به گزارش اکوایران، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشور صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. 

بنا بر گزارش اقتصادنیوز، او در پاسخ به سوالی درخصوص رفتار دوگانه آمریکایی‌ها در جریان مذاکرات احیای برجام گفت: آمریکا باید پاسخگوی اقدامات خود باشد. مقامات آمریکایی می‌دانند ایران تحت فشار و تهدید نه حاضر به مذاکره است و نه امتیاز می‌دهد. کنعانی افزود: مذاکره و توافق منطق خود را دارد. موضع ایران در ارتباط با مذاکرات برجام کاملاً روشن است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه گفت: ایران متعهد به برجام بود و به تعهداتش عمل کرد و دولت خاطی و ناقض برجام، دولت آمریکا است و همچنین کشورهای اروپایی عضو برجام که به تعهداتشان عمل نکردند و نتوانستند خروج آمریکا از برجام را جبران  کنند. به گفته او ایران به دنبال به سرانجام رساندن برجام است. نیاز به برجام نیاز یکجانبه ایران نیست و ایران از موضع ضعف مذاکره نمی‌کند.

کنعانی گفت: نیاز آمریکا و غرب به برجام کمتر از ایران نیست و نباید منتی روی ایران بگذارند. توافق در دسترس است و طرف‌ها می‌توانند در کوتاه‌ترین مدت مذاکرات را جمع بندی کنند و به نتیجه برسند. توصیه ما مشخصاً به شرکای اروپایی برجام این است که خودشان را تسلیم آمریکا نکنند.

او  در خصوص جزئیات سفر مذاکره‌کننده ارشد کشور به سه کشور منطقه اظهار کرد: سفر آقای باقری به سه کشور هند، قطر و روسیه در چارچوب سیاست همسایگی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت و در این سفر استمرار گفتگوها و رایزنی‌ها مقامات مختلف جمهوری اسلامی ایران و کشورهای مورد اشاره برای رایزنی و تبادل نظر درخصوص ارتقاء مناسبات و همکاری‌های دوجانبه ما با کشورهای هدف صورت گرفت.

کنعانی ادامه داد: مذاکرات در حوزه‌های مختلف دوجانبه و منطقه‌ای و هم موضوعات مورد علاقه بین المللی ادامه دارد و این سفر در همین چارچوب صورت گرفت.

او افزود: در این چارچوب این سفر صورت گرفت و در گفتگوها در خصوص زمینه‌های سیاسی دو کشور است. طبیعتاً وقتی با کشورهای دوست می‌نشینیم به ویژه کشورهایی که در موضوع مذاکرات مورد توجه افکار عمومی به ویژه مذاکرات رفع تحریم‌ها هستند، طبیعتاً در چنین نشست‌هایی در خصوص این موضوعات و این موضوع مشخص نیز گفتگو و تبادل نظر صورت می‌گیرد.

کنعانی  در خصوص آخرین وضعیت آتش‌بس یمن نیز اظهار نظر کرد و گفت: موضع جمهوری اسلامی ایران و سیاست جمهوری اسلامی در ارتباط با یمن همواره روشن بوده و ایران از همه ظرفیتش برای برقراری صلح و ثبات در یمن و منطقه استفاده کرده است.

حذف جمهوری اسلامی به جامعه بین‌المللی خدشه وارد می‌کند

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص تلاش  کشورهای غربی برای اخراج ایران از کمیسیون حقوق زن سازمان ملل متحد نیز واکنش نشان داد: ایران به عنوان عضو سازمان ملل متحد در یک انتخابات کاملاً شفاف و قانونی با بیشترین رای کشورهای عضو مجموعه اکوسوک از ۵۴ رای با کسب ۴۳ رای، عضو کمیسیون مقام زن در این مجموعه شد. الان تلاش آمریکا مشخصاً با کمک برخی دولت‌های مشخص اروپایی این است که در یک اقدام کاملاً سیاسی و غیرقانونی با اعمال فشار و استفاده از پتانسیل‌های سیاسی و تاثیرگذاری بر کشورهای مستقل، عضویت جمهوری اسلامی ایران را در این چارچوب و ساختار با مانع مواجه کنند.

به گفته او این اقدام آمریکا قبل از آنکه اقدامی علیه جمهوری اسلامی ایران باشد، اقدام علیه رای آزادانه کشورها در تشکل‌ها و ساختارهای بین المللی است.

کنعانی ادامه داد: این اقدام آمریکا عملاً در مسیر زیر سوال بردن حق رای کشورهای مستقل در این سازمان است و ارزش آرای این کشورها را زیر سوال برده است.

