به گزارش اکوایران، وزیر فرهنگ افغانستان اعلام کرد که پخش سیگنال اف‌ام رادیوی صدای آمریکا و رادیو آزادی اروپا تعلیق شد است. هر دو ایستگاه خبری، سال‌ها در افغانستان فعال بودند و پوشش ۲۴ ساعته ارائه می‌داند.

بنا بر گزارش واشنگتن پست، در کشوری که میلیون‌ها نفر در مناطق روستایی زندگی کرده و نرخ بی‌سوادی بالایی دارد، رادیو هنوز یکی از منابع اصلی کسب اطلاع است.

این اقدام، اعتراض مقامات سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده که ناظر هر دو کانال هستند را در برداشت. آماندا بنب، مدیر سازمان گفت: این تلاشی برای محدودسازی دسترسی مردم افغانستان به اطلاعات آزاد است.

او اعلام کرد که این اتفاق، مانع ادامه فعالیت سازمان نخواهد شد و در حال حاضر مشغول بررسی راه‌های جایگزین برای انتقال سیگنال است.

مقامات افغانستان هنوز دلیل خاصی برای مخالفت با این دو ایستگاه ارائه نداده‌اند؛ اما دولت به خاطر نارضایتی عمومی و بین‌المللی حاصل از پوشش «غیرمنصفانه» و «غیردقیق»، ابراز نارضایتی کرده است.

بعد از انتشار گزارشی از مجازات‌های خشن مثل شلاق‌زدن در افغانستان، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی دولت در بیانیه‌ای از مقامات خارجی و گروه‌های حامی حقوق بشر انتقاد کرد. عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارج نیز در سخنانی جداگانه گفت که دولت از رسانه‌های خارجی می‌خواهد که مراقب ادبیات خود هنگام توصیف اعمال رژیم باشند.بلخی گفت: از شما می‌خواهیم که به جای عنوان «گروه افراطی» از «امارت اسلامی» استفاده کنید. هرگونه پوشش خبری که ضد شعائر دینی و فرهنگی افغانستان باشد، ممنوع خواهد شد.

از زمان به قدرت رسیدن طالبان، رسانه‌های زیادی در افغانستان بسته شدند و ژورنالیست‌های زیادی کشور را ترک کردند. شبکه‌های خبری باقی‌مانده بدون کمترین انتقادی، اخبار روزمره را پوشش می‌دهند.

واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی با طعنه و کنایه همراه بود. کاربری نوشت: خدا را شکر (بابت ممنوعیت). رسانه‌های دشمن باعث تشویش ذهن مردم می‌شدند.کاربر دیگری پیشنهاد داد: طالبان باید یک کانال رادیویی تأسیس کند که ۲۴ ساعته، از امارت اسلامی مدح و تمجید کند.