به گزارش اکوایران، در شرایطی که نتایج قطعی انتخابات میان‌دوره‌ای در ایالات متحده تاکنون اعلام نشده، نتایج اولیه برای بسیاری از ناظران شگفت‌انگیز بوده است. به رغم آن که تصور می‌شد با این انتخابات «طوفان قرمز» جمهوری خواهان ایالت‌های مختلفی را درنوردد، با این همه دموکرات‌ها تاکنون توانسته‌اند کنترل مجلس سنا را حفظ کرده و احتمالا تنها با فاصله‌ای تک‌رقمی مجلس نمایندگان را به جمهورخواهان رقیب واگذار کنند.

موضوعی که از نظر تحلیل‌گران امری غیرمعمول به حساب می‌آید و در طول چندین دهه، کم‌تر حزب حاکم بر کاخ سفید موفق به کنترل کنگره در انتخابات میان‌دوره‌ای شده است. در واقع این بدترین عملکرد انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا برای این نسل از حزب جمهوری‌خواه بوده است.

علی‌رغم آن‌که تاکنون به دلایل مختلفی برای رقم خوردن چنین اتفاقی -از قبیل مناقشه بر سر سقط جنین و ترس از شیوع دوباره ترامپیسم- اشاره شده است، پیامدهای این انتخابات نیز از جمله مسائلی است که می‌تواند برای سیاست آمریکا و دنیا تعیین‌کننده باشد. پایگاه تحلیل پراجکت‌ سیدنیکیت در گفت‌وگو با برخی تحلیل‌گران برجسته این مسئله را دنبال کرده است. اقتصادنیوز بخش اول این یادداشت را منتشر کرده که در ادامه می خوانید؛

دارون عجم اوغلو: مؤثرترین راه برای شکست ترامپ و ترامپیسم

بنا بر گزارش اقتصادنیوز، دارون عجم اوغلو، استاد اقتصاد در دانشگاه ام آی تی و نویسنده کتاب‌های «ریشه‌های اقتصادی دیکتاتوری و دموکراسی»، «چرا ملت‌ها شکست می‌خورند: ریشه‌های قدرت، رفاه و فقر» و «راه باریک: دولت‌ها، جوامع و سرنوشت آزادی» به این پرسش چنین پاسخ داده است: هستند. 

photo_2022-11-14_12-39-41

با ناکام ماندن «موج قرمز» مورد انتظار، دموکرات‌ها با اعتماد به نفس و تاییدشده به نظر می‌رسند. اما انتخابات میان‌دوره‌ای درس‌های بیش‌تر و متنوع‌تری دارد.

اول، علی‌رغم ضربه‌پذیری به واسطه معرفی قابل پرشمار نامزدهای ترامپیست بی‌کفایت، جمهوری‌خواهان هم‌چنان رای تقریباً نیمی از آمریکایی‌ها را به خود اختصاص دادند. درست است که عموما حزب اپوزیسیون در میان‌دوره‌ای عملکرد خوبی دارد -به‌ویژه زمانی که تورم بالاست و این تصور عمومی وجود دارد که رئیس‌جمهور اقتصاد را به خوبی مدیریت نمی‌کند- با این حال، این انتخابات به ما یادآوری کنند که نارضایتی‌های اقتصادی و فرهنگی و هم‌چنین سبک سیاستی که دونالد ترامپ را در سال 2016 به کاخ سفید کشاند، هنوز ماندگار و دموکرات‌ها این نارضایتی ها را نادیده می‌گیرند.

دوم، حتی اگر جمهوری‌خواهان پیروز بزرگی کسب نکردند، اما با سرمایه‌گذاری بر وضعیت اقتصادی و ترس از جرم و جنایت، آرای زیادی را به خود جلب کردند. مسائل مربوط به نان هنوز برای رای دهندگان آمریکایی مهم است.

