به گزارش اکو ایران، همزمان با رسانه شدن بازگشت اکانت توئیتری رئیس جمهوری پیشین آمریکا، دونالد ترامپ اعلام کرد که علاقه ای برای بازگشت به توئیتر ندارد.به گفته ترامپ اپلیکیشن تروت سوشال که توسط گروه رسانه و فن آوری ترامپ راه اندازی شده؛ در قیاس با توئیتر مشارکت بالایی را به نام خود ثبت کرده و به شکلی قابل توجه فعالیت دارد.توئیتر فعلا به اظهار نظر ترامپ واکنشی نشان نداده است.

ترامپ؛ توئیتر از دست چپ های رادیکال رها شد

 رئیس جمهوری پیشین آمریکا روزسه شنبه از تلاش خود برای بازگشت به کاخ سفید در جریان کارزار ریاست جمهوری 2024 خبر داد و همزمان از ماسک به واسطه خرید توئیتر تمجید کرد و گفت که توئیتر مدت ها از فعالیت های ربات ها و حساب های جعلی رنج می برد و به واسطه آن با چالش های جدی و در عین حال باورنکردنی روبرو بود. ترامپ همچنین با انتشار پستی در تروث سوشال نوشت: خوشحالم که توییتر اکنون در دستان افراد عاقلی است و دیگر توسط دیوانه‌های چپ رادیکال و مجنون‌هایی که واقعاً از کشور ما نفرت دارند، اداره نمی‌شود. او خاطر نشان کرد:؟ توییتر اکنون باید سخت تلاش کند تا خود را از شر تمام ربات‌ها و حساب‌های جعلی که به شدت به آن آسیب رسانده‌اند خلاص کند. چنین تصمیمی این اپلیکیشن را بسیار کوچکتر اما بهتر خواهد کرد.

221027093149-elon-musk-0927-file

صدای مردم، صدای خدا است!

ایلان ماسک روز شنبه با انتشار پیامی و در راستای بخشی از تغییرات در سرویس رسانه های اجتماعی این پلتفرم؛ اکانت توئیتری دوناد ترامپ را باز گرداند. ماسک که ماه گذشته توئیتر را به بهای 44 میلیارد دلار خرید اواخر روز جمعه از کاربران این پلتفرم پرسیده بود که آیا به ترامپ اجازه بازگشت به توئیتر را می دهند یا نه. اکانت توئیتری رئیس جمهوری پیشین آمریکا پس از شورش 6 ژانویه 2021 در ساختمان کنگره آمریکا به واسطه پست هایی که گفته می شود تحریک به خشونت است، بسته شد.

 به نوشته نیویورک تایمز بیش از 15  میلیون نفر در نظرسنجی که ماسک در باب بازگشت ترامپ به توئیتر مشارکت داشتند و 52 درصد از بازگشت اکانت رئیس جمهوری پیشین حمایت کردند. حساب توئیتری ترامپ اندکی بعد از آن فعال شد، آن هم در شرایطی که آخرین توئیت او به 8 ژانویه 2021 باز می گردد. ماسک در توئیتر گفت، مردم تقاضا کردند،اکانت ترامپ بازتعریف شود. او در ادامه عبارت لاتین Vox Populi, Vox Dei را اضافه کرد که معنای ضمنی اش این است، صدای مردم، صدای خدا است.

پیشتر دونالد ترامپ در مصاحبه ای با فاکس نیوز بعد از آن که ایلان ماسک صاحب توئیتر شد گفت که من او را دوست دارم اما کماکان در تروت سوشال می مانم. از زمان خرید توئیتر توسط ایلان ماسک، این اپلیکیشن بیش از هفت هزار و 500 نفر از کارکنانش را از دست داده و بر توسعه تولید محتواهای تازه تاکید دارد و قوانین مرتبط با محتوای توئیتر را تغییر داده است. ماسک اواخر ماه گذشته گفت که توئیتر یک شورای تعدیل محتوا تشکیل خواهد داد تا تصمیم ها در باب محتوای اصلی را در این پلتفرم مدیریت کند؛ علاوه بر این تاکید کرد که در باب بازگردان اکانت های مسدود شده، قبل از تشکیل شورا گامی برنخواهد داشت. فعلا شورایی تشکیل نشده با این همه ماسک با انتشار پیامی در توئیترش گروهی از چهره هایی را که حسابشان مسدود شده بود؛ چهره هایی چون جوردن پیترسون، نویسنده و روانشناس را به این اپلیکیشن بازگرداند.

