید، همانند سال گذشته که پیگیری کردید در سال جاری نیز باید پیگیری‌ها را انجام می‌دادید و شما مسئول این کار بودید.

قالیباف از دیوان محاسبات درخواست کرد که تا یک ماه آینده آخرین وضعیت اجرای قانون را ارائه کند.

رئیس مجلس تاکید کرده که دولت باید بپذیرد که امسال قانون بودجه را رعایت نکرده است، ما در یارانه ای که دیده شد، 9 میلیارد دلار ارز با همان ارز یارانه 4200 تومانی دادیم و علاوه بر آن، ریال را در نظر گرفتیم، علاوه بر آن، دولت سامانه ETS ارزی را راه اندازی نکرد.