763

سوم، پیروزی انتخاباتی جان فترمن، که کرسی سنای پنسیلوانیا را تغییر داد، نشان داد که طبقه کارگر غیر تحصیلکرده آمریکای متوسط ​​دور از دسترس دموکرات‌ها نیست. اما این حزب باید این رای دهندگان را هدف قرار دهد و اولویت‌ها و دغدغه‌های آن‌ها را بیان کند.

و شاید هم درس اصلی انتخابات این باید این باشد: هنوز فضا برای ایجاد ائتلافی بر مبنای بهبود وضعیت اقتصادی برای آمریکایی‌های طبقه متوسط ​​و کارگر وجود دارد. در واقع، ایجاد چنین ائتلافی ممکن است مؤثرترین راه برای شکست ترامپ و ترامپیسم باشد.

جفری فرانکل: دموکراسی زنده است تا یک روز دیگر بجنگد

جفری فرانکل، استادتمام سرمایه و رشد در دانشگاه هاروارد و از اعضای شورای مشاوران اقتصادی رئیس جمهور بیل کلینتون و یکی از همکاران پژوهشی در دفتر ملی تحقیقات اقتصادی ایالات متحده به این پرسش چنین پاسخ داده است:

23759632184630094-daronacemoglu-profile.two-thirds

به نظر می‌رسد دموکرات‌ها خیلی بهتر از آنچه انتظار می‌رفت عمل کرده اند. دموکراسی زنده است تا یک روز دیگر بجنگد.

با این حال، جمهوری‌خواهان ممکن است اکثریت مجلس نمایندگان را به دست آورند و این عواقبی خواهد داشت. سیاستمداران جمهوری‌خواه در سال‌های اخیر از ارائه یک پلتفرم سیاست روشن غفلت کرده‌اند، اگرچه می‌توان حدس زد که اهداف آنها شامل کاهش مالیات‌ها، کاستن از محدودیت‌ها و کاهش بیمه‌های درمانی فدرال و تامین اجتماعی است. در هر صورت، آنها مطمئناً از استراتژی آزمایش شده خود برای تضعیف هرگونه اقدام رئیس جمهور دموکرات پیروی خواهند کرد.

مخرب‌ترین سلاح جمهوری‌خواهان ممکن است امتناع آنها از افزایش سقف بدهی ملی باشد. قانون در حال حاضر بدهی را به 31.4 تریلیون دلار محدود می کند. در سال آینده، به دلیل سیاست‌های مالیاتی و هزینه‌هایی که کنگره قبلاً تصویب کرده، بدهی واقعی به این محدوده خواهد رسید. در این مرحله، افزایش سقف باید قانونی باشد تا دولت بتواندصورت حساب های خود را پرداخت کند. اما جمهوری‌خواهان منتخب در کنگره 118 احتمالاً حتی بی‌پرواتر از کنگره 112 هستند که در ژوئیه 2011 یک بازی خطرناک را انجام دادند و ایالات متحده را به لبه پرتگاه بدهی کشاند و رنکینگ چندین آژانس رتبه بندی اعتباری را  تغییر داد. استاندارد اند پاورز، برای اولین بار در تاریخ، رتبه اعتباری خود را از دولت ایالات متحده کاهش داد.

4770041

فعلا بازارهای مالی آرام هستند. آنها این مسائل را قبلا تجربه کرده‌اند. اما این بار، ماشین می‌تواند از بالای صخره پرت شود. خزانه‌داری باید برخی از پرداخت ها را به حالت تعلیق درآورد - شاید چک ها را به گیرندگان تامین اجتماعی متوقف کند - تا از ورشگستگی جلوگیری کند. هیاهوی سیاسی ناشی از آن احتمالاً مانند گذشته باعث عقب‌نشینی جمهوری‌خواهان خواهد شد. اما تا آن زمان، دولت ایالات متحده تعهدات قانونی خود را در قبال شهروندان خود زیر پا گذاشته است. این می‌تواند به اعتبار آمریکا آسیب جدی وارد کند.