222222222

صدایی که صدای مشروع مردم نیست

الکس استاموس، مدیر بخش اینترنتی اسنتانفورد  در این باره به نیویورک تایمز گفت که عجیب است ماسک، همانی که ماه ها از مشکل توئیتر شکایت می کرد، به یک نظر سنجی توئیتری متوسل شده که در جریانش ربات ها می توانند تصمیم گرفته و درباره این موضوع رای دهند. از همین رو می توان فرض را بر این گذاشت که نتیجه حاصل، صدایی است که صدای مشروع مردم نیست. به باور این تحلیلگر فعال در حوزه فن آوری، قطعا برای گروه های کوچک امکان ایجاد تعداد زیادی حساب برای دستکاری درباره ویژگی های مرتبط با نظرسنجی وجود دارد.

پیش از رد درخواست ماسک توسط ترامپ، بسیاری از کارشناسان فعال در حوزه ارتباطات نسبت به بازگشت محتمل رئیس جمهوری پییشن به این اپلیکشین نگران شده و گفتند که دونالد ترامپ از اکانت خود برای تمجید، ناسزاگویی، لابی کردن و ارائه روایت خود از رویدادها استفاده کرده و غالبا منبع اطلاعات نادرست بوده و حتی سیاست هایش را پیش از آن که با کارکنانش به اشتراک بگذارد در توئیتر منتشر می کرد.

جوان دونوان، مدیر تحقیقات مرکز رسانه فعال در هاروراد در این باب گفت که ترامپ به همان نوع محتوایی که در تروت سوشال به اشتراک می گذارد، باز خواهد گشت و قادر است توئیتر را به فضایی مملو از تنفر، ازار و تحریک، تبدیل کند.به ادعایش اگر ترامپ به توئیتر بازگردد، احتمالا برند شخصی اش تقویت خواهد شد.

1200x-1

ترامپ در تروت سوشال می ماند

ماسک برای اولین بار در ماه می اعلام کرد که قصد دارد ممنوعیت ترامپ مبنی بر فعالیت در توئیتر را لغو کند ؛ این اظهار نظر موجی از نگرانی را میان کاربران این اپلیکیشن به دنبال داشت. از همین رو این میلیاردر به کاربران و مبلغان فعال در این اپلیکشین اطمینان داد چنین تصمیمی با لحاظ کردن نظر شورای نظارت بر محتوا اتخاذ خواهد شد؛ گروهی متشکل از افرادی با دیدگاه های متنوع.

 با این همه ماسک بدون استناد به نظر شورای احتمالی  بازگردان اکانت ترامپ را رسانه ای کرد؛ خبری که مورد استقبال رئیس جمهوری پیشین هم قرار نگرفت.به باور ناظران اگر ترامپ به توئیتر بازگردد، سوال ها ی مرتبط به تعهداتش در ارتباط با تروت سوشال را که ماه فوریه در اپ استور اپل و ماه اکتبر در اپ استور گوگل مطرح شده بود، افزایش خواهد یافت.تروت سوشال امروز منبع اصلی ارتباط مستقیم ترامپ با حامیانش است. رئیس جمهوری پیشین از تروت سوشال برای تبلیغ متحدان خود یا انتقاد از مخالفان و دفاع از محبویتش در میان بازرسان ایالتی، کنگره و فدرال استفاده می کند. با این حال توافق او با این شرکت، راه را برای تعامل گسترده تر ترامپ در بسترهای مختلف هموار خواهد کرد.