او افزود: کشورهای عضو، آزادانه و مستقلانه به جمهوری اسلامی ایران رای دادند. اگر دولت آمریکا و تعدادی از کشورهای غربی همسو با آن موفق شوند در چارچوب سیاست‌های اعمال فشار و استفاده از ورق‌ها و ابزارهای فشار سیاسی علیه دیگران، ایران را از کمیسیون مقام زن خارج کنند، عملاً یک بدعت را پایه گذاری می‌کنند و اینکه کشوری که با حق رای آزادانه عضو شده خارج می‌کنند و حق رای آزادانه کشورهای عضو این مجموعه را زیر سوال می‌برند.

کنعانی گفت: برخی کشورهای عضو شورای امنیت یا عضو شورای حقوق بشر و مجامع حقوق بشری، کشورهایی هستند که در طول تاریخ خودشان مرتکب جنایات بی‌شمار علیه دولت‌ها و ملت‌های مستقل شدند و اکنون با استفاده از ابزارهای حقوق بشری، علیه دولت‌های مستقل اعمال فشار سیاسی می‌کنند.

به باور او چنین روندی به ارتقای موضوع حقوق بشر در دنیا و به کارآمدی سازوکارهای حقوق بشری کمکی نمی‌کند.

برهمین اساس تاکید کرد: اگر سلب عضویت قانونی جمهوری اسلامی ایران در این تشکل محقق شود عملا  سلب حق رای آزادانه و مستقل کشورهای عضو اتفاق  است و به کارآمدی یک سازوکار بین المللی در ارتباط با حقوق بشر خدشه اساسی وارد می‌کند.

او افزود: جمهوری اسلامی ایران از همه ظرفیت‌های سیاسی و دیپلماتیک خود در حال استفاده است که از یک رویکرد غیرقانونی و سیاسی منفعت طلبانه جلوگیری کند و در این ارتباط به تلاش‌های خود ادامه خواهد داد.

موضع ما در مورد عربستان کاملا روشن است

‌ سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات ایران و عربستان گفت: بهبود مناسبات جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی را در راستای منافع دوجانبه و منافع منطقه‌ای می‌دانیم. موضع جمهوری اسلامی ایران در این ارتباط کاملاً روشن است.

او ادامه داد: گفتگو و مذاکره سیاسی برای حل و فصل اختلافات می‌تواند زمینه‌ساز از سرگیری روابط دو کشور در چارچوب مصالح منافع مشترک و منافع منطقه‌ای شود. در همین چارچوب نیز عمل کردیم و مذاکرات دوجانبه با کمک دولت عراق در پنج دور در بغداد انجام شده است.

به گفته کنعان  زمینه اجرای توافقات گذشته برای اینکه گام جدیدی به سمت تکمیل مذاکرات و از سرگیری روابط برداریم مهیا است و باید ببینیم در طرف مقابل گام عملی چه خواهد بود.

عراق قول داد به تعهداتش را اجرا می‌کند

سخنگوی وزارت امور خارجه در تشریح دستاوردهای سفر نخست وزیر عراق به تهران نیز گفت: سفر آقای السودانی به تهران سفر مهمی بود که در چارچوب دعوت رسمی به عمل آمده از ایشان انجام شد و در چارچوب موضوعات مختلفی که با دولت عراق داریم این سفر انجام و گفتگوهای پرثمر و مفیدی در حوزه‌های مختلف به ویژه همکاری‌های تجاری و اقتصادی صورت گرفت.

بحث امنیت مرزی برای ما حائز اهمیت است و در این سفر بر نتایج گفتگوهای قبلی تأکید و دولت عراق قول اجرای تعهدات را داد.

اخباری شنیدیم که دولت عراق مصمم است نیروهای دولت مرکزی را در مرزهای دو کشور به ویژه در طول مرزهای ایران با اقلیم کردستان عراق مستقر کند و تحقق این اقدام می‌تواند گام مثبت و رو به جلو در جهت تحکیم امنیت و ثبات در مرزهای دو کشور باشد.

روا‌بطمان با چین کاملا رو به رشد است

کنعانی در خصوص روند مناسبات ایران و چین اظهار کرد: روابط ایران و چین کاملاً رو به رشد و نمونه خوبی از همکاری‌های موفق دو کشور در یک رابطه دوجانبه است.

او گفت: تحریم‌هایی غیرقانونی واقعیتی است که امکان همکاری‌های متعارف به ویژه علنی را با برخی از کشورها با محدودیت و مشکل مواجه می‌کند، اما روابط ایران و جمهوری خلق چین در حوزه‌های مختلف برقرار است و رایزنی‌های مستمر برای توسعه مناسبات دو کشور وجود دارد.