به گزارش اکوایران، روز گذشته معاون نخست‌وزیر چین در صدر هیأتی تجاری و اقتصادی وارد ایران شد و روز سه‌شنبه برای دیدار با رئیس دولت سیزدهم به پاستور رفت. سید ابراهیم رئیسی در این دیدار با اشاره به روابط چهل‌ساله دو کشور، به حواشی اخیر سفر رئیس‌جمهور چین به عربستان اشاره کرد و گفت: برخی مواضع مطرح‌شده در سفر اخیر رئیس‌جمهور چین به منطقه موجب ناخرسندی و گلایه‌مندی ملت و دولت ایران شده و مطالبه جدی ایران جبران مواضع بیان شده است.

رئیسی حضور هیأت چینی در ایران را برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور مهم دانست و با اشاره به توافقات مهم انجام شده در دیدارهای قبلی روسای جمهور دو کشور بر تلاش مسئولان دو طرف برای اجرایی شدن آنها تاکید کرد.

«هو چون هوا» معاون نخست‌وزیر چین نیز بر اراده چین برای توسعه روابط با ایران قوی، به عنوان راهبرد دائمی این کشور وتغییر ناپذیری این اراده تاکید کرد و گفت: عزم چین برای تقویت و تعمیق روابط با جمهوری اسلامی ایران فارغ از تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی تداوم خواهد داشت.

او تصریح کرد: چین همواره به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران احترام گذاشته و از تلاش ایران برای تامین منافع اساسی خود حمایت می‌کند.